Otočí Piráti po debaklu kormidlem? O spolupráci s ODS musíme ještě jednat, váhá Profant

Koalice Pirátů a STAN bude mít ve Sněmovně 37 křesel. Z nich však bude vlivem kroužkování 33 náležet Starostům a pouze čtyři Pirátům. Na členech strany je vidět obrovské zklamání. Dosluhující poslanec Ondřej Profant dokonce v rozhovoru pro Český rozhlas naznačil, že vládní spolupráci Pirátů s ODS nepovažuje za samozřejmou.

Do Poslanecké sněmovny se dostaly pouze čtyři politické subjekty, konkrétně koalice Spolu (27,79 %), hnutí ANO (27,12 %), koalice PirSTAN (15,62 %) a hnutí SPD (9,56 %). Ostatní uskupení skončila pod pětiprocentní hranicí.

Dvě koalice mají ve Sněmovně s přehledem většinu, celkem 108 poslanců. Uvnitř je ale smutným poraženým Ivan Bartoš a Piráti. Za úhlavního nepřítele si je vybral v předvolební kampani premiér Andrej Babiš (ANO). Vlivem preferenčních hlasů pak Piráti obhájili pouze čtyři mandáty, v Poslanecké sněmovně tak skončí Mikuláš Ferjenčík, Vojtěch Pikal i Ondřej Profant.

„Babiš půl roku intenzivně útočil výhradně na Piráty. Nastala situace, kdy se část voličů bála a opravdu kroužkovala. Zatímco naši skalní voliči věřili v koalici, a proto třeba nekroužkovali,“ uvedl Profant, který byl členem sněmovního výboru pro veřejnou správu, pro web iRozhlas.cz. Zklamání Pirátů bylo během volebního dne vidět i na Ivanu Bartošovi.

Přesto se ještě večer s koaličním partnerem Vítem Rakušanem (STAN) vydal za lídry koalice Spolu. Na tiskové konferenci pak zástupci Spolu a PirSTAN potvrdili, že po volbách hodlají spolupracovat.

Obejde Spolu se STAN Piráty?

Některé členy Pirátů včetně Profanta ale spolupráce s koalicí Spolu, především s ODS, příliš netěší. „ODS je velmi konzervativní strana a my s ní tyto hodnoty nesdílíme. Budeme o tom muset jednat uvnitř strany,“ relativizoval Profant sobotní dohodu obou opozičních koalic pro web Českého rozhlasu.

Nutno podotknout, že i bez Pirátů by měla koalice Spolu se STAN 104 poslanců, což jim stále zaručuje pohodlnou většinu ve Sněmovně. Starostové ale před volbami jasně deklarovali, že s Piráty skončí společně buď ve vládě, nebo v opozici.

Otázkou ale je, koho prezident Miloš Zeman sestavením nového kabinetu pověří. V minulosti totiž zmínil, že pověří vítěznou stranu. Tou bude ve Sněmovně hnutí ANO, které získalo 72 křesel – o jedno víc než na hlasy vítězná koalice Spolu.

Podle šéfa ODS Petra Fialy ale Zeman většinu dvou koalic nemůže ignorovat. Lídr Spolu očekává, že si s ním prezident „v rozumné době promluví“.

Tagy: