reklama

Ostrý spor kvůli covidu: Neočkovaný zdravotník má na rukou krev, vmetl Philipp Maříkové

Jsou nová protiepidemická opatření diskriminační? A zapojuje vláda do řešení covidové krize dostatečně praktické lékaře? Na tom se v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS neshodly poslankyně Karla Maříková (SPD) a místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Došlo i na osobní útoky. Třetí host debaty, poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL), v pořadu zase naznačil, že má Maříková vzhledem ke svým názorům na vakcínu na rukou krev.

reklama

Negativní testy na koronavirus se v Česku od pondělí až na výjimky nebudou uznávat. Například u kadeřníka, v restauracích, hotelech, na kulturních či sportovních akcích nebo při návštěvách památek a muzeí se lidé budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu, nebo potvrzením, že nemoc v posledním půlroce prodělali.

Podle poslankyně a zdravotní sestry Karly Maříkové (SPD) takové restrikce ale nebudou fungovat. „Model je diskriminační vůči neočkovaným osobám. I očkovaní mohou nákazu šířit. Pravidla by měla platit pro všechny stejně. Když netestujeme všechny, nemůžeme vědět, jaká je tu virová nálož,“ řekla. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedla, že sama zatím není očkovaná.

To lidovecký poslanec a lékař Tom Philipp označil za velmi špatný příklad pro veřejnost. „Když člověkovi zdravotník řekne, že není očkován? Směřuje to skoro k tomu, že má krev na vlastních rukou,“ reagoval. Podle něj si neočkovaní za zdravotní problémy mohou částečně sami.

Maříková oponovala, že se nenechala očkovat i ze zdravotních důvodů, trpí totiž vyšší srážlivostí krve. „Neznáme dlouhodobější vedlejší účinky. Nebudu pokrytec. Pokud mám sama obavy, nikomu to nebudu rozmlouvat, ale nikoho k tomu ani přemlouvat,“ uvedla.

Jermanová: Covid nevymýtíme

Vláda chce opatřeními především donutit k vakcinaci dosud neočkované, protože těm hrozí výrazně více, že s covidem skončí v nemocnici. „Virus mutuje, lidé si musí uvědomit, že jej nevymýtíme. Jde o to, abychom zmírnili průběh nemoci a abychom nezahlcovali nemocnice, to je cílem očkování,“ řekla bývalá hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Podle Maříkové je ale potřeba spíš věnovat pozornost primární zdravotní péči, nikoliv pozitivní či negativní očkovací kampani. „Selhává primární péče, o rizikové pacienty se nikdo nestará, dokud jejich stav není vážný, tak jsou zavření v karanténě. Doporučovány jsou jim paraleny a do nemocnice si poté volají sanitku sami,“ uvedla.

Jermanová je ale přesvědčena, že primární zdravotní péče funguje a praktici pracují, jak mají. Soudí tak mimo jiné i proto, že si covidem před rokem sama prošla. Pravdou je, že nakaženým pacientům z rizikových skupin jsou čím dál častěji aplikovány takzvané monoklonální protilátky, což často zařizují právě praktičtí lékaři. O větším zapojení primární péče mluví také budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Za to ho v pořadu Maříková pochválila, naopak si rýpla do Jermanové: „Možná paní Jermanová měla VIP péči, jak se jí domáhala i v benešovské nemocnici. Mám informace, že si pacienti stěžují, v případě nákazy jsou bráni do karantény. To není péče, jaká by měla fungovat. Praktici mnohdy nevědí, že jsou jejich pacienti pozitivní, ani neví, jak je léčit.“

Jermanová v reakci na to sdělila, že během doby, kdy byla nakažená, žádnou nadstandardní péči neměla. Pečoval o ní prý běžný obvodní lékař. Poté se do Maříkové pustila za její přístup k očkování: „Zdravotník se nenechá očkovat, je to jeho svobodná vůle. Ale kdo jiný by měl jít příkladem? Také mám zdravotní komplice, ale očkovat jsem se nechala.“

Kromě konce negativních testů ve většině odvětví se kabinet dosluhujícího premiéra Andreje Babiše (ANO) také shodl na pokračování plošného testování ve školách jednou týdně každé pondělí a na testování neočkovaných zaměstnanců i živnostníků. To členové Anticovid týmu včetně Toma Philippa kvitovali.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka
Doprava

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

reklama

Domácí zpravodajství

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama