reklama

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?

Minimálně 90 let se neměla veřejnost dozvědět, jaký byl obsah poslední vůle prince Philipa, zesnulého manžela britské královny. Zdroje z paláce však závěť vévody z Edinburghu vynesly médiím. Jmění v přepočtené hodnotě 887 milionů korun získá z většiny Alžběta II., na své si však přijdou i tři sluhové-asistenti nebo vnoučata. Čtyřem dětem odkázal 14 tisíc svazků knih.

reklama

Královských závětí, jejichž obsahy mají být pro veřejnost skryté a neznámé, jsou celkem tři desítky. Nejstarší zapečetěná je dokonce 400 let stará a její znění dosud lidé neznají. To však neplatí pro poslední vůli prince Philipa, který zemřel letos v dubnu. Jaký majetek a komu manžel britské královny odkázal, se provalilo po téměř čtyřech měsících.

„Víme, že Alžběta II. dostane větší část z přepočtu 887 milionů korun. Překvapením pak pro mnohé bylo, že značnou peněžní část dostanou i tři sluhové-asistenti prince. Peníze odkázal i vnoučatům,“ podotkla reportérka CNN Prima NEWS Daniela Révai v pořadu 360°. Na své si tak přijde i princ Harry, který se svou manželkou Meghan utekl do USA.

Co však mnohé překvapilo, je majetek, který odkázal svým čtyřem dětem – Charlesovi, Anně, Andrewovi a Edwardovi. „Jde o knihovnu. V ní je zhruba čtrnáct tisíc svazků a jsou velice vzácné. Dostali vlastně hodně peněz, ale v knihách. Myslím, že je to pro ně více než finance, které tolik nepotřebují,“ podotkla Révai.

Dosud se řeší, kdo obsah závěti z paláce vynesl. „Nevyspekulovalo se zatím nic, vždy se ale někdo najde. Z paláce unikají informace poměrně často,“ podotkla reportérka.

Meghan s Harrym všechno komentují

Kromě – nyní již z části odtajněné – závěti prince Philipa veřejnost rozebírá i ostře sledovaný královský pár. Princ Harry s manželkou Meghan Markleovou se dostali na titulku časopisu Time, a zařadili se tak mezi sto nejvlivnějších lidí světa. Mnozí však neopomněli vybranou fotografii zkritizovat.

Markleová oblékla bílé šaty a figuruje v popředí, naopak princ Harry v černém jí stojí za ramenem. „Kritici se ozvali a navázali na otce Markleové, který prohlásil, že svou dceru zná a ví, jak dobře umí manipulovat s muži,“ podotkla Révai.

Do exkluzivního výběru vlivných se pár zařadil díky své charitativní činnosti. „Je to sice záslužné, nicméně své charitativní aktivity dávají najevo až moc násilně. Příliš vše komentují, vyjadřují se ke každému neštěstí a vyzývají lidi, aby pomáhali v různých sbírkách. To jim může uškodit,“ pokračovala reportérka.

Vztahy v královské rodině jsou podle ní nadále napjaté. „Od ‚Megxitu‘ se Harry domů vrátil dvakrát – na pohřeb Philipa a na odhalení sochy své matky princezny Diany. Meghan vždy zůstala za mořem. Nejprve kvůli těhotenství, pak proto, že byla těsně po porodu,“ připomněla. Velké Británii se však může vyhýbat záměrně. „Bojí se toho, jak ji rodina přivítá. Podle všeho ji tam ani moc nechtějí,“ myslí si Révai.

Královna neodpovídá

Brzké návštěvě Anglie se však s Harrym zřejmě nevyhne. Svou dceru Lilibet, která se narodila v červnu, by rádi pokřtili ve Windsoru. „Museli požádat o svolení královnu, ta však dosud neodpověděla. To o něčem vypovídá,“ podotkla reportérka. Připomněla, že ani vztahy mezi bratry Williamem a Harrym nejsou příliš přívětivé. „Vše začalo, když Meghan přišla. Nikdy se Williamovi ani Kate nelíbila, byla pro ně moc světová, oni jsou naopak jako budoucí král a královna,“ pokračovala. Situace pak vyeskalovala rozhovorem u Oprah Winfreyové, v kterém Meghan hovořila o rasismu v královské rodině.

Problémů je podle reportérky celá řada. „Na pohřbu prince Philipa sice spolu bratři Harry a William mluvili, ale velmi distingovaně. U sochy princezny Diany se na sebe usmáli, ale byli od sebe dva metry. A pak je zde komplikovaný vztah mezi Kate a Meghan,“ připomněla reportérka, že se manželky princů nikdy neměly příliš v lásce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování
Rusko

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování

Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34 303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek od počátku pandemie. Vykázalo rovněž 997 úmrtí spojených s nemocí COVID-19. Počet nových úmrtí tak pouze nepatrně klesl oproti předchozímu dnu, kdy poprvé překonal hranici jednoho tisíce. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ruských úřadů.

Vystrčil: Mám pochybnosti, zda Zeman ví, co vše říká jeho kancelář. Důkazy nemám

Způsob, jakým aktuálně vystupuje Kancelář prezidenta republiky, příliš nesedí k Miloši Zemanovi. Otázka je, zda vůbec prezident ví, jak komunikují jeho spolupracovníci, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Dodal, že nemá tuto myšlenku podloženou ani potvrzenou, jde o jeho osobní pocit. Podle něj by se ale Zeman tímto způsobem nechoval, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Rozpočet přepracujeme a pomůžeme lidem v nouzi, slibuje Vondra. Nereálné, říká Havlíček

Návrh státního rozpočtu na rok 2022, který už schválila dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO), zřejmě dozná změn. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to avizoval místopředseda ODS Alexandr Vondra. Zároveň ale chce pomoci domácnostem, které jsou vystaveny na milost a nemilost aktuálnímu dění na energetickém trhu. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) ale považuje za nereálné skloubit úspory v rozpočtu s tím, že stát bude chtít lidem ceny energií kompenzovat.

Do Pekingu jen s očkovanými hráči. Pro nás žádný problém, říká manažer nároďáku Nedvěd

Daleko přísnější režim než v Tokiu. Pokud na zimní olympijské hry v Pekingu zamíří neočkovaný sportovec, musí napřed v Číně do třítýdenní karantény. Na nadcházejícím sportovním svátku bude vysoce sledovaný hokejový turnaj, na který zavítají hvězdy z NHL. V celé elitní zámořské lize jsou však jen čtyři hráči ze 700, kteří za sebou nemají vakcinaci. A mezi ně Češi nepatří. Vysoká proočkovanost je i v tuzemské extralize, a tak trenérovi národního týmu Filipu Pešánovi při skládání nominace nepřibydou zbytečné vrásky.

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

reklama