reklama

Vláda otevřela hranice, Češi ale nemají kam vycestovat

Pokud se rozhodnete vyrazit za hranice, můžete. Kvůli rozhodnutí soudu a také kvůli tomu, že vláda dosud nezpřísnila své nařízení, vám ve vycestování nikdo bránit nebude. Musíte se ale řídit zákony a nařízeními, která platí u našich sousedů. Připravili jsme si pro vás přehledná pravidla pro cesty do blízké ciziny. Situaci na samotných hranicích sledovali naši reportéři.

reklama

POLSKO

I přes otevření českých hranic se do Polska nedostanete. To má totiž své hraniční přechody stále uzavřené a pouští jen na výjimku. Tu mají manželé a děti Poláků, držitelé karty Poláka, lidé s trvalým nebo přechodným pobytem či pracovním povolením, diplomaté, řidiči převážející zboží, anebo lidé s výjimkou přímo od polského vojvody.

Napjatá situace panuje i na druhé straně. V polském příhraničí čeká zhruba 50 tisíc lidí, kteří jsou zvyklí denně dojíždět za prací do Česka. Teď jsou kvůli opatřením bez práce, a tím pádem i bez peněz. Čeští podnikatelé jsou připraveni zaplatit test, dokonce jsou připraveni zaplatit jim ubytování v Náchodě a na Náchodsku, protože potřebují v pondělí rozjet fabriky a rozjet výrobu. Ten test stojí u nich 100 eur, to znamená, zaplatili by ten test a na základě toho testu by přijeli do ČR,“ uvedl starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD).

Zhruba stovka polských demonstrantů se dnes vydala za doprovodu policie a armády na protestní pochod právě k hraničnímu přechodu v Náchodě. Jenže jim to podle dosavadních informací není moc platné. Polská vláda nechce hranice pro nikoho otevřít dříve než 3. května.

NĚMECKO

Na hraničním přechodu ve Strážném byl během dne klid. Za jednu hodinu projelo přes hranice přibližně 10 aut a 3 kamiony. Jednou z cestujících do Německa je zdravotní sestřička Lucie, která pravidelně dojíždí do tamní nemocnice. Změny vládních nařízení jsou podle ní často matoucí.

Také Milan pracuje v Německu. Ten ale už přes měsíc zůstává za hranicemi. Mimo jiné bez své přítelkyně. Na hraničním přechodu se proto setkávají na provizorním rande. „Když bych chtěl tady do Česka, tak zaplatím 300 eur v Německu, jenže tam vás nevezmou, pokud nemáte příznaky a v Česku, skrz nějakých 14 dní karantény, to se mi asi taky postupovat nechce,“ popisuje Milan.

RAKOUSKO

Také na hranicích s Rakouskem v Mikulově byl během soboty klid. Češi toho, že mohou vyjet za hranice, v podstatě nevyužívají. Abyste mohli vycestovat do Rakouska, musíte totiž předložit negativní test na koronavirus starý maximálně 4 dny. Bez testu i karantény vpustí do země jen ty, kteří prokáží, že:

  • jedou navštívit rodinu ze závažných důvodů,
  • jedou vyzvednout příbuzné na letiště,
  • pracují jako pendleři,
  • přepravují zboží.

SLOVENSKO

Na české straně hraničního přechodu Lanžhot-Brodské vám policisté cestu umožní, o pár stovek metrů dál je ale slovenská hraniční kontrola a policisté vás vpustí na slovenské území, pokud jedete navštívit rodinu nebo jste

  • diplomat,
  • zaměstnanec pohřebních služeb,
  • záchranář,
  • řidič, který veze občany zpět do země,
  • pendler,
  • řidič nákladní přepravy.

Podle ministerstva zahraničních věcí se ale situace může rychle měnit, záleží na našich sousedech a co platí dnes, nemusí platit už třeba v pondělí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama