Pekingská noční můra hvězdné Shiffrinové. Nikdo nikdy neselhal tak jako já, bědovala

Tak teď, musela si říct Mikaela Shiffrinová po první části kombinace, kdy si ve sjezdu vyjela luxusní pátou pozici. Slalomovou trať pro slalomovou expertku navíc stavěl její trenér Michael Day. Ale ani to nestačilo. Šestadvacetiletá Američanka opět udělala chybu a místo cenného kovu znovu jen zapsala písmena „DNF“, která znamenají diskvalifikaci.

Kolik přiveze Shiffrinová medailí z Pekingu? Klidně více než z Pchjončchangu, čili tři, shodovali se fanoušci i experti ohledně lídryně Světového poháru. Cenný kov se čekal z obřího slalomu, slalomu i čtvrteční kombinace.

Shiffrinová je královnou technických disciplín. Především díky nim získala tři velké křišťálové glóby, ve slalomu se stala mistryní světa čtyřikrát – poprvé už v 15 letech!

Nicméně od prvního závodu v Pekingu bylo jasné, že se nachází v nepohodě. Nejprve selhala v „obřáku“, kdy po chybě ani nepostoupila do druhého kola. „Nebudu brečet, je to jen plýtvání energií,“ říkala poté, co nedokázala obhájit zlato z Pchjongčchangu. Nic se v tu chvíli nedělo, stále byl před ní klasický slalom.

Ale po něm rozpoložení Shiffrinové bylo daleko horší. Opět skončila už v páté brance. Ještě na svahu si pobrečela, pak si před novináři povzdechla. „Takové práce za pět branek v obřím slalomu a pět branek ve slalomu.“ A zvažovala, že na zbytek pekingské akce se už vykašle.

To se nestalo a v super-G konečně našla cestu do cíle, klasifikována byla jako devátá. „Velká úleva,“ oddechla si. Šlo o její premiérový start pod pěti kruhy v superobřím slalomu, a tak byla spokojená, protože si ukázala, že v superkombinaci by to přece jen mohlo „cinknout“.

Poprvé v kariéře si také na největší sportovní akci odškrtla sjezd – osmnácté místo. Rodačka z coloradského Vailu zaznamenala v této disciplíně velké zlepšení ve čtvrtek v první části kombinace. S časem 1:32,98 vyletěla na fantastické páté místo, což byla pro slalomářku více než dobrá výchozí pozice. V tu chvíli se ocitla v roli největší favoritky na zlato.

Jen jsem chtěla dojet dolů

Příjemným bonusem pro ní bylo, že slalomovou trať stavěl její trenér Michael Day. Ale Shiffrinová zavadila už o desátou branku a skončila na zemi. Příběh nezdarů byl napsán do konce.

„Ach, ach, nevím, jestli někdo tak obrovsky selhal při tolika příležitostech. To se možná nestalo v celé historii olympijských her,“ nechápala po třetím nedokončeném závodu na olympiádě. „Je to vtip. Opravdu jsem jen sobecky chtěla dojet dolů do cíle a zvládnout tento slalom. A zůstalo jen u chtíče.“

Ještě jednu šanci Shiffrinová v Pekingu má. Už ale nepůjde jen o to, co předvede ona. V sobotu se představí v týmovém paralelním slalomu. Stane se teprve druhou ženou v historii, která si připíše start ve všech šesti alpských disciplínách na olympijských hrách. Připojí se tak ke své soupeřce Slovence Petře Vlhové, které se to povedlo v roce 2018.

Tagy:
Peking Olympijské hry olympijské hry alpské lyžování slalom sport Petra Vlhová kombinace obří slalom Mikaela Shiffrinová Zimní olympijské hry v Pekingu 2022 ZOH 2022