reklama

Pokud se cizinci nevrátí o prázdninách, může ekonomika přijít až o 200 miliard korun

Český turismus vyhlíží otevření státních hranic. Pokud se tak v dohledné době nestane, přijde česká ekonomika v důsledku pandemie koronaviru až o stovky miliard korun a desítky tisíc pracovních míst. Agentura CzechTourism vyčíslila, že v oblasti cestovního ruchu se loni v Česku „protočilo“ kolem 300 miliard korun. Ty domácí i zahraniční návštěvníci utratili za jídlo, nápoje, dopravu nebo třeba i za vstupné na prohlídky památek. Jestliže by se podařilo oživit turismus ještě před letními prázdninami, ztráty by se podle odhadů pohybovaly „jen“ ve výši 142 miliard korun a v odvětví by hrozilo zrušení 80 tisíc pracovních míst. Pokud se ale cestovní ruch obnoví až v září, přijde o 200 miliard korun a o 140 tisíc pracovníků.

reklama

Průzkum pro státní agenturu CzechTourism také ukázal, že největší propad hlásí Praha, Karlovarský a Jihomoravský kraj, které jsou hodně závislé na zahraniční klientele. Zejména pražské hotely se v současné době ocitly v obrovské krizi. Vedení některých z nich již propouštělo zaměstnance.

Pražské hotely tak čekají na povolení vlády otevřít, což by se mělo stát s největší pravděpodobností 25. května. Proto v současné době vyhlížejí české hosty a některé z nich výrazně zlevňují. Nový hotel naproti pražskému hlavnímu nádraží měl otevřít v polovině března letošního roku, kvůli koronaviru a nařízením vlády se tak ale dosud nestalo. „Bojujeme o přežití od prvního dne, kdy začala krize. Cena za pokoj měla být mezi dvěma až třemi tisíci korunami, teď to bude kolem sedmi set korun,“ uvedla Babeta Schneiderová, výkonná ředitelka skupiny Boho Co.

Hoteliéři stále častěji cílí na českou klientelu. Lákají ji třeba na speciální víkendové balíčky, které mají Čechy udržet v Praze více než jednu noc. Například hotel v Praze 6 nabízí za standardní cenu dva až tři tisíce korun za pokoj služby all inclusive. „Svět se změnil a my se musíme přizpůsobit. Hoteliéři, kteří se soustředili na zahraniční klientelu, budou nabízet produkty a služby, které Češi mají rádi a jsou za ně ochotni zaplatit,“ popsal výkonný ředitel hotelové skupiny Orea Hotels Gorjan Lazarov. Odhaduje, že se v létě hotel se 330 lůžky zaplní zhruba z třetiny.

„Češi zřejmě už nikdy v životě Prahu takto nezažijí, bez front a přívětivou,“ dodal ředitel hotelové skupiny Sivek Hotels Viliam Sivek a uznal, že Praha obyvatele z ostatních částí republiky potřebuje.

Čeští a zahraniční turisté se doplňují

Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s agenturou CzechTourism a poradním orgánem vlády připravují plán obnovy turismu. „Předložili jsme dvě hlavní priority, jednou je snížení DPH a druhou podpora pomocí voucherů, která má oživit domácí cestovní ruch. Samotný CzechTourism připravuje kampaň, kterou jsme nazvali Světové Česko a jejímž cílem je nalákat Čechy do neznámých českých míst nebo třeba do Prahy,“ upřesnil Jan Herget, ředitel cestovní agentury CzechTourism.

Do Česka loni přijelo deset milionů turistů ze zahraničí. Aby se domácí cestovní ruch mohl znovu vrátit k běžným ekonomickým ukazatelům, bude záležet především na zdravotním hledisku a také na tom, kdy se otevřou hranice pro zahraniční turisty, obchodníky či zaměstnance. „Podobné číslo bylo i u domácích turistů, ale ti se s těmi zahraničními doplňují. Češi například jezdí rádi do hor a k vodním plochám a cizinci do Prahy nebo na Karlovarsko do lázeňských hotelů. To jsou v podstatě úplně jiné služby,“ vysvětluje Herget a doufá, že se hranice už v září alespoň částečně otevřou pro sousední státy, jejichž občané jsou nejčastějšími návštěvníky Česka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Úleva pro děti. Na kroužcích nebudou muset prokazovat bezinfekčnost
Koronavirus

Úleva pro děti. Na kroužcích nebudou muset prokazovat bezinfekčnost

Žáci a studenti se nebudou od čtvrtka 30. září kvůli návštěvám zájmových kroužků muset prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné školy nebo neměnného kolektivu. V rámci úpravy mimořádného opatření proti šíření COVID-19 to v pondělí schválila vláda. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Bábek: Velká část důchodců je v nouzi. Stát by se o ně měl postarat, ne přidávat plošně

Velká část důchodců je dnes v nouzi a stát by se měl o ně umět postarat. Důchody bych ale plošně nepřidával. V pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl Radomil Bábek z uskupení Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Podle odborného garanta hnutí Přísaha Pavla Řežábka je aktuální systém schopný zajistit, aby lidé s nejnižšími příjmy měli důchod, který bude odpovídat minimálnímu životnímu standardu

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 376,6 miliardy, rozhodne nová Sněmovna

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na Twitteru to sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet byl schválen i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. 1 400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Politici rovněž rozhodli o zvýšení důchodů.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

reklama