Ozbrojenci zaútočili na nemocnici v Kábulu, kterou provozují Lékaři bez hranic

Útok na nemocnici v afghánském Kábulu si vyžádal několik obětí

Nejméně 24 lidí zabili a 15 dalších zranili neznámí ozbrojenci, kteří v úterý zaútočili na nemocnici v afghánské metropoli Kábulu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na afghánské ministerstvo vnitra.

Asi 100 lidí se podařilo z objektu evakuovat. Na záběrech zveřejněných afghánskou televizí TOLO bylo vidět, jak příslušníci afghánských speciálních sil odnášejí z místa v náručí novorozence a odvádějí matky. Dvě novorozeňata jsou i mezi oběťmi.

Zdravotnické zařízení, které má kapacitu 100 lůžek, se nachází v chudé čtvrti v západní části Kábulu a spolupracuje s mezinárodní organizací Lékaři bez hranic (MSF). Lékaři bez hranic na svých internetových stránkách uvádějí, že ve zmíněné nemocnici provozují porodnici. Mluvčí české pobočky Lékařů bez hranic Iveta Polochová uvedla, že v tuto chvíli nemá informaci, že by v přepadeném objektu byli čeští nebo slovenští spolupracovníci MSF.

„Dozvěděli jsme se, že jsme se stali terčem útoku, tak jsme z budovy uprchli,“ řekl agentuře AFP dětský lékař z místa incidentu. „Nemocnice byla plná pacientů a lékařů a uvnitř zavládla naprostá panika,“ dodal.

Talibán odmítl účast

Útok tří ozbrojenců oblečených v policejních uniformách začal kolem 10:00 místního času (07:30 SELČ). Podle svědků byly v metropoli slyšet výbuchy a střelba a nad nemocnicí stoupal dým. Na místo dorazili příslušníci afghánských bezpečnostních sil, kteří podle agentury Reuters po několikahodinových střetech útočníky zlikvidovali. Radikální hnutí Tálibán prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida odmítlo, že by se na přepadení podílelo.

Agentura Reuters připomněla, že v posledních měsících se k řadě násilností v Kábulu přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS). Některé z atentátů provedla i ve čtvrti, kde se nachází uvedená nemocnice a kde bydlí mnoho příslušníků menšinového etnika Hazárů. Ti se hlásí k šíitské větvi islámu a jsou opakovaně terčem sunnitských bojovníků IS.

V pondělí afghánské bezpečnostní síly oznámily, že zadržely tři vysoké představitele Islámského státu, včetně jeho regionálního vůdce Omara Chorásáního.

Tagy: