CNN Prima News Afganistán

Afganistán

Výpis příspěvků ke štítku „Afganistán“

Nelidská krutost. Ve škole v Kábulu se odpálil sebevražedný útočník, zabil nejméně 35 lidí

30. září 2022 08:03
Aktualizováno

Páteční sebevražedný pumový útok ve škole v západní části Kábulu si vyžádal 35 mrtvých a 82 zraněných, informovala agentura AFP s odvoláním na Organizaci spojených národů. Předchozí bilance byla 20 mrtvých. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Oběťmi jsou především dospívající děti, většinou dívky, které nanečisto skládaly přijímací zkoušky na vysoké školy.

Za tragický omyl odškodné. USA nabízí příbuzným deseti obětí po útoku dronem pomoc

16. října 2021 12:09

Americká vláda nabídla odškodné příbuzným deseti civilistů, kteří v srpnu zemřeli při útoku americké armády v Kábulu. Jednalo se o muže, který dlouho pracoval pro americkou humanitární organizaci, a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. Pentagon též informoval, že pomáhá přeživším členům rodiny přesídlit do USA. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Rusko sází na Tálibán, krach západní mise v Afghánistánu Putinovi vyhovuje

19. srpna 2021 07:12

Asi málokteré velvyslanectví v Kábulu sledovalo chaos a paniku po ovládnutí Afghánistánu hnutím Tálibán s takovým klidem jako ruská ambasáda. Ruští diplomaté zemi neopustili. Naopak. Jak potvrdil šéf ruské diplomatické mise v zemi Dmitrij Žirnov, Tálibán zajišťuje bezpečnost ambasády. Rusku tedy vývoj situace v Afghánistánu po krachu západní mise spíš vyhovuje. K Tálibánu Moskva přistupuje smířlivěji než před dvaceti lety.

Nejšťastnější zemí světa je opět Finsko. Česko si oproti loňsku polepšilo

20. března 2021 09:42

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už počtvrté za sebou stalo Finsko, Česko si oproti loňsku o jednu příčku polepšilo a skončilo osmnácté. Koronavirus přinesl rok strachu, úzkosti, nemocí, smrti, osamělosti a karanténních uzávěr, nová Světová zpráva o štěstí (World Happiness Report) ale nasvědčuje tomu, že pandemie elán lidí neudusila, píše agentura AP.

Nejen Vídeň. Teroristé zabili v kábulské univerzitě 35 studentů a profesorů

3. listopadu 2020 19:11

Počet obětí pondělního útoku na univerzitu v afghánské metropoli Kábul vzrostl na nejméně 35. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na afghánské vládní zdroje. Zraněno bylo kolem 50 osob. Dosavadní bilance hovořila o 22 mrtvých a 22 zraněných. K útoku se již v pondělí přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). S ní pravděpodobně souvisí i pondělní teroristický útok ve Vídni.

Trump chvátá s plněním volebních slibů. Do Vánoc chce stáhnout vojáky z Afghánistánu

8. října 2020 15:32

Nekonečná válka. Těmito slovy americký prezident Donald Trump několikrát definoval ozbrojený konflikt v Afghánistánu, na kterém se dlouhé roky podílí také armáda USA. Ještě před volbami v roce 2016 Trump slíbil, že vojáky z oblasti stáhne. Se soumrakem svého funkčního období nyní hodlá záležitost konečně dotáhnout do konce.

Výbuch v Afghánistánu si vyžádal 15 obětí. Policie obvinila islamisty z Tálibánu

3. října 2020 15:46

Nejméně 15 lidí zemřelo a 52 se zranilo při výbuchu bomby nastražené ve voze u správního úřadu ve východoafghánské provincii Nangarhár. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters s odvoláním na místní úřady. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Ministerstvo vnitra a místní policie ale akci připisují povstaleckému hnutí Tálibán. Počet obětí se může ještě zvýšit.