25. 4. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: JAK TO VYPADÁ NA HRANICÍCH
Pokud se rozhodnete vyrazit za hranice, můžete. Kvůli rozhodnutí soudu a také kvůli tomu, že vláda dosud nezpřísnila své nařízení, vám ve vycestování nikdo bránit nebude. Musíte se ale řídit zákony a nařízeními, která platí u našich sousedů. Připravili jsme si pro vás přehledná pravidla pro cesty do blízké ciziny. Situaci na samotných hranicích sledovali naši reportéři.
POLSKO
I přes otevření českých hranic se do Polska nedostanete. To má totiž své hraniční přechody stále uzavřené a pouští jen na výjimku. Tu mají manželé a děti Poláků, držitelé karty Poláka, lidé s trvalým nebo přechodným pobytem či pracovním povolením, diplomaté, řidiči převážející zboží, anebo lidé s výjimkou přímo od polského vojvody.
Napjatá situace panuje i na druhé straně. V polském příhraničí čeká zhruba 50 tisíc lidí, kteří jsou zvyklí denně dojíždět za prací do Česka. Teď jsou kvůli opatřením bez práce, a tím pádem i bez peněz. Čeští podnikatelé jsou připraveni zaplatit test, dokonce jsou připraveni zaplatit jim ubytování v Náchodě a na Náchodsku, protože potřebují v pondělí rozjet fabriky a rozjet výrobu. Ten test stojí u nich 100 eur, to znamená, zaplatili by ten test a na základě toho testu by přijeli do ČR,“ uvedl starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD).
Vláda ukončila zákaz volného pohybu osob
V pátek končí zákaz volného pohybu osob, který v Česku kvůli epidemii nového koronaviru platil od 16. března. Lidé se zároveň mohou od pátku pohybovat ve volném prostoru ve skupinách až deseti osob, a ne maximálně ve dvou jako dosud. Možné je také cestovat do zahraničí, vláda ale stále nedoporučuje cestovat kvůli omezením v dalších zemích. Při návratu do Česka se lidé budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, nebo budou muset podstoupit dvoutýdenní karanténu.
Zhruba stovka polských demonstrantů se dnes vydala za doprovodu policie a armády na protestní pochod právě k hraničnímu přechodu v Náchodě. Jenže jim to podle dosavadních informací není moc platné. Polská vláda nechce hranice pro nikoho otevřít dříve než 3. května.
NĚMECKO
Na hraničním přechodu ve Strážném byl během dne klid. Za jednu hodinu projelo přes hranice přibližně 10 aut a 3 kamiony. Jednou z cestujících do Německa je zdravotní sestřička Lucie, která pravidelně dojíždí do tamní nemocnice. Změny vládních nařízení jsou podle ní často matoucí.
Také Milan pracuje v Německu. Ten ale už přes měsíc zůstává za hranicemi. Mimo jiné bez své přítelkyně. Na hraničním přechodu se proto setkávají na provizorním rande. „Když bych chtěl tady do Česka, tak zaplatím 300 eur v Německu, jenže tam vás nevezmou, pokud nemáte příznaky a v Česku, skrz nějakých 14 dní karantény, to se mi asi taky postupovat nechce,“ popisuje Milan.
RAKOUSKO
Také na hranicích s Rakouskem v Mikulově byl během soboty klid. Češi toho, že mohou vyjet za hranice, v podstatě nevyužívají. Abyste mohli vycestovat do Rakouska, musíte totiž předložit negativní test na koronavirus starý maximálně 4 dny. Bez testu i karantény vpustí do země jen ty, kteří prokáží, že:
- jedou navštívit rodinu ze závažných důvodů,
- jedou vyzvednout příbuzné na letiště,
- pracují jako pendleři,
- přepravují zboží.
SLOVENSKO
Na české straně hraničního přechodu Lanžhot-Brodské vám policisté cestu umožní, o pár stovek metrů dál je ale slovenská hraniční kontrola a policisté vás vpustí na slovenské území, pokud jedete navštívit rodinu nebo jste
- diplomat,
- zaměstnanec pohřebních služeb,
- záchranář,
- řidič, který veze občany zpět do země,
- pendler,
- řidič nákladní přepravy.
Podle ministerstva zahraničních věcí se ale situace může rychle měnit, záleží na našich sousedech a co platí dnes, nemusí platit už třeba v pondělí.