CNN Prima News Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic

Výpis příspěvků ke štítku „Lékaři bez hranic“

Násilí roste, brzy dojdou zásoby, hlásí lékaři z Haiti. Šéf gangů vyslal nemilosrdný vzkaz

Násilí při nepokojích gangů na Haiti nabylo nevídaných rozměrů. Lékaři bez hranic volají z karibské země v krizi o pomoc a varují před nedostatkem zdravotnického materiálu. V úterní tiskové zprávě organizace uvedla, že hlavní logistické trasy jsou nepřístupné. Premiér Ariel Henry, jenž ve stínu událostí ztrácí popularitu a který se v době propuknutí chaosu nacházel v Keni, kde jednal o pomoci, se kvůli zavřenému letišti zřejmě potýká s problémy s návratem do země. Vedle toho vůdce gangů Jimmy Chérizier vyhrožuje bojem do poslední kapky krve.

Ozbrojenci z Pásma Gazy vystřelili na Izrael pět střel. Rakety zneškodnila protivzdušná obrana

Aktualizováno

Izraelská armáda oficiálně ukončila operaci v palestinském městě Džanín, které leží na okupovaném Západním břehu Jordánu. Informovaly o tom ve středu ráno zahraniční tiskové agentury. Odvolávají se na izraelské ozbrojené síly, podle nichž se z místa stáhli všichni vojáci. Armáda v Džanínu provedla jednu z největších operací za poslední léta namířenou proti ozbrojencům.

„Pilulky po“ pro znásilněné Ukrajinky: Nechci žít, říká jedna z nich. Hnutí pobouřilo

Češi pomáhající na Ukrajině zaznamenali, že v zemi sužované válkou potřebují pro znásilněné ženy takzvanou „nouzovou antikoncepci“. Jde například o lék Postinor, který se užívá po nechráněném pohlavním styku a zabrání nechtěnému těhotenství. Organizace jako Člověk v tísni nebo Lékaři bez hranic ale zatím prý takovou poptávku nezaznamenaly. Přesto se v Česku okamžitě strhla lavina pomoci.

Vojáky, kteří páchali zvěrstva, čeká peklo na zemi. Vina se jim vrátí, říká psycholog

Scény zvěrstev na Ukrajině, která páchají ruští vojáci, zasáhly lidi na celém světě. Podle psychologa Daniela Štrobla však i tito okupanti pocítí spravedlnost. „Svět je spravedlivý a nic dobrého je nečeká. Většinou nejsou psychopati, pocit viny se jim vrátí. Čeká je opravdové peklo na zemi,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Tomáš Bendl z Lékařů bez hranic následně přiblížil vlastní zkušenosti s válečnými konflikty.

Psa, 11 koček a andulky v garáži bezdomovkyně stále vykrmují čtenáři CNN Prima NEWS

Takový blahobyt asi dosud nezažily. „Už ty granule nechtějí žrát,“ směje se 49letá bezdomovkyně Dagmar Paláková, která se za plechovými vraty ostravské garáže stará o 11 koček. Čtenáře CNN Prima NEWS z celé republiky totiž osud ženy a jejích zvířecích přátel zaujal natolik, že do Ostravy posílají balíky s potravinovou pomocí. „Další žrádlo. A pro mě citrony, ty se mi teď hodí, jsem hodně nachlazená,“ raduje se paní Dagmar nad pondělní zásilkou.

WHO vyšetřuje záhadnou nemoc. Začala se šířit po potopách, podlehlo jí téměř 100 lidí

Světová zdravotnická organizace (WHO) zkoumá dosud neidentifikovanou nemoc, která se šíří v Jižním Súdánu. Podlehlo jí už téměř 100 lidí, úmrtí jsou podle britské veřejnoprávní televize BBC hlášena především mezi staršími osobami a dětmi do 14 let. Podle Lékařů bez hranic, kteří na místě poskytují humanitární pomoc, zřejmě přispěly k šíření záhadné nákazy nedávné potopy.

Loď plná zachráněných migrantů zakotvila na Sicílii. Další čeká na povolení

Loď italské neziskové organizace ResQ se 166 zachráněnými migranty dostala povolení zakotvit a dorazila do přístavu Augusta na Sicílii. Na twitteru o tom informoval mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Další loď Geo Barents humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF), která na palubě veze 322 migrantů, zatím na přidělení bezpečného přístavu čeká, uvedla agentura DPA.

Populární lékař: Covid tu s námi bude dlouho, česká medicína je ale skvělá

Česká medicína je skvělá, pandemie ale odhalila vyčerpanost zdravotnických pracovníků i další dlouhodobé bolístky českého zdravotnictví. V době po covidu bude třeba přehodnotit i způsob financování, míní Tomáš Šebek, chirurg z pražské Nemocnice na Františku, který se proslavil hlavně jako spolupracovník Lékařů bez hranic. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS také doplnil, že podle něj pokulhává celková organizace i motivace mladých zdravotníků.