Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová se v úterý objevila na důležité schůzi australského krizového štábu. Vzhledem k příznivému vývoji epidemiologické situace obě země navrhují otevřít navzájem své hranice. Vytvoření takzvaného „bezpečného cestovního pásu“ nad Tasmanovým mořem by obyvatelům těchto států umožnilo cestovat, aniž by museli nastoupit do čtrnáctidenní karantény.
Přes 75 tisíc Australanů v současnosti žije na Novém Zélandě, zatímco kolem půl milionu Novozélanďanů pobývá v Austrálii. Sousední země spolu dlouhodobě spolupracují v oblasti obchodu a turismu, společně bojovaly také v obou světových válkách. V úterý se však poprvé od konce druhé světové války šéf novozélandské vlády zúčastnil shromáždění australského krizového štábu. Australského premiéra Scotta Morrisona zajímala především zkušenost, kterou má Ardernová v boji proti koronaviru.
„Bezpečný cestovní pás napříč oběma zeměmi by byl vzájemně výhodný pro náš obchod a obnovu ekonomiky,“ stojí v oficiálním prohlášení. Tento plán by pomohl opět nastartovat turismus i dopravu a spojit rozdělené rodiny. Spekuluje se, že otevření tohoto koridoru by se mohlo stát impulsem pro opětovné cestování po celém světě.
Australané a Američané se přou o původu koronaviru
Členové australských zpravodajských služeb pochybují o slovech amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, že existuje „značené množství důkazů“ potvrzující únik viru z čínské laboratoře ve Wu-chanu.
Hlavně nic neuspěchat
Podle expertů z cestovního průmyslu by koridor mohl být otevřen v srpnu. „S touto myšlenkou musíme být ale velmi opatrní. Ani jedna země nechce vidět, jak se vir znovu vrací. Je proto velmi důležité, aby tato zóna byla zcela bezpečná,“ řekla Ardernová. „Australané a Novozélanďané cestují do sousedních zemí víc než kamkoliv jinam,“ dodala.
Zatímco některé státy v současnosti stále bojují s koronavirovou pandemií, jiné jsou už z nejhoršího venku. Propojení bezpečných zemí by mohlo pomoci především znovu oživit oslabený turistický průmysl. Na detaily ohledně otevření koridoru je však podle premiéra Morrisona ještě brzy. „Je ovšem důležité o tomto tématu hovořit, tím musíme začít,“ dodal.