reklama

Očkování dětí je nesmysl, tvrdí Šinkora. Na covid jich už zemřelo dost, oponuje Hel

Je očkování dětí proti covidu správné a jaký účinek má na náš organismus a imunitu třetí, posilující dávka? V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se v těchto otázkách neshodli imunologové Zdeněk Hel a Jiří Šinkora. Zatímco Šinkora je proti očkování dětí, Hel oponuje alarmujícími čísly z USA.

reklama

Názory na očkování dětí proti covidu se ve společnosti od startu vakcinace liší. Jenže neshody nejsou jen v běžné populaci, různé postoje otevřeně prezentují také odborníci.

„Strašně mě mrzí názorová rozpolcenost v české vědecké komunitě. Naší úlohou by mělo být získat ověřená data a předkládat je veřejnosti. Virus se stane postupně endemický a budeme si na něj muset zvyknout. Budeme postupovat reinfekcí a udržovat si tak imunitní odpověď,“ míní imunolog Hel.

Důležité podle něj je, aby měl člověk při prvním setkání s virem vypěstovanou míru imunity, protože virus se nebude moct rozmnožit do důležitých orgánů. „Další infekce poslouží jako posilující dávka, která rozšíří naši imunitní odpověď proti dalším variantám,“ podoktl.

S tím ale razantně nesouhlasil imunolog Jiří Šinkora, podle kterého je virus nebezpečný jen pro seniory, protože jím chybí takzvaná dětská imunita. „Děti žádnou vakcínu nepotřebují, vypořádají se s tím jako s jiným virem. Očkování dětí je hloupost a mělo by být okamžitě zaraženo. U dospělých je to otázka. Kdo chce, ať jde. Když mu pak nic není, ať jde podruhé,“ uvedl.

U seniorů by doporučil před třetí dávkou změřit protilátky. „Když jsou vysoké, tak na žádný booster nechodit. Pokud je mají senioři nízké, ať jdou, tam to má smysl. Jinak je to ztráta času i peněz,“ prohlásil Šinkora.

V USA umírá více dětí

Hel okamžitě oponoval, že novou nakažlivější variantu omikron bychom neměli podceňovat. „Posilující dávka zvyšuje ochranu o 80 až 90 procent, o tom není pochyb,“ zdůraznil. Covid podle něj může být nebezpečný i pro děti.

„V USA jich na covid zemřelo více než 750. Průměrně tam ale za rok na chřipku zemře 120 dětí. Vakcíny pro ty nejmenší chrání bezpečně. Navíc u omikronu je daleko větší pravděpodobnost, že děti budou hospitalizované. V USA je to teď v porovnání s průběhem pandemie až čtyřikrát více,“ nastínil Hel.

K hádce mezi oběma imunology ale došlo hlavně na téma samotných vakcín. „Jsou experimentální, první použití mRNA vakcín na lidech nebo zvířatech. Spěchalo se, bylo potřeba navrhnout alespoň relativně bezpečné látky. Jenže tato technologie nedokáže zařídit ani dlouhodobou protilátkovou odpověď. Třetí dávka je nebezpečná. Tyto vakcíny jsou dobré jen k ochraně seniorů,“ opakoval Šinkora.

„Nejsou experimentální, o tom se nemusíme bavit. Ve světě bylo podáno více než 8 miliard dávek. Bezpečnostní data jsou velmi dobrá a dokonce lepší než u jiných vakcín,“ argumentoval naopak Hel.

Nakonec se ale přece jen oba odborníci na něčem shodli, i když možná nejde o příliš pozitivní zprávu. „Současná vakcína již není optimální. Je potřeba nových látek, které mají být na konci března. Bohužel se to nestihne před velkou vlnou omikronu, která nás čeká,“ posteskl si Hel.

S Šinkorou si notovali, že omikron je snad dobrý kandidát endemického viru. „Snad nám bude způsobovat jen nachlazení a jiné vakcíny nebudou zapotřebí,“ doplnil Šinkora.

Tagy:
očkování děti koronavirus COVID-19 imunolog vakcíny Zdeněk Hel 360° Jiří Šinkora omikron

Hlavní zprávy

Česko se připojí k politickému bojkotu olympiády, potvrdil Fiala. Kvůli lidským právům
ZOH 2022

Česko se připojí k politickému bojkotu olympiády, potvrdil Fiala. Kvůli lidským právům

Premiér Petr Fiala (ODS) při pátečním jednání s předsedou Českého olympijského výboru (ČOV) Jiřím Kejvalem potvrdil, že na zimní olympijské hry v Pekingu nepojede nikdo z členů vlády. Fiala po schůzce sdělil, že českým sportovcům popřál hodně úspěchů. Olympijské hry se budou konat od 4. do 20. února, některé západní země v čele s USA oznámily jejich diplomatický bojkot kvůli porušování lidských práv v Číně.

Na Česko se žene silný vítr, může dosáhnout síly orkánu. Budou se tvořit i sněhové jazyky

Silný vítr zůstane v Česku i o víkendu. V pátek večer se sice přechodně utiší, ale od sobotního rána bude opět postupně od západu zesilovat. Nejvíce pak bude foukat v neděli, kdy může dosáhnout v nárazech rychlosti mezi 70 až 110 kilometry v hodině a na horách i 130 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu. Na horách na severu země silný vítr doprovodí vydatnější sněžení. V Krkonoších, Jizerských a Orlických horách, Jeseníkách a v jejich podhůří může napadnout pět až deset centimetrů sněhu během necelých 12 hodin, sdělil Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ).

Muž blízký Langerovi zřejmě bude policejním prezidentem. Komise ho doporučila, řekl Rakušan

Poradní komise doporučila vicepremiérovi Vítu Rakušanovi (STAN) jako budoucího policejního prezidenta současného náměstka policejního prezidia Martina Vondráška. Ministr vnitra to potvrdil ve vysílání CNN Prima NEWS. Vondrášek byl jediný kandidát, který se do nabídkového řízení přihlásil. Podle některých kritiků by však jeho jmenování mohlo způsobit politizaci policie.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Odložili skafandry a povolují návštěvy. Lékaři z VFN změnili strategii a úmrtnost klesá

Zdravotníci z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) od začátku koronavirové pandemie pečovali o více než 2 000 covidových pacientů. Za tu dobu podstatně změnili strategii, aby boj proti nemoci zefektivnili. Personál například kvůli hrozbě přenosu nebezpečných bakterií přestal nosit ochranné obleky. Téměř stovku nemocných v nejvážnějším stavu na mimotělním oběhu (ECMO) si pražští zdravotníci dovezli z jiných nemocnic. Nyní ostatním zařízením radí, jak o ně co nejlépe pečovat.

Instagram Schillerové stál ministerstvo financí skoro dva miliony. Měla dvorního fotografa

Šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO čelí ostré kritice na sociálních sítích. Podle zjištění webu Seznam Zprávy totiž ministerstvo financí, které v té době řídila, vyplatilo mezi roky 2020 až 2021 skoro dva miliony korun jejímu dvornímu fotografovi a kameramanovi. Ti se více než rok starali o její Facebook a Instagram. Na obou aplikacích je Schillerová velmi aktivní.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Tečka za první větví Rathovy kauzy: Ústavní soud smetl všechny jeho stížnosti

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední tečku za první větví jeho korupční kauzy. Rath si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu vězení, 11. ledna se dostal podmínečně na svobodu. ÚS rozhodoval koncem roku bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zároveň také odmítl stížnost dalšího z odsouzených, manažera Tomáše Mladého, jenž dostal pětiletý trest.

reklama