reklama
CNN Prima News katolická církev

katolická církev

Výpis příspěvků ke štítku „katolická církev“

Držte půst a čtyřicet dnů před volbami se modlete, vyzývají biskupové věřící

Čeští a moravští biskupové vyzvali lidi, aby v nadcházejících sněmovních volbách podpořili ty subjekty, které své jednání staví na hodnotách pravdy a svobody. Uvedli to ve svých dvou prohlášeních přijatých na setkání na Velehradě, která v pondělí zveřejnili. Jedno je určené široké veřejnosti a druhé věřícím. Věřící by se měli 40 dnů před volbami modlit a první pátek v měsíci držet půst.

Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov

„Boha nepotřebujeme,“ prohlašuje 37letá Andrea Pavlíková za celou rodinu. „Do rubriky náboženství jsem napsala: bez víry,“ dodává. „Já to vůbec nevyplňoval,“ skočí jí do řeči 44letý manžel Aleš. Rodina žije v někdejším sudetském Budišově nad Budišovkou, kde se víra téměř vypařila. Česká republika patří k nejateističtějším zemím na světě.

Zemřel světoznámý teolog Hans Küng, který odmítal papežskou neomylnost

Ve věku 93 let zemřel v úterý významný švýcarský teolog Hans Küng. Patřil k hlavním osobnostem reformního katolictví. V minulosti se dostal několikrát do konfliktu s Vatikánem, například kvůli odmítání dogmatu papežské neomylnosti, napsala agentura Reuters. Küng byl výrazným kritikem papeže Benedikta XVI., nástup papeže Františka naopak přivítal. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ho označil za brilantního myslitele.

Duka: Kázání o koronaviru jako biologické zbrani bylo nadsázkou, ale mohu mít pravdu

Kardinál Dominik Duka při svém kázání zamýšlel označení „čínská biologická zbraň“, když mluvil o koronaviru, jako nadsázku. Uvedl to ve čtvrtek ve svém otevřeném dopise zaslaném imunologovi Václavu Hořejšímu, který patřil k nejhlasitějším kritikům jeho vyjádření. Duka uvedl, že nekázal primárně o koronaviru, ale o upevnění postoje pomoci, postoje být k dispozici lidem, kteří trpí a jsou sužováni existencionálními obavami či obavou ze smrti. Na jeho slova ve středu ostře reagovala čínská ambasáda v Praze a chtěla, aby je odvolal.

Papež František zpochybnil právo na soukromé vlastnictví

Koronavirová pandemie podle papeže Františka ukázala, že politika volného trhu nedokáže řešit nejpalčivější potřeby lidstva. Křesťanská tradice nikdy neuznávala právo na soukromé vlastnictví jako absolutní a nedotknutelné a papež pohrdá ekonomickou teorií obhajující snižování daní velkým a bohatým firmám a jednotlivcům, informoval web CNN.

Vatikán vydal manuál k problematice sexuálního zneužívání nezletilých

Aktualizováno

Představitelé Vatikánu vydali „manuál“, ve kterém doporučují biskupům, aby civilním úřadům hlásili případy pohlavního zneužívání nezletilých kněžími, i když k tomu nejsou povinováni místním zákonem. Vatikán v příručce zpřísnil své oficiální doporučení k problému, který otřásá katolickou církví během posledních let. Informovala o tom agentura Reuters.

Jana Husa mohl zachránit knihtisk, ten ale přišel až 40 let po jeho upálení

Rok 1414 nebyl pro Evropu příznivý. Na mnoha místech včetně Čech znovu propukl obávaný mor, který mnozí považovali za znamení blížícího se příchodu Antikrista. Český kazatel Jan Hus a další, ještě radikálnější řečníci, požadovali změny v bohoslužbách i samotné církvi, která v té době měla tři papeže zároveň. A v říšském městě Kostnice vrcholily přípravy na církevní koncil svolaný zřejmě nejschopnějším potomkem Karla IV., králem Zikmundem Lucemburským.

reklama