Hostem pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové byl Roman Prymula
Projekt takzvané Chytré karantény 2.0 má v Česku pomoci efektivněji sledovat kontakty člověka, který se nakazí koronavirem. Při zpětné tvorbě vzpomínkové mapy pacienta s COVID-19 mají pomoci i aplikace jako eRouška nebo Mapy.cz. O projektech hovořil v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové epidemiolog Roman Prymula.
Mobilní aplikaci eRouška zatím v tuzemsku využívají dvě procenta obyvatel. Podle expertů je ale pro dostatečnou efektivitu systému zapotřebí, aby ji využívalo alespoň 60 procent lidí. „Bude zapotřebí změnit společenský přístup k aplikaci. Pomocí masmediální kampaně se to bude muset lidem vysvětlit,“ řekl Prymula. „Nechtěl bych se dožít toho, aby to stát nařídil násilím,“ dodal.
Podle muže, který byl během vrcholu koronavirové nákazy v Česku v čele Ústředního krizového štábu, jsou už lidé vůči pandemii apatičtí. „První vlnou jsme prošli bez ztráty kytičky. Společnost si myslí, že tu žádná epidemie nebyla. Pozorujeme nějaké navýšení v počtu případů a je potřeba se situaci postavit čelem,“ míní Prymula.
Nepřišlo rozvolnění příliš brzy?
S tím, jak se koronavirová situace v Česku začíná pozvolna zase zhoršovat, přichází otázka, zda vláda neuvolnila opatření příliš brzy. „Společenské klima si vyžádalo masivní rozvolnění, nešlo to dělat moc jinak,“ sdělil Prymula. „Každé takové rozvolnění vede k tomu, že riziko se zvyšuje. Teď hrozí, že ohnisek nákazy bude víc a víc. Ta nemoc prostě nezmizela a ve světovém kontextu stále roste,“ doplnil epidemiolog.
Na Liberecku se šíří koronavirus. Přes víkend přibylo 35 nakažených
Na Liberecku přes víkend přibylo celkem pětatřicet případů nákazy koronavirem. Ohniskem je liberecká firma Magna, kde je pozitivních 21 zaměstnanců. Další nové případy jsou z jejich okolí. Podle hygieniků ale není důvod k panice, šíření nákazy se prý zatím daří držet pod kontrolou.
A jak rizikové je cestování do zahraničí? Podle Prymuly je v současnosti paradoxně bezpečnější Itálie, kterou pandemie tvrdě zasáhla, než například Polsko. „Také do Švédska bych nedoporučil jezdit. Ve Španělsku a Francii to také není pod kontrolou,“ míní.
Společnost by podle Prymuly měla pochopit, že koronavirus – na rozdíl od chřipky – není sezónní. „Jinak by už v dubnu a květnu ty vlny dávno odezněly. Těžko říci, co se mělo udělat jinak. V první etapě se nevědělo nic. Dnes už je jasné, že v těch druhých vlnách se to tak dramaticky blokovat nebude,“ věští Prymula.
Vakcína na dosah ruky
Některé vědecké týmy, které paralelně pracují na vývoji vakcíny, se pomalu blíží ke konečné fázi testování. Nejdále ve vývoji je lék, který vyvíjejí oxfordští vědci.
Na území Česka je podle Prymuly jeden z potenciálních světových výrobců pro koronavirovou vakcínu. „Můžeme očekávat, že na konci roku se budou vyrábět třeba tři, čtyři vakcíny. Jedna z nich se bude vyrábět na území Česka,“ pronesl epidemiolog. „Nebudeme muset proočkovat celou populaci. Dominantně rizikové jsou starší osoby a chronicky nemocní. Stačilo by proočkovat tři až čtyři miliony osob,“ uzavřel Prymula.