reklama

Pekarová Adamová: Vondráčka nechci pouze hanit. Z pultíku si podium ale neudělám

Veškerou práci bývalého předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) nechci hanit. Na druhou stranu si ze sněmovního pultíku své pódium dělat nebudu. V Novém dni na CNN Prima NEWS to řekla šéfka TOP 09 a od listopadu nová předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

reklama

Pekarová Adamová by v některých věcech na Vondráčka chtěla navázat. „Nechci veškerou práci pana Vondráčka hanit. Myslím, že co se týče třeba zvládání řízení schůzí, byl to dobrý předseda, který dokázal schůze ukočírovat. V tom bych na něj chtěla navázat, protože někdy není lehké všechny poslance přimět k tomu, aby poslouchali ostatní, co hovoří,“ vysvětlila šéfka TOP 09.

„Nechci si ale ze sněmovního pultíku dělat své pódium a podobné věci. Myslím, že v těchto věcech pan Vondráček několikrát přestřelil a nebylo to důstojné,“ dodala.

Pomsta Babišovy vlády?

Pekarová Adamová byla v sobotu opět na dva roky zvolena předsedkyní TOP 09. Získala 163 ze 176 hlasů. „Pro období následujících dvou let jsem kolegům řekla, že zcela jednoznačně musíme zvládnout přerod z opoziční do vládní strany,“ má jasno šéfka TOP 09.

O TOP 09 se dlouhodobě mluvilo jako o straně balancující na hraně udržitelnosti. Podle Pekarové Adamové je tato doba už pryč. „Myslím, že se na to musíme dívat i optikou nejen letošního roku, ale i toho minulého, kdy byly krajské a senátní volby. V nich jsme výrazně uspěli. V senátních i sněmovních volbách jsme zdvojnásobili počet senátorů a poslanců. Stejně tak i v krajských zastupitelstvech nejsme pouze v opozici,“ popsala Pekarová Adamová.

Šéfka TOP 09 prohlásila, že kabinet Andreje Babiše (ANO) chce nové vládě předat zemi v co nejhorším stavu. „Podle mě to není pomsta. Spíš se jedná o snahu se vyvinit z toho, za co nese zodpovědnost. Žádnou novou vládu nemáme, máme ji připravenou, ale je to zatím vláda na papíře, která čeká na jmenování. Vláda v demisi musí aktuální situaci řešit. Doporučujeme jí některé kroky, ale ne na všechno slyší. Mám dojem, že se snaží schovat před zodpovědností,“ uvedla Pekarová Adamová.

Musíme zabránit kolapsu nemocnic

Od pondělí dochází ke zpřísnění koronavirových opatření, která se především dotknou nenaočkované části populace. „Šli bychom trošku jinou cestou. Už je nereálný cíl, abychom epidemii v tuto chvíli zastavili. Musíme ji maximálně korigovat. Cílem teď musí být nepřetížení nemocnic, aby nezkolabovaly. Proto náš budoucí ministr zdravotnictví pan Válek doporučil současnému ministrovi Vojtěchovi, aby péče, která není nezbytná, se v nemocnicích začala plošně omezovat. Abychom to zbrzdili, musíme omezovat kontakty,“ pokračovala šéfka TOP 09.

„Zachovali bychom PCR testování, protože se domníváme, že tak můžete zjistit, jaká je nálož viru. Je k tomu nutné, aby se kapacity PCR testů zvýšily. Není možné, aby lidé na svůj termín čekali několik dní. Vláda už dávno měla kapacity zvyšovat,“ doplnila Pekarová Adamová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Strach o Rockyho: Covid Vémolově Lele zkomplikoval porod, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

Asteroid větší než Eiffelovka se blíží k Zemi. NASA ho považuje za znepokojivý

Obrovský asteroid 4660 Nereus, který je větší než Eiffelova věž, se blíží k planetě Zemi. NASA jej považuje za znepokojivý, protože má více než 150 metrů a nachází se ve vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů od oběžné dráhy Země. Kolem ní by měl proletět 11. prosince ve vzdálenosti asi 2,4 milionu mil. Podle vědců by ale nebezpečný pro planetu Zemi být neměl.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Aktualizováno

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama