Lékaři varují před odkládáním návštěv kvůli strachu z koronaviru
České nemocnice se vracejí do běžného režimu, pacienti však nepřicházejí. Strach z nákazy koronavirem totiž u některých lidí stále přetrvává. Lékaři však varují, že zanedbaná péče a prevence mohou napáchat větší škody než samotná pandemie.
Jednou z oblastí, kde lékaři pozorují největší pokles pacientů, je onkogynekologie, kde vyšetřují například výskyt zhoubných nádorů. „Ty ženy se bojí, že dostanou infekci, že dostanou COVID-19. Pak existuje část populace, pro kterou jde o určitou výmluvu typu: Sice nepravidelně krvácím... Sice mám nějaké potíže, ale teď je COVID-19, tak to ještě odložím,“ komentuje obavy návštěvníků David Cibula, vedoucí Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Trump denně užívá preventivně antimalarikum proti koronaviru. Lékaři jsou proti
Americký prezident učinil nečekané prohlášení, když oznámil, že denně užívá látku hydroxychlorochin jako preventivní opatření proti koronaviru. A to i přesto, že zatím neexistují důkazy o tom, že by antimalarikum bylo výrazněji přínosné v léčbě nemoci COVID-19.
Měsíčně je rakovina diagnostikována zhruba 400 ženám. Jenže za poslední dva měsíce pandemie koronaviru, tedy za březen a duben, oznámila onkogynekologie šedesátiprocentní pokles počtu pacientek.
Další oddělení, kde lékaři musí řešit komplikace spojené s odloženou péčí, je ortopedie. „Tento týden jsme přijímali jedenáctiletou dívku ze severních Čech, která kvůli koronavirové pandemii nešla k lékaři s výraznými problémy s kyčelním kloubem. A ten je teď takzvaně na pováženou, zda všechno dopadne dobře, nebo nikoliv,“ popisuje přednosta Ortopedické kliniky Nemocnice Na Bulovce Jiří Chomiak.
Zdravotníci mají dostatek ochranných pomůcek
O zhruba 30 procent poklesl počet pacientů na klinice kardiologie a angiologie ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie VFN Aleš Linhart říká, že má pacienty, kteří měli arytmii a jejich srdce selhalo, přišli ovšem až ve velmi těžkém stavu. Lékaři tak apelují, aby se lidé do nemocnic nebáli přijít. Zdravotníci prý mají dostatek ochranných pomůcek i dezinfekce a hlídají, aby mezi pacienty byly dostatečné bezpečnostní rozestupy.
I přes částečné obnovení provozu ale stále platí bezpečnostní opatření – zákaz návštěv nebo nutnost speciálního oddělení pro koronavirové pacienty. Návrat k normálu bude podle všeho nejobtížnější právě pro nemocnice, které se starají o velké množství pacientů s nákazou koronavirem.