Ostrý spor kvůli covidu: Neočkovaný zdravotník má na rukou krev, vmetl Philipp Maříkové

Jsou nová protiepidemická opatření diskriminační? A zapojuje vláda do řešení covidové krize dostatečně praktické lékaře? Na tom se v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS neshodly poslankyně Karla Maříková (SPD) a místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Došlo i na osobní útoky. Třetí host debaty, poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL), v pořadu zase naznačil, že má Maříková vzhledem ke svým názorům na vakcínu na rukou krev.

Negativní testy na koronavirus se v Česku od pondělí až na výjimky nebudou uznávat. Například u kadeřníka, v restauracích, hotelech, na kulturních či sportovních akcích nebo při návštěvách památek a muzeí se lidé budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu, nebo potvrzením, že nemoc v posledním půlroce prodělali.

Podle poslankyně a zdravotní sestry Karly Maříkové (SPD) takové restrikce ale nebudou fungovat. „Model je diskriminační vůči neočkovaným osobám. I očkovaní mohou nákazu šířit. Pravidla by měla platit pro všechny stejně. Když netestujeme všechny, nemůžeme vědět, jaká je tu virová nálož,“ řekla. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedla, že sama zatím není očkovaná.

To lidovecký poslanec a lékař Tom Philipp označil za velmi špatný příklad pro veřejnost. „Když člověkovi zdravotník řekne, že není očkován? Směřuje to skoro k tomu, že má krev na vlastních rukou,“ reagoval. Podle něj si neočkovaní za zdravotní problémy mohou částečně sami.

Maříková oponovala, že se nenechala očkovat i ze zdravotních důvodů, trpí totiž vyšší srážlivostí krve. „Neznáme dlouhodobější vedlejší účinky. Nebudu pokrytec. Pokud mám sama obavy, nikomu to nebudu rozmlouvat, ale nikoho k tomu ani přemlouvat,“ uvedla.

Jermanová: Covid nevymýtíme

Vláda chce opatřeními především donutit k vakcinaci dosud neočkované, protože těm hrozí výrazně více, že s covidem skončí v nemocnici. „Virus mutuje, lidé si musí uvědomit, že jej nevymýtíme. Jde o to, abychom zmírnili průběh nemoci a abychom nezahlcovali nemocnice, to je cílem očkování,“ řekla bývalá hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Podle Maříkové je ale potřeba spíš věnovat pozornost primární zdravotní péči, nikoliv pozitivní či negativní očkovací kampani. „Selhává primární péče, o rizikové pacienty se nikdo nestará, dokud jejich stav není vážný, tak jsou zavření v karanténě. Doporučovány jsou jim paraleny a do nemocnice si poté volají sanitku sami,“ uvedla.

Jermanová je ale přesvědčena, že primární zdravotní péče funguje a praktici pracují, jak mají. Soudí tak mimo jiné i proto, že si covidem před rokem sama prošla. Pravdou je, že nakaženým pacientům z rizikových skupin jsou čím dál častěji aplikovány takzvané monoklonální protilátky, což často zařizují právě praktičtí lékaři. O větším zapojení primární péče mluví také budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Za to ho v pořadu Maříková pochválila, naopak si rýpla do Jermanové: „Možná paní Jermanová měla VIP péči, jak se jí domáhala i v benešovské nemocnici. Mám informace, že si pacienti stěžují, v případě nákazy jsou bráni do karantény. To není péče, jaká by měla fungovat. Praktici mnohdy nevědí, že jsou jejich pacienti pozitivní, ani neví, jak je léčit.“

Jermanová v reakci na to sdělila, že během doby, kdy byla nakažená, žádnou nadstandardní péči neměla. Pečoval o ní prý běžný obvodní lékař. Poté se do Maříkové pustila za její přístup k očkování: „Zdravotník se nenechá očkovat, je to jeho svobodná vůle. Ale kdo jiný by měl jít příkladem? Také mám zdravotní komplice, ale očkovat jsem se nechala.“

Kromě konce negativních testů ve většině odvětví se kabinet dosluhujícího premiéra Andreje Babiše (ANO) také shodl na pokračování plošného testování ve školách jednou týdně každé pondělí a na testování neočkovaných zaměstnanců i živnostníků. To členové Anticovid týmu včetně Toma Philippa kvitovali.

Tagy: