reklama

Nespadněme do pasti uspokojení se chlebem, prohlásil papež František na Slovensku

Letadlo s papežem Františkem přistálo v neděli odpoledne v Bratislavě. Hlava katolické církve setrvá na návštěvě Slovenska do středy. Do země přiletěl papež z Maďarska, kde ještě v neděli dopoledne sloužil závěrečnou mši Mezinárodního eucharistického kongresu. Během svého prvního projevu na Slovensku zmínil potřebu pomáhat chudým a varoval také před spokojením se se stávajícími jistotami. S papežem se mohou setkat pouze očkovaní, pro lidi bez vakcinace jsou na shromážděních určeny speciální sektory.

reklama

Papeže Františka vítali po příletu do Bratislavy přímo na letišti vrcholní politici Slovenska, představitelé církve, institucí i veřejnost. Vláda premiéra Eduarda Hegera doufala, že návštěva přiláká až stovky tisíc lidí. A proto se rozhodla nastavit pro setkání podmínku – povinné očkování.

Kdo se chce dostat na jedno ze slovenských setkání s hlavou katolické církve, musel být podle původních návrhů očkován. Možností bylo být minimálně 21 dní po první dávce či mít v době návštěvy již 14 dní po dávce druhé.

Vláda narazila na problém, že mnoho Slováků, kteří jsou tradičně silně nábožensky založení a přes 60 procent populace se hlásí právě ke katolické církvi, nemělo o setkání s papežem zájem. Lidé se totiž na akce, které proběhnou v Prešově, Košicích a Šaštíně, musel se napřed zaregistrovat a zároveň musí být do té doby aspoň částečně naočkováni.

Později pak Konference biskupů Slovenska vyčlenila sektory i pro lidi, kteří budou mít pouze potvrzení o testu na koronavirus nebo o prodělání covidu. Místa v těchto sektorech s omezenou kapacitou byla v průběhu několika dnů rezervována.

Papeže vítala žena, která přežila holokaust

Slavnostního uvítacího ceremoniálu přímo na letištní ploše se zúčastnili vrcholní slovenští politici, zástupci institucí i církve a občanské společnosti a veřejnost. Prezidentku Zuzanu Čaputovou doprovodili veřejná ochránkyně práv i bývalý politik a někdejší katolický disident František Mikloško, dále žena, která přežila holokaust, a také ředitelka občanského sdružení, jež je v zemi průkopníkem rozvoje dětské domácí paliativní péče.

Podle prezidentské kanceláře jsou zmíněné osobnosti symbolem hodnot, které Čaputovou spojují s papežem, a to ochrana lidských práv, svobody a demokracie a soucit s nejzranitelnějšími. Vítání zahraniční delegace vrcholnými slovenskými politiky už na letišti je v zemi spíše ojedinělé.

František: Musíme stát na straně nejslabších

Ve slovenské metropoli papež František ještě v neděli stihl mít první proslov. „Jen tehdy, když budeme stát na straně nejslabších, zvláště v tomto bolestivém období, se dostaneme z pandemie skutečně všichni,“ řekl před představiteli církví a náboženských společností.

Podle papeže čelí církev po letech pronásledování náboženských svobod v období komunistického režimu pokušení stát se otroky, ale už nikoliv nějakého režimu, ale ještě horšího otroctví, a to vnitřního.

„Pomozme si navzájem, abychom nespadli do pasti uspokojení se chlebem a něčím k tomu. Spokojujíc se s chlebem a jistotami, neztratili jsme snad elán v hledání jednoty, která si vyžaduje oběť? Nezajímejme se jen o to, co může být k užitku jen našim jednotlivým komunitám,“ řekl papež, který vyzval k tomu, aby se lidé zajímali i o svobodu jiných.

Hlavní část jeho návštěvy Slovenska začne v pondělí. V Bratislavě se postupně sejde s politiky, zástupci občanské společnosti či představiteli židovské komunity.

V červenci podstoupil operaci střev

Na východě země má pak naplánováno kromě jiného setkání s mládeží i Romy. Návštěva hlavy katolické církve na Slovensku, první od roku 2003, vyvrcholí ve středu mší v Šaštíně nedaleko hranic s Českem.

Čtyřdenní turné v Maďarsku a na Slovensku je první zahraniční cestou čtyřiaosmdesátiletého papeže poté, co v červenci podstoupil operaci střev.

Tagy:

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Král je stejně jako Babiš nahý. Pokud to spolu s Jágrem nevidíme, máme problém

Způsob, jakým se šéf českého hokeje Tomáš Král postavil k důkazům o své údajné estébácké minulosti, lze označit za slabošský. Následná reakce Jaromíra Jágra pak svědčí o tom, že se stále nedokážeme důstojně vypořádat s jizvami po nedávné minulosti. Přiznat si: I takové věci se v mém světě děly. A někdy též: Ano, pochybil jsem. Mrzí mě to.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Válek o členovi z TSS: Kdyby dělal zkoušku z epidemiologie, tak vyletí

„Chránit se proti koronaviru musíme, covid není žádná chřipečka,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). Reagoval tak na slova bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR Jindřicha Rajchla (TSS), který zpochybnil efektivitu očkování. „Kdybyste dělal zkoušku z epidemiologie, letíte i na třetí termín,“ dodal Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama