reklama

Lidé nevěří, že tu koronavirus byl. Vakcína se bude vyrábět v Česku, říká Prymula

Projekt takzvané Chytré karantény 2.0 má v Česku pomoci efektivněji sledovat kontakty člověka, který se nakazí koronavirem. Při zpětné tvorbě vzpomínkové mapy pacienta s COVID-19 mají pomoci i aplikace jako eRouška nebo Mapy.cz. O projektech hovořil v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové epidemiolog Roman Prymula.

reklama

Mobilní aplikaci eRouška zatím v tuzemsku využívají dvě procenta obyvatel. Podle expertů je ale pro dostatečnou efektivitu systému zapotřebí, aby ji využívalo alespoň 60 procent lidí. „Bude zapotřebí změnit společenský přístup k aplikaci. Pomocí masmediální kampaně se to bude muset lidem vysvětlit,“ řekl Prymula. „Nechtěl bych se dožít toho, aby to stát nařídil násilím,“ dodal.

Podle muže, který byl během vrcholu koronavirové nákazy v Česku v čele Ústředního krizového štábu, jsou už lidé vůči pandemii apatičtí. „První vlnou jsme prošli bez ztráty kytičky. Společnost si myslí, že tu žádná epidemie nebyla. Pozorujeme nějaké navýšení v počtu případů a je potřeba se situaci postavit čelem,“ míní Prymula.

Nepřišlo rozvolnění příliš brzy?

S tím, jak se koronavirová situace v Česku začíná pozvolna zase zhoršovat, přichází otázka, zda vláda neuvolnila opatření příliš brzy. „Společenské klima si vyžádalo masivní rozvolnění, nešlo to dělat moc jinak,“ sdělil Prymula. „Každé takové rozvolnění vede k tomu, že riziko se zvyšuje. Teď hrozí, že ohnisek nákazy bude víc a víc. Ta nemoc prostě nezmizela a ve světovém kontextu stále roste,“ doplnil epidemiolog.

A jak rizikové je cestování do zahraničí? Podle Prymuly je v současnosti paradoxně bezpečnější Itálie, kterou pandemie tvrdě zasáhla, než například Polsko. „Také do Švédska bych nedoporučil jezdit. Ve Španělsku a Francii to také není pod kontrolou,“ míní.

Společnost by podle Prymuly měla pochopit, že koronavirus – na rozdíl od chřipky – není sezónní. „Jinak by už v dubnu a květnu ty vlny dávno odezněly. Těžko říci, co se mělo udělat jinak. V první etapě se nevědělo nic. Dnes už je jasné, že v těch druhých vlnách se to tak dramaticky blokovat nebude,“ věští Prymula.

Vakcína na dosah ruky

Některé vědecké týmy, které paralelně pracují na vývoji vakcíny, se pomalu blíží ke konečné fázi testování. Nejdále ve vývoji je lék, který vyvíjejí oxfordští vědci.

Na území Česka je podle Prymuly jeden z potenciálních světových výrobců pro koronavirovou vakcínu. „Můžeme očekávat, že na konci roku se budou vyrábět třeba tři, čtyři vakcíny. Jedna z nich se bude vyrábět na území Česka,“ pronesl epidemiolog. „Nebudeme muset proočkovat celou populaci. Dominantně rizikové jsou starší osoby a chronicky nemocní. Stačilo by proočkovat tři až čtyři miliony osob,“ uzavřel Prymula.

Tagy:
nákaza Roman Prymula pandemie chytrá karanténa 2.0

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

Slovenský trenér Djokoviče: Bylo to obrovské utrpení, kauza ho poznamená

Málokdo zná Novaka Djokoviče tak jako jeho slovenský trenér Marián Vajda. Poprvé se tehdy mladičkého a talentovaného tenisty ujal v roce 2006 a právě on má velký podíl na tom, že Srb získal 20 grandslamových titulů. Číslo 21 měl přidal letos na Australian Open, ale jak téměř celý svět ví, nakonec nedostal možnost. „Muselo to být obrovské utrpení,“ popisuje ságu světové jedničky s neúspěšným koncem Vajda.

reklama

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Janeček si kandidaturou futruje ego. Kalousek se snaží dostat do Senátu

Mnozí adepti, kteří usilují o post prezidenta, nemají šanci, ale chtějí se zviditelnit. Na tom se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli komentátoři Petr Honzejk a Petr Kamberský. Miliardář Karel Janeček podle nich oznámil kandidaturu včas, avšak spíše než touha po triumfu je důvodem podle nich jen „futrování ega“. Možná kandidatura bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je promyšlenější a má mu otevřít cestu do Senátu.

reklama