Novozélanďané vzali obchody útokem. Paniku vyvolala nová karanténa

Supermarket v Aucklandu.

V jednom z Aucklandských supermarketů Countdown docházelo večer k potyčkám.

Obyvatelé největšího novozélandského města Aucklandu se vydali nakupovat ve velkém do supermarketů poté, co tamní vláda rozhodla o znovuzavedení koronavirových opatření. Lidé stojí před obchody i několikametrové fronty. Auckland zavedl nejpřísnější opatření třetího stupně, ve zbytku země platí druhý stupeň. Na Novém Zélandu se přitom objevil jen jeden lokální přenos po 102 dnech.

Obyvatelé Aucklandu vyrazili do supermarketů ještě v noci, přestože je premiérka Jacinda Ardernová žádala, ať to nedělají. „Prosím, nežeňte se dnes večer do supermarketů. Není důvod nakupovat ve velkém. Obchody zůstanou otevřené a sklady budou plné,“ ujišťovala občany.

Do několika supermarketů musela být dokonce mezi desátou večerní a půlnocí přivolána policie. Strážníci pak chodili kontrolovat a usměrňovat situaci i do dalších obchodů. Jeden z řetězců, Countdown, dokonce zavřel své pobočky již v deset večer, přestože jinak mají běžně otevřeno až do půlnoci.

Nový Zéland bude v kompletní karanténě nejméně tři dny, dneškem počínaje. Alespoň do pátku tam zůstanou zavřené restaurace, bary a další podniky. Ve městě s 1,6 miliony obyvatel se přitom objevily pouhé čtyři případy nákazy z jedné rodiny, přičemž šlo o první lokální přenos za posledních 102 dní.

„Tyto tři dny nám dají čas posoudit situaci, shromáždit informace, ujistit se, že jsme v pořádku provedli trasování, a budeme se moci lépe rozhodnout, jak dále postupovat,“ řekla ministerská předsedkyně na úterní mimořádné tiskové konferenci.

„Vím, že bude těžké tuto informaci zpracovat. Všichni jsme doufali, že se nám to již znovu nestane. Zároveň jsme se na to však připravovali. A už jsme to společně jednou zažili,“ dodala Ardernová.

Nakažení cestovatelé byli zadrženi na hranicích

Doposud měl Nový Zéland pouze 22 případů nákazy. Onemocněli pouze lidé, kteří se vrátili ze zahraničí. Všichni museli do karantény na hranicích. Jeden padesátiletý muž, u nějž se nákaza prokázala nyní, však v zahraničí nebyl, což tamní úřady znepokojilo. Nakazili se i další tři členové jeho domácnosti, původ infekce je zatím neznámý.

Nový Zéland byl doposud dáván za příkladnou zemi, která dokázala úspěšně pandemii čelit. V březnu, kdy se objevilo 100 případů nákazy, tamní úřady zavedly velmi přísná opatření, díky nimž se šíření viru podařilo zastavit.

Tagy: