Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl nejvyšší soud. Důvodem je ochrana „důstojnosti a postavení“ královny. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.
Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu. Slyšení ve věci žádosti o zapečetění závěti proběhlo v červenci neveřejně. Soudce Andrew McFarlane vyslechl argumenty právníků zastupujících vévodovu pozůstalost a generálního prokurátora, hlavního právního poradce vlády, a ve čtvrtek zveřejnil své rozhodnutí.
Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan
Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.
„Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka,“ uvedl ve zveřejněném verdiktu McFarlane s tím, že neviděl závěť prince Philipa a ani mu nebylo sděleno nic o jejím obsahu, kromě data jejího vyhotovení a totožnosti jmenovaného vykonavatele.
Třicet zapečetěných obálek
Odpečetění by měl provést profesionální archivář, aby se zajistilo řádné uchování dokumentů a pečetí. O dalších podrobnostech procesu rozhodne soud před tím, než začne rozpečeťovat první ze závětí.
Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC.
Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.
Jedno ze jmen, které se v obálce neobjeví, je jméno Diany, princezny z Walesu. Na rozdíl od ostatních členů královské rodiny byla po princeznině smrti v roce 1997 její závěť zveřejněna.