reklama

Peake: ANO jsou Věci veřejné na steroidech. Babiš je fenomén, který tu dosud nebyl

Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše je jako Věci veřejné na steroidech. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekla bývalá vicepremiérka a nyní advokátka Karolína Peake. Ta dodala, že ANO má oproti jejím tehdejším Věcem veřejným daleko větší finanční zázemí.

reklama

Peake na začátku Interview uvedla, že s příchodem Andreje Babiše do politiky nastaly věci, které česká politika dosud nezažila.

„Myslím, že od té doby, co vstoupil do politiky Andrej Babiš, je těžké nějaké paralely z předešlých období najít. Takový fenomén tu nebyl,“ řekla bývalá politička.

Poukázala na to, že v době, kdy ve vládě působila ona, tedy v letech 2011–2013, ministři odstupovali ze svých funkcí při pouhém podezření z korupce či jiného skandálu. „Když si vzpomenu, jak za naší vlády padali ministři jako hrušky ze stromu za každé byť jen podezření...“ zmínila Peake. Každé podezření totiž podle ní tehdy vytvořilo na daného politika tak silný tlak, že mu následně podlehl a rezignoval.

Ještě většímu tlaku čelí nynější premiér Andrej Babiš, který je již několik let trestně stíhaný v kauze Čapí hnízdo a stíhání mu hrozí i jinde, konkrétně u kauzy údajného zavlečení jeho syna Andreje Babiše ml. na Krym. Peake řekla, že Babiš je v tomto ohledu silný, že dokáže tyto kauzy ustát. Pro své podporovatele pak může působit jako „frajer“.

Šlachta úspěch jako Věci veřejné nezažije, míní Peake

K Babišovu hnutí ANO bývalá vicepremiérka řekla, že v lecčems připomíná Věci veřejné, se kterými ve volbách v roce 2010 vtrhla do politiky, když strana získala téměř 11 procent. ANO je však podle ní na zcela jiné úrovni. „Hnutí ANO Andreje Babiše jsou možná Věci veřejné na steroidech, ale s opravdu daleko profesionálnějším a větším finančním zázemím,“ řekla Peake s tím, že v dnešním srovnání by Věci veřejné proti ANO působily jako „naprostí amatéři“.

Úspěch Věcí veřejných v roce 2010 přisuzuje tomu, že v Česku byla poptávka po novém hnutí, protože lidé byli naštvaní na tradiční strany. To nyní přetrvává. „Poptávka po nových hnutích tu je, ale není, kdo by ji naplnil,“ řekla Peake.

Netipuje tak, že by podobný úspěch mohla zopakovat například nová Přísaha expolicisty Roberta Šlachty. „Nemyslím si, že Šlachta bude tak úspěšný jako tehdy Věci veřejné,“ řekla Peake. Šlachta přitom podobně jako její bývalá strana hraje u voličů na notu boje proti korupci. Podle bývalé místopředsedkyně vlády Petra Nečase to však stačit nebude. „To je téma ohrané a ničím nové,“ dodala Peake ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy:
politika Andrej Babiš STAN ODS Interview Piráti hnutí ANO volby Karolína Peake Věci veřejné volby 2021 SPOLU

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

Aktualizováno

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama