Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi ve středu slíbil, že najde nového vůdce palestinského teroristického hnutí Hamás Jahjáa Sinvára a zlikviduje ho. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na Haleviho prohlášení. Sinvár v čele politického křídla organizace nahradil Ismáíla Haníju zabitého minulý týden v Teheránu při úderu, který Hamás i Írán shodně připisují Izraeli.
„Zintenzivníme naše úsilí, abychom ho našli, zaútočili na něj a zajistili, aby (vůdci Hamásu) opět vyměnili šéfa politického byra,“ uvedl Halevi.
ČTĚTE DÁLE: Írán se rozhodl zaútočit na Izrael, oznámil ministr Katz. USA vybídly ke snížení napětí
„Tento (nový) politický titul nic nezmění na skutečnosti, že je to vrah odpovědný za plánování a provedení toho, co se stalo 7. října, a tak nás tato změna titulu nejen nezastaví v pátrání po něm, ale naopak nás k němu podněcuje,“ řekl. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac v úterý prohlásil, že Sinvár musí být „rychle odstraněn“.
Izraelská armáda a úřady obviňují Sinvára, že je jedním ze strůjců bezprecedentního útoku Hamásu na Izrael ze 7. října, což z něj pro izraelskou armádu činí jednoho z nejhledanějších mužů.
Po teroristických útocích Hamásu z loňského října, při nichž zahynulo na 1 200 lidí, převážně civilistů, Izrael zahájil odvetnou ofenzivu. Při izraelských operacích od té doby zemřelo nejméně 39 677 Palestinců, většinou civilistů, uvedly ve středu úřady v Gaze. Podle stejného zdroje dalších 91 645 Palestinců od zahájení konfliktu utrpělo zranění. Počty palestinských obětí nelze v podmínkách probíhajícího válečného konfliktu nezávisle ověřit. Úřady v Gaze jsou pod kontrolou teroristického hnutí Hamás.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pelikán Íránci ještě něco Izraeli provedou. Že jim někdo odpráskne hosta, je hodně urážlivé