CNN Prima News otroctví

otroctví

Výpis příspěvků ke štítku „otroctví“

Pošlapali jsme lidskou důstojnost. Nizozemský premiér se omluvil za otrokářskou minulost

Nizozemský premiér Mark Rutte se v pondělí oficiálně omluvil za roli své země v obchodu s otroky a otroctví. To označil za zločin proti lidskosti. Svůj dvacetiminutový omluvný projev přednesl v Národním archivu navzdory návrhu části veřejnosti, aby oficiální omluvu přednesl až příští rok 1. července u příležitosti 160 let od zákazu otroctví v zemi, píše agentura AP.

Potomci otroků mají dostat odškodné. Afroameričané žádají peníze, zlato i půdu

V americkém Oaklandu proběhla schůze kalifornské pracovní skupiny pro reparace. Guvernérem ustavený výbor na ní řešil výši odškodnění pro Afroameričany za otroctví a vyslechl si i řadu návrhů od veřejnosti. Ukázalo se přitom, že kompenzace v přepočtu přes pět milionů korun na osobu zřejmě nebude stačit. Někteří diskutující chtěli po členech výborů odškodnění v hodnotě až 18 milionů korun, dotace i pozemky.

Slibovali jim lepší život. Místo toho slovensko-polský pár zotročoval mladé lidi v Británii

Dohromady 25 let za mřížemi si má odsedět slovensko-polský pár, který v anglickém Bristlu zotročoval mladé lidi ze sociálně slabých poměrů. S příslibem lepšího života je Maroš Tancoš a Joanna Gomulská verbovali do Británie mimo jiné i ze slovenských sirotčinců. V nuzných podmínkách je potom nutili k práci, za kterou nedostávali zaplaceno.

Dívku zachránila SMSka. Svázanou ji věznil ve sklepě, poznali se při diskusi o otroctví

Devatenáctiletou Madelyn A., kterou pohřešovali její rodiče, našla policie ve sklepě téměř 150 kilometrů od místa, kde byla naposledy spatřena. Věznit ji tam měl o 20 let starší muž. Ten dívce dovolil napsat krátkou textovou zprávu rodičům, pomocí které ji lokalizoval operátor. Studentku policie osvobodila po pěti dnech. Dvojice se podle podezřelého muže seznámila na chatovací skupině o sexuálním otroctví.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

Symbol otrokářství zmizí. Bývalé hlavní město Konfederace se zbavuje sochy generála Leeho

Vláda amerického státu Virginie nechá ve středu odstranit z prostranství v Richmondu přes šest metrů vysokou jezdeckou sochu konfederačního generála Roberta Leeho. Podle guvernéra Ralpha Northama se jedná o největší sochu, která znázorňuje osobnost spjatou s otrokářskou Konfederací v tomto státě, uvedla agentura AP. Po část trvání americké občanské války byl Richmond hlavním městem Konfederace.

Velký prodej otroků, hlásal plakát. Studenti dražili spolužáky tmavé pleti

Studenti střední školy v texaském Aledu se rozhodli pobavit poměrně bizarním způsobem – pořádali virtuální aukce otroků. Těmi měli být jejich afroameričtí spolužáci. Studenti, kterých se to týkalo, i jejich rodiče se proti „zábavě“ ohradili, forma šokovala i tamní veřejnost. Organizátoři akce byli potrestáni, případ řešila i městská školní rada.

K Přemyslovcům patří vraždy, otroci, záhady. Ale i britská královna Alžběta II.

Před 1000 lety vládli naší zemi Přemyslovci. Jejich éra je běžně spojována s vraždami, smilstvem a otrokářstvím, méně se už zdůrazňuje, že šlo též o dobu hojnosti. Panovníci dávné dynastie před námi dodnes skrývají mnohá tajemství, málo se třeba ví, že jejich příbuznou je i současná britská královna Alžběta II. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS o tom vypráví Josef Pepson Snětivý, jemuž spolu s Otomarem Dvořákem nedávno vyšla kniha Krajinou prvních Přemyslovců.

Nekrmte děti nenávistnými lžemi o USA. Trump zřizuje komisi vlasteneckého vzdělávání

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že chce vytvořit komisi na podporu „vlasteneckého vzdělávání“. Zároveň požaduje grant na vypracování „proamerického vzdělávacího programu“. Jedná se o politický krok, který reaguje na rostoucí tlak ze strany některých akademiků, aby školy učily americké dějiny, které přiznávají otroctví a systémový rasismus.