Otevřeme i kadeřnictví a další služby, potvrdil Blatný. Nyní jsou na řadě obchody

Papírnictví, dětské oblečení, ale i čistírny, farmářské trhy či zámečnictví mají otevřít od pondělí 12. dubna. Uvedl to na svém Twitteru ministr dopravy Karel Havlíček. Redakci CNN Prima NEWS potvrdil, že by se měly dále otevřít i zoologické a botanické zahrady, ale pouze do 20 procent jejich kapacit. Po zlepšení situace se ale mají otevřít i určité služby.

Až se stav zlepší a bude možné otevřít některé služby, počítá se s možností prokazovat se testem, avizoval v úterý ministr zdravotnictví Jan Blatný. Týká se to například kadeřnictví a dalších zkrášlovacích služeb. Nyní jsou na řadě ale provozovny a školy.

Podle Havlíčka uvolní kabinet kvůli návratu dětí do škol od pondělí 12. dubna provoz prodejen s dětským oblečením a obuví i papírnictví. Dále by měly být otevřeny prodejny pietního zboží, farmářské trhy, čistírny, prádelny, zámečnictví, provozovny oprav zařízení pro domácnosti a prodej náhradních dílů pro auta a stroje.

Obnovit provoz ve venkovních prostorech by mohly ale i zoologické a botanické zahrady. Naplnit budou smět maximálně 20 procent kapacity. Právě zoologické a botanické zahrady jsou uzavřené od 18. prosince. Na jaře nesměly fungovat od 13. března do 27. dubna a kvůli druhé vlně epidemie znovu od 9. října do 2. prosince. Provoz byl už dříve v rámci protiepidemických opatření limitován maximálním počtem návštěvníků nebo zákazem vstupu do pavilonů.

Ještě v úterý dopoledne uvedl ministr vnitra Jan Hamáček pro Mladou frontu DNES, že koncem dubna by mohly znovu začít otevírat i provozovny služeb, obchody nebo zahrádky restaurací. Harmonogram rozvolňování má ale podle něj ještě určit ministerstvo zdravotnictví. Hamáček také dříve potvrdil, že vláda už nebude žádat prodloužení nouzového stavu, na který se váže většina vládních opatření proti šíření nemoci COVID-19. Od 12. dubna by tak měla přestat platit omezení cest mezi okresy i zákaz nočního vycházení.

V současnosti mohou mít otevřeno s ohledem na koronavirová opatření jen vybrané obchody –potraviny, drogerie, lékárny, optiky, květinářství nebo prodejny s chovatelskými potřebami.

Tagy: