CNN Prima News otevření hranic

otevření hranic

Výpis příspěvků ke štítku „otevření hranic“

Baleáry jako test. Během dvou týdnů na ně přijede až jedenáct tisíc Němců

V pondělí se otevřely hranice Baleárských ostrovů, a němečtí turisté tak mohou vycestovat třeba na Mallorcu. Pevninské Španělsko však ještě ponechává své hranice turistům uzavřené. Baleáry mají nejprve otestovat, jestli se vyplatí obnovit turistiku po celém Španělsku i přes to, že se ve světě stále šíří koronavirus. Pevninské Španělsko by po tomto testu mělo své hranice otevřít také.

Občané EU mohou na 72 hodin na území ČR, pokud mají negativní test na koronavirus

Občané Evropské unie a cizinci, kteří mají přiznané postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta v jiném členském státě EU, nově mohou maximálně na dobu 72 hodin vstoupit na území České republiky. Musejí ale mít negativní test na koronavirus a přicestovat za účelem ekonomické činnosti nebo návštěvy osob, ke které mají prokazatelnou rodinnou vazbu, včetně trvalého partnerského vztahu. Musejí také zároveň doložit adresu, na které se budou zdržovat. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Pokud se cizinci nevrátí o prázdninách, může ekonomika přijít až o 200 miliard korun

Český turismus vyhlíží otevření státních hranic. Pokud se tak v dohledné době nestane, přijde česká ekonomika v důsledku pandemie koronaviru až o stovky miliard korun a desítky tisíc pracovních míst. Agentura CzechTourism vyčíslila, že v oblasti cestovního ruchu se loni v Česku „protočilo“ kolem 300 miliard korun. Ty domácí i zahraniční návštěvníci utratili za jídlo, nápoje, dopravu nebo třeba i za vstupné na prohlídky památek. Jestliže by se podařilo oživit turismus ještě před letními prázdninami, ztráty by se podle odhadů pohybovaly „jen“ ve výši 142 miliard korun a v odvětví by hrozilo zrušení 80 tisíc pracovních míst. Pokud se ale cestovní ruch obnoví až v září, přijde o 200 miliard korun a o 140 tisíc pracovníků.

Austrálie a Nový Zéland zvažují otevření společných hranic

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová se v úterý objevila na důležité schůzi australského krizového štábu. Vzhledem k příznivému vývoji epidemiologické situace obě země navrhují otevřít navzájem své hranice. Vytvoření takzvaného „bezpečného cestovního pásu“ nad Tasmanovým mořem by obyvatelům těchto států umožnilo cestovat, aniž by museli nastoupit do čtrnáctidenní karantény.

Petříček: Hranice s okolními státy by se měly otevřít od července

„Uzavřít Česko v době šířící se pandemie velmi vážného onemocnění COVID-19 byl logický krok. Krok, který neposunul Česko k totalitě, jak někteří škarohlídové tvrdí, ale krok, který nás – kromě dalších – ochránil. A nebyl v rámci EU ojedinělý, svoboda cestovat musela dočasně ustoupit ochraně lidských životů. Teď jsme, alespoň doufám, protože nejsem lékař, z nejhoršího venku a můžeme začít usilovat o návrat k normálu,“ napsal na svém blogu na serveru Aktuálně.cz ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Vláda otevřela hranice, Češi ale nemají kam vycestovat

Pokud se rozhodnete vyrazit za hranice, můžete. Kvůli rozhodnutí soudu a také kvůli tomu, že vláda dosud nezpřísnila své nařízení, vám ve vycestování nikdo bránit nebude. Musíte se ale řídit zákony a nařízeními, která platí u našich sousedů. Připravili jsme si pro vás přehledná pravidla pro cesty do blízké ciziny. Situaci na samotných hranicích sledovali naši reportéři.

Vláda ukončila zákaz volného pohybu osob

V pátek končí zákaz volného pohybu osob, který v Česku kvůli epidemii nového koronaviru platil od 16. března. Lidé se zároveň mohou od pátku pohybovat ve volném prostoru ve skupinách až deseti osob, a ne maximálně ve dvou jako dosud. Možné je také cestovat do zahraničí, vláda ale stále nedoporučuje cestovat kvůli omezením v dalších zemích. Při návratu do Česka se lidé budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, nebo budou muset podstoupit dvoutýdenní karanténu.