Obtěžující sekání trávy či hlučná cirkulárka? Obce zavádějí na neděli omezující vyhlášky

Asi to zná každý. V neděli chcete relaxovat v lehátku, když v tom soused spustí cirkulárku nebo sekačku na trávu a je po klidu. Některé obce proto vydávají zvláštní vyhlášky, které hlučné činnosti alespoň v neděli zakazují. Štáb CNN Prima NEWS se vydal zkontrolovat, jak je lidé dodržují na střední Moravě.

Vyhlášku o nedělním klidu vzorně dodržují například ve Slatinkách na Prostějovsku. Naprosté ticho ruší jen štěbetání ptáků a občasné zakokrhání kohouta. „Určitě se to snažíme dodržet,“ sdělil jeden z místních obyvatelů. „Možná až moc, protože, jak vidíte, na dědině není ani noha,“ popsal další.

Lidé tu s výjimkou času od osmi do jedenácti hodin nesmí například sekat trávu, pracovat se sbíječkou nebo řezat dřevo a podle starostky s tím nikdo nemá problém. „Měli jsme tady jeden kuriozní příklad. Jedna paní si stěžovala, že soused brzo ráno startuje traktor, když odjíždí do lesa,“ líčila starostka obce Slatinky Monika Prokopová.

Podobné nařízení vydalo také město Zábřeh. „Máme vyhlášku, na základě které všichni pracují ve stejný čas a potom si díky tomu budou moci vychutnávat klidnou atmosféru,“ popsal starosta Zábřehu František John. Na dodržování dohlíží městská policie a zatím prý vždy stačilo narušitele jen upozornit.

Vesnic nebo měst s podobnou vyhláškou je ale na střední Moravě minimum. Nedělní pravidlo o klidu tu lidé až na výjimky dodržují dávno. Ani štábu CNN Prima NEWS se během natáčení nepodařilo nikde natočit nic hlučného. „Doufám, že ani nebude taková vyhláška. Většinou se to dodržuje, že v neděli se neseká, je to taková domluva,“ popsal obyvatel obce Třebčín.

Největší problémy prý lidem, kteří se na vesnice stěhují z města, působí hluk od domácích zvířat. S tím se ale musí smířit. „Zvířata vždycky k vesnici patřila a nemůžeme nikoho omezovat tím, že to někomu vadí,“ sdělila starostka Prokopová. Průkopníkem v tomto směru je Francie. Její parlament před časem odhlasoval, že zvířecí zvuky venkova jsou národním dědictvím.

Tagy:
Francie CNN Prima NEWS Morava Zábřeh okres Prostějov František John Slatinka

Hlavní zprávy

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert
Partie

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček
Partie

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček

Čeká nás extrémní rok 2023, bude horší než ten letošní, hrozil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny i hnutí ANO Karel Havlíček. Upozornil, že kroky vlády nebudou moci „všechno vyřešit“. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu řekl, že „na jaře se lidem uleví, protože se vládě podařilo vyřešit vysoké ceny“.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:33

V Izjumu bylo mučení vojáků i civilistů během ruské okupace běžné, zjistila AP

17:15

Lyman byl zcela vyčištěn od Rusů. Osvobodíme i další města, předpovídá Zelenskyj

16:31

Nejlepší odpověď na anexe je podpora Ukrajině, řekl šéf NATO, Macron chce sankce

15:46

Rusové zůstávají největším dodavatel zbraní na Ukrajinu, hlásí tamní ministerstvo obrany

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu

Děsí mě, že v senátních volbách zvítězila paní, jež stojí na jednom pódiu s lidmi, kteří říkají, že by šli požádat o pomoc Putina. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekla bývalá senátorka a šéfka klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Ta se na Kroměřížsku nedostala do druhého kola senátních voleb. Nakonec v daném obvodu vyhrála kontroverzní právnička Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Záběry z boje: Ruský vrtulník je v plamenech. Posádka míří do pekel, vzkazují Ukrajinci

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci. K přesnému zásahu došlo v oblasti střežené Záporožskou samostatnou brigádou teritoriální obrany (TrO). Zářez na pažbu si tentokrát připsala 110. samostatná brigáda TrO, a to ve spolupráci s dalšími připojenými jednotkami. „Posádka byla poslána do pekla,“ informovali Ukrajinci.

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Putin nemá vagnerovce pod kontrolou. Kvůli mobilizaci zažije horké chvíle, říká analytik

Vladimir Putin nemá Vagnerovu skupinu plně pod kontrolou, říká vojenský analytik Lukáš Visingr. Jedná se však o jednu z nejúspěšnějších ruských sil během invaze na Ukrajinu. Zakladatel skupiny nicméně zkušenější veterány v jednotce doplňuje nováčky bez výcviku, ti pak slouží jen jako „potrava pro děla“. Mobilizace podle odborníka ruské problémy jen prohloubí.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Domácí zpravodajství