reklama

INTERVIEW: Koronavirus se mění, můžeme se obávat dalších vln, říká bioložka Peková

Hostem středečního pořadu kanálu CNN Prima NEWS Interview byla molekulární bioložka Soňa Peková, vedoucí laboratoře Tilia. Té stát původně zakázal kvůli chybějící certifikaci testovat vzorky od lidí s podezřením na koronavirus. V rozhovoru se CNN Prima NEWS s moderátorkou Martinou Kuzdasovou vypráví Peková o různých variantách koronaviru, ale i o tom, proč jsou děti méně náchylné k nákaze nemocí COVID-19.

reklama

„Zajímavé na koronaviru je, jako by byl krásnou hříčkou přírody. Má totiž obrovskou replikační kapacitu. Rychle se množí, proto je tak infekční,“ řekla Soňa Peková, která má koronavirus ve své laboratoři k dispozici ke zkoumání.

Mluvila také o neobvyklosti koronaviru. „Už je mnoho variant původní varianty tohoto viru. Některé se chovají jako ten běžný, který skoro nic nedělá. Jiná varianta nás může zabít. Záleží na imunitě a na konkrétní variantě koronaviru a jeho charakteristikách,“ dodala Peková.

Měli jsme štěstí, že se k nám dostal kmen viru, který není tak agresivní

Vládu Peková v Interview pochválila za práci s přísnou karanténou a české občany pak za ochotu se jí podřídit a nechávat se testovat. „Měli jsme štěstí, že se k nám dostal kmen viru, který není tak agresivní. Ty agresivní se vyskytují ve Velké Británii, Itálii či USA,“ řekla Peková.

Druhá vlna koronaviru?

Moderátorka ve středečním pořadu Interview představila průzkum Agentury g82 k možné druhé vlně pandemie a k otázce, zda se jí lidé bojí. Peková k tomu uvedla, že k druhé vlně koronaviru může dojít v případě, že se nám nepodaří zbavit té první.

„Koronavirus se mění pod rukama, vytváří nové verze sebe sama, nových vln se tedy můžeme obávat. Neříkala bych ale přímo vln, spíš mikroohýnků epidemie,“ uvedla Peková. „Až se začne cestovat, tak to asi můžeme čekat,“ dodala molekulární bioložka.

K tématu

Proč děti tolik nereagují na koronavirus

Soňa Peková hovořila také o tom, proč jsou děti vůči koronaviru více odolné než dospělí. Podle ní jde o to, že děti jsou jiným typům koronaviru již vystaveny, a zmínila klasické dětské „rýmičky“. Pokud se děti s dnešním virem potkají, již na ně nepůsobí, vysvětlila Peková.

Tagy: šíření koronaviru Soňa Peková agentura g82

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Rozhovor

Vláda použila sílu, aby zabránila kritice. Najdeme jiné cesty, řekl moderátor protestu

Vláda použila sílu, aby zabránila kritice. Najdeme jiné cesty, řekl moderátor protestu

Nebyl důvod demonstraci ukončit, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS moderátor nedělní demonstrace iniciativy Chcípl PES na Staroměstském náměstí a předseda Svobodných Libor Vondráček. Podle něj vláda použila sílu, aby zabránila kritice, a měla by podat demisi. Vondráček také uvedl, že shromažďovací právo nemůže být omezené krizovým zákonem a demonstrace nemají vliv na šíření koronaviru.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama