Pavel potvrdil plán jmenovat Koudelku generálem. Šéfa BIS chce povýšit co nejdříve

Nově zvolený prezident Petr Pavel redakci CNN Prima NEWS poskytl rozhovor, ve kterém potvrdil své plány jmenovat ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku generálem. A to co nejdříve. Miloš Zeman, dosluhující hlava státu, jeho povýšení opakovaně odmítal. Pavel se s ředitelem BIS sešel v pondělí a nastavil vztahy a další spolupráci.

„Rád bych to udělal při nejbližší možné příležitosti, uvidíme, která pro to bude vhodná,“ sdělil Pavel v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. S ředitelem BIS Koudelkou se prý hodlá setkávat na pravidelné bázi. Potřebuje prý mít informace, které jsou důležité pro chod státu.

Nově zvolený prezident se v úterý sešel s poradcem pro národní bezpečnost Tomášem Pojarem. Ten novinářům řekl, že spolu hovořili o budoucí koordinaci zahraniční a bezpečnostní politiky. „Tak, aby pokud možno čeští představitelé říkali to samé. Když víme, co chceme, a říkáme to samé, máme daleko větší šanci na úspěch,“ uvedl. Diskuse se podle něj týkala i energetické bezpečnosti a situace na Ukrajině.

Pavel měl také schůzku s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Mluvili spolu o policii, vládní strategii pomoci regionům nebo o pomoci ukrajinským uprchlíkům. Obecně se také dotkli otázky bezpečnostních kontrol na Pražském hradě a podle Rakušana zmínili, že existují i jiná bezpečnostní opatření, než jaká jsou dosud. „Zároveň jsme se bavili o tom, že je potřeba teď jasně ukazovat, kam hodnotově Česká republika patří,“ řekl Rakušan. Ocenil, že Pavel od počátku dává najevo, že ČR patří do EU a NATO a má být pevným spojencem.

Ve čtvrtek pak bude Pavel jednat rovněž s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslavem Kalou a policejním prezidentem Martinem Vondráškem.

Pavel už v neděli řekl, že hodlá v Kanceláři prezidenta republiky uskutečnit audit. Ideální by podle něj bylo, kdyby se stihl do jeho inaugurace, která byla ohlášena na 9. března. Avizoval, že o tom chce s Kalou jednat. Uvedl, že chce mít „klidné svědomí, že to, co přebíráme, přebíráme v pořádku, že tam na nás nebudou čekat nějací kostlivci ve skříních“. Poukázal přitom na podezření z neoprávněného nakládání s utajovanými dokumenty a jejich skartací na Hradě za éry Miloše Zemana.

V rozhovoru, který zveřejnil Reflex.cz, Pavel konstatoval, že v prezidentské kanceláři bude potřeba nejen audit NKÚ, ale i hloubkový úklid ve všech oblastech. Odůvodnil to tím, že realita, se kterou se zatím v náznacích setkává, je výrazně horší, než si představoval. „Je evidentní, že kancelář prezidenta už dávno neplnila účel, který měla, ztratila jakoukoli sebereflexi, pokud jde o transparentnost výkonu vysokého státního úřadu, a v rozsáhlé míře tam prováděli vlastní aktivity, často v šedé zóně, ne-li přímo za hranou zákona,“ prohlásil a nevyloučil případné trestní oznámení.

S policejním prezidentem Vondráškem by mohl Pavel probrat například osud bezpečnostních kontrol na Pražském hradě, které zajišťuje policie.

Ty byly zavedeny v roce 2016, tehdy se k nim Pražský hrad aktivně hlásil a obhajoval je. Rakušan loni v lednu požádal policii o revizi zabezpečení a byl připraven plán na zmírnění vnějších opatření. Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu k tomu ale nebyla podle ministra vhodná doba. Loni na podzim začal požadovat konec kontrol i samotný Hrad, policie k jejich ukončení nepřistoupila.

Tagy: