V americkém Oaklandu proběhla schůze kalifornské pracovní skupiny pro reparace. Guvernérem ustavený výbor na ní řešil výši odškodnění pro Afroameričany za otroctví a vyslechl si i řadu návrhů od veřejnosti. Ukázalo se přitom, že kompenzace v přepočtu přes pět milionů korun na osobu zřejmě nebude stačit. Někteří diskutující chtěli po členech výborů odškodnění v hodnotě až 18 milionů korun, dotace i pozemky.
„Žádám o hmotné odškodnění 350 tisíc dolarů (asi 8 milionů korun) za Afroameričana, dotace pro malé podniky v hodnotě 250 tisíc dolarů (asi 5,7 milionu korun) a pozemek o rozloze 15 až 20 akrů (6 až 8 hektarů),“ vyjmenoval stručně své požadavky podnikatel a sportovec Max Fennell.
Podle pětatřicetiletého aktivisty si takové odškodnění zaslouží každý Afroameričan, který splňuje schválené podmínky. Pracovní skupina pro reparace v březnu rozhodla, že odškodnění se bude týkat všech afroamerických obyvatel Kalifornie, jejichž předci žili ve Spojených státech v 19. století.
Oko za oko
Požadavky účastníků schůze byly přitom velmi rozličné. Podle jednoho z diskutujících vina Američanů kvůli otroctví nejde už téměř ničím odčinit. „Amerika nám dluží celou zas*anou zemi. Pokud je to oko za oko, dvě za dvě a život za život, tak nám dluží celou zas*ranou zemi,“ uvedl jeden z nich v emotivním vystoupení. Další požadoval, aby bylo odškodnění potomkům otroků vyplaceno ve slitcích drahých kovů. Podle jeho výpočtů by měl dát stát Afroameričanům žijícím v Kalifornii 1 724 metrických tun zlata a stříbra.
California Reparations taskforce meeting. The fam on deck. S/o to @Msflygurl79 @maxfennell and @DeonDJenkins 🫡🫡🫡 pic.twitter.com/LIMzfUNg06
— BigChiefCRtheGreat⚜️ (@CRdaDizz) December 14, 2022
Rozruch v amerických médiích také vzbudil neúspěšný kandidát do senátu Deon Jenkins. Ten přišel s požadavkem, aby se výše odškodnění za jednoho Afroameričana rovnala průměrné ceně domu v Kalifornii, což je podle jeho slov „nejméně 830 tisíc dolarů (přes 18 milionů korun). „Buďto vyhoví našem požadavkům, nebo bude následovat ostrá reakce,“ varoval Jenkins politiky.
Většina požadovaných návrhů na odškodnění tak výrazně převyšovala původní doporučení týmu ekonomů, který poradil výboru vyčlenit na reparace 569 miliard dolarů. Jednotlivým Afroameričanům žijícím v Kalifornii mělo být vyplaceno kolem 223 tisíc dolarů (přes 5,1 milionů korun). Předsedkyně pracovní skupiny pro reparace Kamilah Mooreová ale ve čtvrtek odmítla, že by se jednalo o finální číslo. „Stále jsme ve fázi zkoumání a naše konečné doporučení nebude vydané dříve, než dokončíme svou práci,“ uvedla pro stanici ABC7.
„Je důležité stanovit správnou částku, jelikož tím vytváříme precedens i pro další místní správy, státy a stejně tak i pro federální vládu,“ myslí si Mooreová. Kompenzace by měly podle pracovní skupiny zohledňovat všechny negativní aspekty otroctví včetně vládní konfiskace majetku, zdravotních dopadů a různým jiným formám diskriminace. Jedním z hlavních cílů odškodnění je snížit převládající finanční rozdíly mezi Afroameričany a bělochy. Práce skupiny by měla skončit v červenci příštího roku.
Většina Američanů je proti
S iniciativou na odškodnění Afroameričanů přišel před dvěma lety kalifornský demokratický guvernér Gavin Newsom. Vedle Kalifornie tlačí na ustanovení komise pro zhodnocení reparací i někteří demokratičtí zákonodárci v New Yorku. Prvním americkým městem, které schválilo kompenzace za otroctví, byl téměř osmdesátitisícový Evanston ve státě Illinois.
Průzkum Pew Research Center z října minulého roku nicméně ukázal, že většina Američanů s reparacemi pro potomky otroků nesouhlasí. Proti hmotnému odškodnění Afroameričanů se vyslovilo 68 procent dospělých Američanů, kompenzace podpořilo jen 30 procent oslovených. Průzkum ukázal, že nejvíce odškodnění v USA odmítají běloši (80%), dále pak anglicky mluvící Asiati (65%) a Hispánci (58%). Jedinou skupinou, která v USA většinově podporuje finanční reparace jsou samotní Afroameričané. Až 77 procent z nich se vyslovila pro odškodnění potomků otroků, 17 procent ovšem hmotné reparace odmítá.
Průzkum také odhalil velké rozdíly v pohledu na odškodnění podle stranické příslušnosti. Američtí demokraté a příznivci demokratů zůstávají v otázce odškodnění spíše rozděleni, přibližně polovina jich odškodnění podporuje. Naproti tomu oslovení republikáni a jejich příznivci v průzkumu odškodnění drtivě odmítli, proti se jich vyslovilo přes 90 procent.