reklama

Obrovský skandál. Babiš se pokusí kauzu Pandora Papers oddálit, myslí si politolog Pehe

Obrovský skandál. Tak zhodnotil pro CNN Prima NEWS politolog Jiří Pehe kauzu Pandora Papers. Premiér Andrej Babiš (ANO), který si měl v roce 2009 podle webu Investigace.cz poslat 381 milionů a koupit si za ně nemovitosti na francouzské Riviéře, se nyní podle něj bude snažit řešení problému oddálit až na období po volbách.

reklama

„Myslím, že je to obrovský skandál. Andrej Babiš do politiky vstoupil s tím, že přišel bojovat proti korupci a ve svých projevech zdůrazňuje, že on platí daně v Česku, zatímco ostatní třeba ne,“ podotkl Pehe. Připomněl, že premiér se občas oboří, když je některé firma registrovaná mimo Česko.

„Tím se ji snaží zdiskreditovat. Teď se ale dozvídáme, že on sám ukryl do daňového ráje zhruba 400 milionů korun,“ pokračoval. Celá kauza, které se podle něj může projevit i do volebních preferencí, však stojí na reakci médií a opozice. „Babiš se bude bránit tím, že to není pravda a že se vše nejprve musí prokázat. Stejně jako kauzu Čapí hnízdo nebo audity Evropské komise se bude snažit hrát tak, aby se to oddálilo až po volbách,“ myslí.

Je to česká mafie, tvrdí

Proti celé kauze se premiér již ohradil, a to v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Takže pět dní před volbami Bakalovci přicházejí s tím, že Babiš v roce 2009 koupil nějaké nemovitosti,“ konstatoval ironicky premiér. Proti webu Investigace a práci 600 novinářů ze stovek zemí světa se ohradil s tím, že se nejedná o mezinárodní organizaci, ale českou mafii.

„Ty peníze odešly z české banky, byly zdaněné. Byly to moje peníze a vrátily se zpět do české banky,“ reagoval.

Do celé kauzy Pandora Papers, která podle odborníků nese znaky praní špinavých peněz, je podle novinářů zapojeno více lidí. Například i ukrajinský prezident Volodomir Zelenskyj, spolupracovníci ruského prezidenta Vladimira Putina či jordánský král Abdalláh II.

„Babiš vyvinul extrémní úsilí k tomu, aby skryl, že je poskytovatelem 381 milionů korun na nákup nemovitostí ve francouzském městečku na Azurovém pobřeží. Využil k tomu velmi komplikované a komplexní schéma, které zahrnovalo několik offshorových společností,“ přiblížila šéfredaktorka webu Investigace.cz Pavlína Holcová.

Zmiňované společnosti se nachází na Britských Panenských ostrovech, ve Washingtonu a v Monaku. „Jako nástroj k tomu používal půjčky, kdy sám sobě půjčil peníze za čtyřprocentní úrok,“ doplnila Holcová. Celou kauzu již řeší i čeští politici.

Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) se snaží Babiš pouze vymluvit. „Jasně, The Guardian, Südeutsche Zeitung, BBC a další světová média píší teď pro českou opozici proti čackému Babišovi. A řídí to Kalousek,“ rýpl si na sociálních sítích. Premiérovi radí, aby se omluvit za ostudu, kterou České republice dělá.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) následně uvedl, že doufá, že všechny své offshorové majetky uvedl v majetkovém přiznání. „A není to tak, že káže v Čechách pít vodu a pije víno v daňových rájích,“ připsal na sociálních sítích.

Reakce v debatě

Ke kauze se v debatě na CNN Prima NEWS vyjádřili i další zúčastnění. „Je potřeba určit, zda došlo k porušení zákona v Česku. Mě nezajímá, co říká Brusel nebo cizí novinář, já chci hájit zájmy Čechů, ne Bruselu. Ať se to vyšetří a pak teda padni, komu padni,“ reagoval Tomio Okamura (SPD).

Šéf ODS Petr Fiala stejně jako Pehe celou kauzu označil za obrovský mezinárodní skandál. „Je to na předních stranách zahraničních médií. Pan premiér bude muset vysvětlil, zda používal nezdaněné peníze. Bojuje proti daňovým rájům a pak je využívá,“ podotkl. Ivan Baroš (Piráti) dodal, že celá kauza má „korupční prvky až do roztrhání těla.“

„Lidé platí drahé hypotéky, premiér se zařídil jinak. EET, zaklekávalo se na firmy, Schillerová neodpustí drobné provinění. Pak si přes schéma, aby se nedaly peníze dohledat, udělá takový nákup,“ reagoval Bartoš s tím, aby se z kauzy nedělala kampaň Zdeňka Bakaly.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

Aktualizováno

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama