reklama

Reportér CNN Prima NEWS z Chorvatska: Na hranicích jsme se prokázali zaplaceným ubytováním

Na dovolenou do Chorvatska Češi mohou vyrazit klidně hned. Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek potvrdil informaci tamních médií, že do země smí ten, kdo na hranicích prokáže, že z jeho návštěvy bude mít Chorvatsko hospodářský užitek. To může být například potvrzení o zaplaceném ubytování.

reklama

Reportér CNN Prima NEWS Patrik Kaizr se svým štábem vyrazil vyzkoušet, jak složité je do oblíbené lokality Čechů vycestovat. Z Prahy odjel v pátek večer a už kolem sedmé ráno se mu podařilo překročit slovinsko-chorvatské hranice. „Jeli jsme přes Mikulov, protože jsme měli informaci, že jestli chceme procestovat Rakousko, musíme si vybrat tu nejkratší cestu,“ vyprávěl reportér.

Na hranicích je kontrolovali čeští policisté, následně i rakouští. „Ti nám dali vyplnit jednoduchý formulář, kam jsme vypsali svá jména, čísla cestovního pasu nebo občanského průkazu a telefonní číslo. Tento formulář zároveň slouží jako čestné prohlášení, že Rakouskem opravdu jen projedeme,“ popsal Kaizr a dodal, že Rakušané jim změřili i teplotu.

Slovinci nás pořádně nezkontrolovali

Slovinští policisté je podle slov reportéra v podstatě ani nezkontrolovali. „Vzali si jen doklady, řekli, že jsme z Evropské unie a poslali nás dál bez toho, aniž by nám například měřili teplotu,“ udivil se reportér CNN Prima NEWS.

Na slovinsko-chorvatské hranici čekali zhruba půl hodiny, než se dostali ke kontrole. V sobotu ráno se vracelo mnoho Chorvatů, kteří pracují za hranicemi, na víkend domů. U kontroly musel reportér se svým štábem uvést důvod, proč do země jedou. „Začala platit výjimka v chorvatském zákoně, že když člověk na hranicích prokáže, že země z jeho návštěvy bude mít hospodářský užitek, může vstoupit,“ upřesnil Kaizr. Hospodářský užitek může být podle chorvatského ministra vnitra například jen zaplacené ubytování v Chorvatsku.

V dalších reportážích televize CNN Prima NEWS bude Patrik Kaizr zkoumat, jak je Chorvatsko připravené na turisty z Česka, jak budou vypadat ceny v hotelech nebo v kempech, jaké budou ceny v restauracích a jestli se Chorvaté těší na české turisty.

Tagy:

Perušič z izolace: Už je mi dobře. Nejhorší je tu komunikace s Japonci a strava

O jeden zápas už přišel, od dalšího ho dělí jen pár dní. Beachvolejbalista Ondřej Perušič se stále nachází v izolaci po pozitivním testu na koronavirus, vrací se mu ale síly a už nyní kromě únavy na sobě nepozoruje žádné další symptomy, sdělil redakci CNN Prima NEWS. O tom, zda nakonec zasáhne do olympiády, ale rozhodnou až japonští lékaři. Podle Perušiče v Tokiu vázne komunikace v angličtině, příliš nadšený není ani ze stravy, která by mohla ve výsledku ovlivnit i výkon sportovců.

Čtyřnásobné doživotí nestačí. Za vraždu Asiatek požaduje prokurátorka trest smrti

Američan obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty ve státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Soud mu za ně následně vyměřil čtyři doživotní tresty bez nároku na podmínečné propuštění, informovala agentura AP. Březnový útok otřásl zejména komunitou amerických Asiatů, neboť šest z osmi obětí byly ženy asijského původu

Dojemný příběh na OH. Surfovat začal na víku od chladicího boxu, teď slaví zlato

Narodil se jako syn chudého brazilského rybáře a surfovat se učil na polystyrenovém víku od chladicího boxu, ve kterém jeho otec vozil ryby na trh. V roce 2015 mu kariéru málem ukončilo traumatické poranění mozku a v úterý se mu ve finále olympijského závodu v Tokiu na první vlně zlomilo prkno. Přesto sedmadvacetiletý brazilský surfař Italo Ferreira slaví zlato. Jeho příběh zatím patří k těm nejdojemnějším z letošních olympijských her.

reklama

Domácí zpravodajství

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Pátrání po krokodýlovi je u konce: Po pročesání celé Ostravy ho našli ve sklepě chovatele

Zhruba metrový krokodýl, který v sobotu utekl chovateli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce, byl v úterý nalezen ve sklepě domu, v němž chovatel žije. Řekla to policejní mluvčí Eva Michalíková. „Okolnosti chovu zvířete budou i nadále zajímat policisty a pracovníky veterinární správy,“ uvedla. Podle dostupných informací je zvíře v dobrém stavu.

reklama