Zničili jsme tisíc Rusů, tvrdí Kyjev. Zelenskyj udělil titul popravenému v zajetí

Jen za jediný den ukrajinská armáda zničila tisíc ruských vojáků. Alespoň to tvrdí Kyjev, Kreml své ztráty nekomentuje. Prezident Volodymyr Zelenskyj udělil titul vojákovi popravenému v zajetí, který těsně před smrtí prohlásil „Sláva Ukrajině.“ Ukrajinská tajná služba totiž definitivně určila jeho identitu. Potvrdila, že se jedná o Oleksandra Macijevského.

Zelenskyj udělil titul Hrdina Ukrajiny Oleksandru Macijevskému, který byl popraven v zajetí. „Muž, kterého budou znát všichni Ukrajinci. Muž, který zůstane v paměti navždy. Za jeho statečnost, za jeho důvěru v Ukrajinu a za jeho ‚Sláva Ukrajině!‘,“ prohlásil. Právě tato slova zajatec sdělil těsně před tím, než byl popraven, píše ukrajinský web Pravda.

ČTĚTE TAKÉ: Záběry drtivého útoku kamikaze dronu: Ruský tank ujížděl bahnem marně, dostal přímý zásah

Ukrajinci také zveřejnili orientační ztráty ruské armády. Podle webu Unian Ozbrojené síly Ukrajiny zničily více než tisíc ruských útočníků za posledních 24 hodin. Zničili také osm tanků a sedm obrněných vozidel.

Ukrajina

Hlavní město: Kyjev

Prezident: Volodymyr Zelenskyj

Počet obyvatel: 44 milionů

Rozloha: 603 548 km²

Počet aktivních vojáků: cca 250 tisíc

Prezident Petr Pavel navštíví Ukrajinu v dubnu, dohodl se na tom v neděli při telefonátu s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Hlavy států spolu jednaly také o podpoře Ukrajiny ze strany České republiky na následující měsíce. O telefonát podle hradní mluvčí Markéty Řehákové požádal Zelenskyj a měl zájem o to, aby se hovor uskutečnil co nejdříve po čtvrteční inauguraci. Chtěl Pavlovi k nástupu do úřadu pogratulovat.

Ukrajinská tajná služba (SBU) také definitivně určila identitu zastřeleného válečného zajatce z videa sdíleného na sociálních sítích. Potvrdila dřívější zprávy, že se jedná o Oleksandra Macijevského. Prezident Zelenskyj mu v neděli posmrtně udělil vyznamenání Hrdina Ukrajiny.

„Můžeme to definitivně potvrdit po sérii vyšetřovacích akcí, které zahrnovaly komunikaci s příbuznými a přáteli zesnulého i zpracování fotografických a video materiálů,“ píše SBU v prohlášení zveřejněném na Telegramu. K identifikaci pomohlo také forenzní zkoumání záznamu.

Tagy:
válka Ukrajina on-line Rusko Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj válka na Ukrajině ruská invaze na Ukrajinu Bachmut