reklama

INTERVIEW: Koronavirus se mění, můžeme se obávat dalších vln, říká bioložka Peková

Hostem středečního pořadu kanálu CNN Prima NEWS Interview byla molekulární bioložka Soňa Peková, vedoucí laboratoře Tilia. Té stát původně zakázal kvůli chybějící certifikaci testovat vzorky od lidí s podezřením na koronavirus. V rozhovoru se CNN Prima NEWS s moderátorkou Martinou Kuzdasovou vypráví Peková o různých variantách koronaviru, ale i o tom, proč jsou děti méně náchylné k nákaze nemocí COVID-19.

reklama

„Zajímavé na koronaviru je, jako by byl krásnou hříčkou přírody. Má totiž obrovskou replikační kapacitu. Rychle se množí, proto je tak infekční,“ řekla Soňa Peková, která má koronavirus ve své laboratoři k dispozici ke zkoumání.

Mluvila také o neobvyklosti koronaviru. „Už je mnoho variant původní varianty tohoto viru. Některé se chovají jako ten běžný, který skoro nic nedělá. Jiná varianta nás může zabít. Záleží na imunitě a na konkrétní variantě koronaviru a jeho charakteristikách,“ dodala Peková.

Měli jsme štěstí, že se k nám dostal kmen viru, který není tak agresivní

Vládu Peková v Interview pochválila za práci s přísnou karanténou a české občany pak za ochotu se jí podřídit a nechávat se testovat. „Měli jsme štěstí, že se k nám dostal kmen viru, který není tak agresivní. Ty agresivní se vyskytují ve Velké Británii, Itálii či USA,“ řekla Peková.

Druhá vlna koronaviru?

Moderátorka ve středečním pořadu Interview představila průzkum Agentury g82 k možné druhé vlně pandemie a k otázce, zda se jí lidé bojí. Peková k tomu uvedla, že k druhé vlně koronaviru může dojít v případě, že se nám nepodaří zbavit té první.

„Koronavirus se mění pod rukama, vytváří nové verze sebe sama, nových vln se tedy můžeme obávat. Neříkala bych ale přímo vln, spíš mikroohýnků epidemie,“ uvedla Peková. „Až se začne cestovat, tak to asi můžeme čekat,“ dodala molekulární bioložka.

Proč děti tolik nereagují na koronavirus

Soňa Peková hovořila také o tom, proč jsou děti vůči koronaviru více odolné než dospělí. Podle ní jde o to, že děti jsou jiným typům koronaviru již vystaveny, a zmínila klasické dětské „rýmičky“. Pokud se děti s dnešním virem potkají, již na ně nepůsobí, vysvětlila Peková.

Tagy:
šíření koronaviru Soňa Peková agentura g82

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Šinkora: Komu je blbě, ať zůstane doma. Omikron napadne všechny, testování bych zrušil

V pondělí začala platit nová protiepidemická opatření, kterými chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) čelit přítomnosti covidové varianty omikron. Mimo jiné se vrací povinné plošné testování v zaměstnáních. To kritizují někteří odborníci včetně biochemika Zdeňka Hostomského či imunologa Jiřího Šinkory. Podle něj testování nemá smysl, protože omikron infikuje celou populaci tak jako tak.

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama