reklama

Ostrá hádka Lásky a Čunka. Politici se neshodli na adopci dětí homosexuálními páry

České soudy nebudou uznávat rozhodnutí o osvojení dětí homosexuálními páry v cizině. „Česko v tomto ohledu zaostává za světem,“ říká senátor Václav Láska (Senátor 21). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dodal, že tito lidé při příjezdu do Čech de facto přestávají být rodiči těchto dětí. Současný stav by naopak zachoval další senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL).

reklama

Senátor Láska tvrdí, že když si v současnosti lidé žijící ve stejnopohlavním svazku v zahraničí osvojí dítě, tak pro něj při návratu do Česka podle práva přestávají být rodičem.

To může posléze vést k řadě problémů v každodenním životě. „V Česku když vychováváte dítě, tak máte veškerá oprávnění,“ řekl Láska a zmínil například záležitosti týkající se lékařů či škol. „Ve chvíli kdy nejste rodič, tak k němu nemáte vůbec žádný právní vztah,“ dodal senátor.

Sám má prý ve svém okolí známé, kteří s tím mají problémy. Zmínil případ jednoho Čecha, který má manžela v USA a společně si osvojili dvě děti. „Teď, protože mu končí práce, se chce vrátit do Česka, ale protože se jim odmítlo to osvojení, tak se prostě nevrátí,“ doplnil šéf strany Senátor 21.

Nynější stav proto Láska velmi kritizuje. „Z mého pohledu je to přežitek z minulého století. Česko tu zaostává za světem,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Sám má v dané věci jasno: „Zásadní právo dítěte je mít dva milující rodiče,“ pokračoval senátor s tím, že většině dětem v zásadě nevadí, že mají stejnopohlavní rodiče.

Čunek: Homosexuálním párům postačí institut blízké osoby

Mezi kritiky Láskova návrhu a zastánce současného stavu patří senátor a bývalý hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL). Ten má za to, že dítě by mělo mít pouze matku a otce, respektive jednoho z této dvojice, ale nikoliv stejnopohlavní rodiče.

Homosexuálním párům by podle něj měl stačit status blízké osoby pro dané dítě. Lidé, kteří se s osvojenými dětmi v cizině vrací do Česka by podle něj neměli velké problémy. „Zjistili by, že přes ten institut osoby blízké se zásadně nic nezmění,“ řekl Čunek ve vysílání pořadu 360°. Dodal, že nechce „postupně ustupovat a dávat do právního řádu ČR to, co nechce“.

„Každý člověk, který je zcela normální, touží po rodině. Nejen po manželovi, ale i po dětech. Když tyto páry nemohou zplodit dítě, tak chtějí naplnit touhu jinak. Ale to je jen jejich touha,“ doplnil lidovecký zákonodárce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února
Koronavirus

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února

V Česku aktuálně přibývá asi 100 tisíc nakažených denně, ač to nemusí vykazovat testy. Na základě dat to uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Čísla nejvíce narůstají v Praze a právě na vývoji v hlavním městě v následujících deseti dnech se podle Duška ukáže, jak se omikron promítne v nejzranitelnější populaci 65+.

Zabil lidi cez padáky. Babiš se nemusí omlouvat za výroky o Kalouskovi, potvrdil soud
Soudy

Zabil lidi cez padáky. Babiš se nemusí omlouvat za výroky o Kalouskovi, potvrdil soud

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se nemusí omlouvat exministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v létě roku 2018, když jako tehdejší premiér se svou vládou žádal Sněmovnu o důvěru. Původní rozsudek potvrdil teď už pravomocně středočeský krajský soud. Babiš během svého projevu mimo jiné o Kalouskovi řekl, že je zase „ožralej“ a že jako náměstek ministra obrany „zabil lidi cez padáky“.

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

Aktualizováno

Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

Říhová: Pandemie na jaře skončí. I omikron s dalším virem může vyvolat těžký průběh

Nová varianta koronaviru omikron je sympatická, protože nezpůsobuje tak těžké průběhy. Ve spojení s jinými viry ale hrozí komplikace, uvedla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS imunoložka, mikrobioložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová. Podle ní bychom se už na jaře mohli dočkat tolik vytoužené „tečky“ za koronavirem.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

reklama