reklama

Baleáry jako test. Během dvou týdnů na ně přijede až jedenáct tisíc Němců

V pondělí se otevřely hranice Baleárských ostrovů, a němečtí turisté tak mohou vycestovat třeba na Mallorcu. Pevninské Španělsko však ještě ponechává své hranice turistům uzavřené. Baleáry mají nejprve otestovat, jestli se vyplatí obnovit turistiku po celém Španělsku i přes to, že se ve světě stále šíří koronavirus. Pevninské Španělsko by po tomto testu mělo své hranice otevřít také.

reklama

Situaci ve Španělsku pro CNN Prima NEWS přiblížila reportérka CNN ve Valencii. „Mallorca uzavřela smlouvu s německými cestovními agenturami, kde je až jedenáct tisíc Němců, kteří mohou přijet. Bude to takový test. Turisté z Německa nebudou muset podstupovat testy ani nastupovat do karantény, bude se jim pouze měřit teplota,“ uvedla reportérka.

Španělsko se usilovně snaží šíření viru dostat pod kontrolu. „Napříč celou zemí platí, že nejdůležitější je, jak se zavádějí opatření. Nemůžete se například jen tak pohybovat po plážích, je potřeba si pomocí aplikace zarezervovat místo 2x3 metry. Nikdo další se potom kolem vás už nemůže pohybovat. Všude jsou také dezinfekce,“ popsala reportérka. Španělské zdravotnictví podle ní také zavedlo systém sledování. „Pokud by znovu vypukla epidemie, bylo by možné všechny sledovat zpětně, zjistit, kdo byl v kontaktu s nakaženými, a následně je izolovat,“ dodala.

„Zkouška“ má zjistit, jestli bezpečnostní opatření v rámci cestování fungují a zda se podaří turisty ochránit před nákazou nemocí COVID-19. Pokud vše dopadne dobře, Španělsko otevře své hranice zbytku zemí schengenského prostoru včetně Česka 21. června. Turistům mimo Evropskou unii potom v červenci.

Prozatím se ale hranice Baleárských ostrovů ve Španělsku otevřely pouze pro Německo. Právě Mallorca patří mezi nejvyhledávanější a nejoblíbenější destinace pro mnoho německých turistů. Jen za minulý rok Baleáry navštívilo zhruba čtyři a půl milionu Němců. Činili tak čtvrtinu turistů na Baleárských ostrovech.

Španělsko se stále řadí mezi země nejhůře postižené koronavirovou krizí. Momentálně se podle webu Worldometers, který mapuje situaci po celém světě, drží na šesté příčce s více než 290 tisíci případy nákazy koronavirem. Baleárské ostrovy ale patří k méně zasaženým regionům.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

reklama