reklama

Otočí Piráti po debaklu kormidlem? O spolupráci s ODS musíme ještě jednat, váhá Profant

Koalice Pirátů a STAN bude mít ve Sněmovně 37 křesel. Z nich však bude vlivem kroužkování 33 náležet Starostům a pouze čtyři Pirátům. Na členech strany je vidět obrovské zklamání. Dosluhující poslanec Ondřej Profant dokonce v rozhovoru pro Český rozhlas naznačil, že vládní spolupráci Pirátů s ODS nepovažuje za samozřejmou.

reklama

Do Poslanecké sněmovny se dostaly pouze čtyři politické subjekty, konkrétně koalice Spolu (27,79 %), hnutí ANO (27,12 %), koalice PirSTAN (15,62 %) a hnutí SPD (9,56 %). Ostatní uskupení skončila pod pětiprocentní hranicí.

Dvě koalice mají ve Sněmovně s přehledem většinu, celkem 108 poslanců. Uvnitř je ale smutným poraženým Ivan Bartoš a Piráti. Za úhlavního nepřítele si je vybral v předvolební kampani premiér Andrej Babiš (ANO). Vlivem preferenčních hlasů pak Piráti obhájili pouze čtyři mandáty, v Poslanecké sněmovně tak skončí Mikuláš Ferjenčík, Vojtěch Pikal i Ondřej Profant.

„Babiš půl roku intenzivně útočil výhradně na Piráty. Nastala situace, kdy se část voličů bála a opravdu kroužkovala. Zatímco naši skalní voliči věřili v koalici, a proto třeba nekroužkovali,“ uvedl Profant, který byl členem sněmovního výboru pro veřejnou správu, pro web iRozhlas.cz. Zklamání Pirátů bylo během volebního dne vidět i na Ivanu Bartošovi.

Přesto se ještě večer s koaličním partnerem Vítem Rakušanem (STAN) vydal za lídry koalice Spolu. Na tiskové konferenci pak zástupci Spolu a PirSTAN potvrdili, že po volbách hodlají spolupracovat.

Obejde Spolu se STAN Piráty?

Některé členy Pirátů včetně Profanta ale spolupráce s koalicí Spolu, především s ODS, příliš netěší. „ODS je velmi konzervativní strana a my s ní tyto hodnoty nesdílíme. Budeme o tom muset jednat uvnitř strany,“ relativizoval Profant sobotní dohodu obou opozičních koalic pro web Českého rozhlasu.

Nutno podotknout, že i bez Pirátů by měla koalice Spolu se STAN 104 poslanců, což jim stále zaručuje pohodlnou většinu ve Sněmovně. Starostové ale před volbami jasně deklarovali, že s Piráty skončí společně buď ve vládě, nebo v opozici.

Otázkou ale je, koho prezident Miloš Zeman sestavením nového kabinetu pověří. V minulosti totiž zmínil, že pověří vítěznou stranu. Tou bude ve Sněmovně hnutí ANO, které získalo 72 křesel – o jedno víc než na hlasy vítězná koalice Spolu.

Podle šéfa ODS Petra Fialy ale Zeman většinu dvou koalic nemůže ignorovat. Lídr Spolu očekává, že si s ním prezident „v rozumné době promluví“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama