CNN Prima News onkogynekologie

onkogynekologie

Výpis příspěvků ke štítku „onkogynekologie“

Mutace genů až 30krát zvyšuje riziko rakoviny vaječníků. Kdy se má žena nechat vyšetřit?

21. srpna 2022 20:01

Diagnózu rakovina vaječníků si v Česku každoročně vyslechne téměř tisíc žen. Jedná se o velmi zrádný typ karcinomu, který se dlouho neprojevuje. Jeho riziko až třicetkrát zvyšuje dědičná mutace genů BRCA 1 a BRCA2. Lékaři proto apelují na ženy, v jejichž rodině se opakovaně vyskytla rakovina, aby se poradily se svým lékařem o vhodnosti vyšetření na tento typ mutace. Pokud je totiž odhalena včas, je možné provést řadu preventivních kroků. CNN Prima NEWS se na podrobnosti zeptala profesora Davida Cibuly ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Květu trápilo nafouklé břicho a bolestivé močení. Diagnóza zněla rakovina vaječníku

2. května 2021 07:22

Paní Květa (66 let) se s realitou zhoubných onemocnění setkávala už při své práci ve správě sociálního zabezpečení, kterou vykonávala devatenáct let. Vždy se snažila pomáhat k co nejlepším sociálním podmínkám všem klientům, mezi nimiž byli také onkologičtí pacienti. O vlastním onemocnění rakovinou vaječníku se dozvěděla v lednu 2019, když jí bylo 65 let. Zvládnout těžké období jí pomohla nejen rodina, ale také psaní deníku, do kterého se pustila, když prodělávala chemoterapii.

Každý den zabije rakovina děložního čípku jednu ženu, říká statistika. Pomůže nový test?

10. ledna 2021 07:39

V rámci své práce se Nikola Kapnisti (37 let) roky věnovala osvětovým kampaním zaměřeným na rakovinu děložního čípku. Nikdy ji ani ve snu nenapadlo, že ona sama by se mohla zařadit mezi dalších přibližně 800 žen v Česku, které si tuto diagnózu každoročně vyslechnou. Zcela náhodou vyzkoušela nový HPV DNA test, který u ní odhalil přítomnost nebezpečného viru HPV. Ve svém příběhu Nikola popisuje, že klasické vyšetření pomocí cytologie není neomylné.