reklama
CNN Prima News katolická církev

katolická církev

Výpis příspěvků ke štítku „katolická církev“

Boží dopuštění ve Francii: Kněží sexuálně zneužili přes 200 tisíc dětí, tvrdí komise

5. října 2021 11:14
Aktualizováno

Představitelé francouzské katolické církve od roku 1950 sexuálně zneužili 216 tisíc dětí, většinou chlapců, uvedla nezávislá vyšetřovací komise. Počet obětí se zvýší na 330 tisíc, pokud se mezi ně započtou i trestné činy laiků, kteří pracovali pro církev, jako jsou učitelé v náboženských školách nebo v charitách. Výsledky dvouletého vyšetřování v pondělí představil předseda komise Jean-Marc Sauvé na tiskové konferenci.

Tři tisíce kněží zneužívaly ve Francii děti. Případů může být více, upozorňuje páter

3. října 2021 19:29

Tři tisíce kněží a řeholníků zneužívaly ve Francii od roku 1950 děti. Francouzský katolický kněz Jean Philippe Huet v našem vysílání uvedl, že takových případů by mohlo být mnohem víc. Nezávislá komise pověřená vyšetřováním sexuálních zločinů v církvi v úterý vydá 2,5tisícistránkovou zprávu. Vyšetřovatelé přijdou i s konkrétními návrhy na zlepšení situace.

Historik Šebek: Papež dal políček Orbánovi a maďarskému režimu, souzní s Čaputovou

14. září 2021 00:11

Tím, že papež František strávil v Maďarsku jen sedm hodin, zatímco na Slovensku bude několik dní, zasadil políček do tváře maďarskému premiéru Viktoru Orbánovi a jeho režimu. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl historik Jaroslav Šebek. Hlava katolické církve podle něj dala jasně najevo, že souzní se stylem slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Nespadněme do pasti uspokojení se chlebem, prohlásil papež František na Slovensku

12. září 2021 15:55
Aktualizováno

Letadlo s papežem Františkem přistálo v neděli odpoledne v Bratislavě. Hlava katolické církve setrvá na návštěvě Slovenska do středy. Do země přiletěl papež z Maďarska, kde ještě v neděli dopoledne sloužil závěrečnou mši Mezinárodního eucharistického kongresu. Během svého prvního projevu na Slovensku zmínil potřebu pomáhat chudým a varoval také před spokojením se se stávajícími jistotami. S papežem se mohou setkat pouze očkovaní, pro lidi bez vakcinace jsou na shromážděních určeny speciální sektory.

Setkání s papežem jen pro očkované? Slováci za ním raději vyrazí do Maďarska

27. srpna 2021 20:29

Papež František v září zamíří na Slovensko a setkat se s ním zde budou moci pouze ti, kteří budou plně očkovaní. Vláda premiéra Eduarda Hegera si od návštěvy svatého otce slibovala, že díky němu přesvědčí váhající a silně nábožensky založené Slováky k tomu, aby si nechali aplikovat vakcínu proti koronaviru. Valný zájem o setkání s papežem však mezi Slováky zatím není.

Papež František navštíví Slovensko. Neočkovaní se s ním setkat nesmí

21. července 2021 10:24

Jedině lidé zcela očkovaní proti COVID-19 se budou smět zúčastnit veřejných setkání s papežem Františkem během jeho zářijové návštěvy Slovenska. Rozhodli o tom ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský a organizátoři papežovy návštěvy z řad katolické církve na Slovensku. Opatření hájí i premiér Eduard Heger a prezidentka Zuzana Čaputová.

Držte půst a čtyřicet dnů před volbami se modlete, vyzývají biskupové věřící

12. července 2021 21:54

Čeští a moravští biskupové vyzvali lidi, aby v nadcházejících sněmovních volbách podpořili ty subjekty, které své jednání staví na hodnotách pravdy a svobody. Uvedli to ve svých dvou prohlášeních přijatých na setkání na Velehradě, která v pondělí zveřejnili. Jedno je určené široké veřejnosti a druhé věřícím. Věřící by se měli 40 dnů před volbami modlit a první pátek v měsíci držet půst.

Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov

11. dubna 2021 21:45

„Boha nepotřebujeme,“ prohlašuje 37letá Andrea Pavlíková za celou rodinu. „Do rubriky náboženství jsem napsala: bez víry,“ dodává. „Já to vůbec nevyplňoval,“ skočí jí do řeči 44letý manžel Aleš. Rodina žije v někdejším sudetském Budišově nad Budišovkou, kde se víra téměř vypařila. Česká republika patří k nejateističtějším zemím na světě.

Zemřel světoznámý teolog Hans Küng, který odmítal papežskou neomylnost

7. dubna 2021 08:36

Ve věku 93 let zemřel v úterý významný švýcarský teolog Hans Küng. Patřil k hlavním osobnostem reformního katolictví. V minulosti se dostal několikrát do konfliktu s Vatikánem, například kvůli odmítání dogmatu papežské neomylnosti, napsala agentura Reuters. Küng byl výrazným kritikem papeže Benedikta XVI., nástup papeže Františka naopak přivítal. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ho označil za brilantního myslitele.

Duka: Kázání o koronaviru jako biologické zbrani bylo nadsázkou, ale mohu mít pravdu

18. února 2021 17:09

Kardinál Dominik Duka při svém kázání zamýšlel označení „čínská biologická zbraň“, když mluvil o koronaviru, jako nadsázku. Uvedl to ve čtvrtek ve svém otevřeném dopise zaslaném imunologovi Václavu Hořejšímu, který patřil k nejhlasitějším kritikům jeho vyjádření. Duka uvedl, že nekázal primárně o koronaviru, ale o upevnění postoje pomoci, postoje být k dispozici lidem, kteří trpí a jsou sužováni existencionálními obavami či obavou ze smrti. Na jeho slova ve středu ostře reagovala čínská ambasáda v Praze a chtěla, aby je odvolal.

reklama