Pamatují počátky baroka i totalitu aneb Tady se můžete probudit včera

Výběr redakce


Praha je pro svoji dlouhou historii a rozmanitost architektonických stylů známá po celém světě. Lidé do ní míří ze všech koutů planety, jen aby poznali místní genius loci, který má ovšem mnoho podob.

Podle původního návrhu měla v 50. letech v pražských Dejvicích vyrůst vojenská ubytovna s názvem Družba, jenže pod taktovkou tehdejšího ministra obrany Alexeje Čepičky věci nabraly úplně jiný spád. Po vzoru Lomonosovovy univerzity v Moskvě, pro změnu inspirované americkou architekturou 30. let, vznikla největší stavba socialistického realismu u nás. Do té doby v socialistickém Československu nevídaný přepych dostal jméno International. To v průběhu času několikrát změnil, aby se k němu zase vrátil.

Němý svědek, který stále budí emoce...

Že je hotel vystavěný ve stylu socialistického realismu, takvazné sorely, je patrné na první pohled. Nicméně mísí se tu i prvky artdeca a objevují se tu i slovanské motivy. „Zajímavostí je mozaika od Maxe Švabinského, která je dominantou tohoto patnáctého patra a zároveň našeho baru,“ vykládá Kateřina Torous, ředitelka Grandhotelu International.

Za zmínku stojí i schodiště u samotného vstupu do hotelu. Zdánlivá maličkost si vynutila velké změny. „Výstavba schodiště v lobby byla prodloužena o dva stupínky, aby se na ně mohlo vejít všech 44 generálních důstojníků a vítat Josifa Stalina, který se toho ovšem nedožil. Úprava nesla ty následky, že se musela pozměnit stavba centrální věže...“ dodává Kateřina Torous.

Velikášské pojetí zaujme na první pohled, při vstupu vám oči chtě nechtě ulpí na pískovcových reliéfech, které zdobí symboly doby — slévač, voják, dělníci a další. Z povzdálí pozornost upoutá pomyslná třešnička na dortu — pěticípá hvězda na samém vrcholu věže. „Hvězda byla původně vyrobena z rubínového skla, tudíž byla rudá, potom měla zelenou barvu a my jako CZECH INN HOTELS jsme ji přebarvili na zlatou,“ říká generální ředitelka hotelu.

V případě potřeby je možné hvězdu stáhnout do věže, nicméně než sestoupí do strojovny, trvá to 40 minut. V dobách socialismu se údržba prováděla raději v noci. Mimochodem vášně hvězda budí dodnes, stejně jako samotný hotel. Ne každý ho chápe jako prostého svědka své doby, kterou připomíná i nenápadná šifra na stropě baru v patnáctém patře. Když budete trpěliví, zjistíte, že mezi zdobnými tvary se skrývá nápis oslavující bratrskou družbu připomínající původní účel místa...

ČTĚTE TAKÉ: Umění, které by dnes ochránci přírody nepovolili: Kopicova galerie v Českém ráji

Tam, kde si dávají sraz světové celebrity...

Ani tady se v době vzniku neměli jako na běžícím páse střídat hosté z celého světa. Jsme v budově hotelu The Grand Mark v Hybernské ulici, stojí tu už šest staletí. Pamatuje tedy mnohé. „Byla nazývána Barokní palác u Věžníků, po druhé světové válce byla budova používaná pro potřeby zdravotního střediska...“ vypráví před kamerou pořadu Prima Česko Karla Kutláková, generální ředitelka The Grand Mark Hotel.

Tyhle časy ale dávno vzala voda. Místní atmosféru si s oblibou užívají celebrity světových měřítek. „Naše prezidentské apartmá je určené pro VIP osobnosti. Ubytovaná jako první tady byla Ivana Trump, poté Woody Allen, Johny Depp...“

Slavní hosté z různých sfér tady mají jedno společné — výhled. „Původně místo zahrady bylo parkovací stání pro okolní domy a my jsme v roce 2008 toto parkoviště předělali na krásnou zahradu...“

Vybudování zahrady nebyla vůbec snadná záležitost, například stromy sem musel dopravit vrtulník. Hotel navíc průběžně prozrazuje svá tajemství.Například rekonstrukce zahrady odkryla fresku z 18. století. Zatím není přístupná turistům, ale co není, má být...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Místo uhlí zlato: Cenné ozdoby v půdě na Chomutovsku čekaly na objevení tisíce let

Výhled původně pro vyvolené si dnes můžete užít i vy...

Kontrast nového se starým je pro Prahu typický, a tak rovnýma nohama skáčeme do nejnovějšího z trojice hotelů, do Grand hotelu Prague Towers. Jeho výška překonává úctyhodných 90 m. Svého času tak byl nejvyšší budovou v Praze. Postavit dvouvěžovou budovu trvalo čtyři roky a svoji původní podobu si drží dodnes. Pokud se tady rozhodnete strávit noc, můžete si být jistí, že nebudete sami. „S 539 pokoji a 25 konferenčními místnostmi je to největší hotel sítě CZECH INN HOTELS... Byl postaven rakouskou společností, která dodala to nejmodernější, co tehdejší doba dokázala nabídnout. Byl určen pro významné osobnosti, které se potkávaly v Paláci kultury, v dnešním Kongresovém centru,“ vypráví Petr Chábera, viceprezident CZECHH INN HOTELS.

A pokračuje: „''Co si pamatuji, když jsem dokončoval školu, moji spolužáci z dobrých rodin tady v roce 1988 mohli pracovat třeba na recepci. Rodiče to ale stálo hodně peněz, byla to velká prestiž tady pracovat...“

Dnes už můžete patřit k běžným smrtelníkům a přesto si užívat zdejších možností, mezi ně patří například bazén v šestadvacátém patře. To, na čem si tady mimo jiné zakládají, se ovšem koupit nedá. „Dodnes spolupracujeme s některými kolegy, kteří zde jsou od začátku otevření, třeba pan Krofta, který je elitou mezi cukráři a vyrábí nám signature dorty...“ uvádí Per Chábera, který neopomíjí ani další věrné, kterými jsou místní doormeni.

K nim patří například Jiří Průšek. „V budově pracuji od roku 1992. Nejzajímavější na té práci je, že každý den je jiný,“ říká.

„To jenom ukazuje, jak ten hotel je silný a jakou má moc k sobě přitáhnout určité kolegy...“ má jasno viceprezident hotelové sítě CZECH INN HOTELS.

Tak až příště budete otevírat dveře na nově poznávaném místě, zastavte se na chviličku. Nikdy nevíte, jaký zážitek si k sobě právě přitahujete.