reklama

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?

Minimálně 90 let se neměla veřejnost dozvědět, jaký byl obsah poslední vůle prince Philipa, zesnulého manžela britské královny. Zdroje z paláce však závěť vévody z Edinburghu vynesly médiím. Jmění v přepočtené hodnotě 887 milionů korun získá z většiny Alžběta II., na své si však přijdou i tři sluhové-asistenti nebo vnoučata. Čtyřem dětem odkázal 14 tisíc svazků knih.

reklama

Královských závětí, jejichž obsahy mají být pro veřejnost skryté a neznámé, jsou celkem tři desítky. Nejstarší zapečetěná je dokonce 400 let stará a její znění dosud lidé neznají. To však neplatí pro poslední vůli prince Philipa, který zemřel letos v dubnu. Jaký majetek a komu manžel britské královny odkázal, se provalilo po téměř čtyřech měsících.

„Víme, že Alžběta II. dostane větší část z přepočtu 887 milionů korun. Překvapením pak pro mnohé bylo, že značnou peněžní část dostanou i tři sluhové-asistenti prince. Peníze odkázal i vnoučatům,“ podotkla reportérka CNN Prima NEWS Daniela Révai v pořadu 360°. Na své si tak přijde i princ Harry, který se svou manželkou Meghan utekl do USA.

Co však mnohé překvapilo, je majetek, který odkázal svým čtyřem dětem – Charlesovi, Anně, Andrewovi a Edwardovi. „Jde o knihovnu. V ní je zhruba čtrnáct tisíc svazků a jsou velice vzácné. Dostali vlastně hodně peněz, ale v knihách. Myslím, že je to pro ně více než finance, které tolik nepotřebují,“ podotkla Révai.

Dosud se řeší, kdo obsah závěti z paláce vynesl. „Nevyspekulovalo se zatím nic, vždy se ale někdo najde. Z paláce unikají informace poměrně často,“ podotkla reportérka.

Meghan s Harrym všechno komentují

Kromě – nyní již z části odtajněné – závěti prince Philipa veřejnost rozebírá i ostře sledovaný královský pár. Princ Harry s manželkou Meghan Markleovou se dostali na titulku časopisu Time, a zařadili se tak mezi sto nejvlivnějších lidí světa. Mnozí však neopomněli vybranou fotografii zkritizovat.

Markleová oblékla bílé šaty a figuruje v popředí, naopak princ Harry v černém jí stojí za ramenem. „Kritici se ozvali a navázali na otce Markleové, který prohlásil, že svou dceru zná a ví, jak dobře umí manipulovat s muži,“ podotkla Révai.

Do exkluzivního výběru vlivných se pár zařadil díky své charitativní činnosti. „Je to sice záslužné, nicméně své charitativní aktivity dávají najevo až moc násilně. Příliš vše komentují, vyjadřují se ke každému neštěstí a vyzývají lidi, aby pomáhali v různých sbírkách. To jim může uškodit,“ pokračovala reportérka.

Vztahy v královské rodině jsou podle ní nadále napjaté. „Od ‚Megxitu‘ se Harry domů vrátil dvakrát – na pohřeb Philipa a na odhalení sochy své matky princezny Diany. Meghan vždy zůstala za mořem. Nejprve kvůli těhotenství, pak proto, že byla těsně po porodu,“ připomněla. Velké Británii se však může vyhýbat záměrně. „Bojí se toho, jak ji rodina přivítá. Podle všeho ji tam ani moc nechtějí,“ myslí si Révai.

Královna neodpovídá

Brzké návštěvě Anglie se však s Harrym zřejmě nevyhne. Svou dceru Lilibet, která se narodila v červnu, by rádi pokřtili ve Windsoru. „Museli požádat o svolení královnu, ta však dosud neodpověděla. To o něčem vypovídá,“ podotkla reportérka. Připomněla, že ani vztahy mezi bratry Williamem a Harrym nejsou příliš přívětivé. „Vše začalo, když Meghan přišla. Nikdy se Williamovi ani Kate nelíbila, byla pro ně moc světová, oni jsou naopak jako budoucí král a královna,“ pokračovala. Situace pak vyeskalovala rozhovorem u Oprah Winfreyové, v kterém Meghan hovořila o rasismu v královské rodině.

Problémů je podle reportérky celá řada. „Na pohřbu prince Philipa sice spolu bratři Harry a William mluvili, ale velmi distingovaně. U sochy princezny Diany se na sebe usmáli, ale byli od sebe dva metry. A pak je zde komplikovaný vztah mezi Kate a Meghan,“ připomněla reportérka, že se manželky princů nikdy neměly příliš v lásce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?
Koronavirus

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?
Tenis

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?

 • Aktualizováno
 • Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel.

  Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

  Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

  Blažkův náměstek Daňhel zpracovával účetnictví firmě zapojené do daňových podvodů

  Radomír Daňhel, politický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), zpracovával účetnictví firmě, která byla zapojená do stamilionových daňových podvodů. Podnikatelé Hussein Rekhem a Saman El-Talabani za ně loni dostali několikaleté tresty. Daňhel v kauze figuroval jen jako svědek. O podvodech podle svého vyjádření nevěděl. Podle odborníků si ale podezřelého jednání svých klientů všimnout musel. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) a server Aktuálně.cz.

  Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče

  Na začátek roku 2022 rozhodně nebude Novak Djokovič vzpomínat v dobrém. Mise Australian Open se u neočkovaného tenisty zvrtla dávno před startem turnaje. Bylo mu sebráno vízum a u Australanů se stal od příletu veřejným nepřítelem. To u Srbů se status miláčka národa vzhledem ke strastem, které v posledních dnech prožil, ještě posílil. A deportované světové jedničce chtějí přichystat co nejlepší návrat do vlasti.

  Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

  Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Ministr Baxa položil funkci primátora Plzně. Nástupcem je dosavadní náměstek Šindelář

  Novým primátorem Plzně se v pondělí stal jednačtyřicetiletý dosavadní technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Primátora volili zastupitelé poté, co předtím na funkci rezignoval dosavadní primátor, ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle koaliční dohody post v čele čtvrtého největšího města v Česku připadá ODS. Šindelář byl jediným navrženým kandidátem. V tajné volbě dostal 33 z 37 hlasů.

  Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

  Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

  reklama