Pentagon přišel s neotřelým vysvětlením létajících disků. Detaily shrnuje nová studie o UFO

Studie amerického ministerstva obrany, jež zkoumala hlášení o neidentifikovaných létajících objektech (UFO) za posledních téměř sto let, nenašla žádné důkazy o existenci mimozemšťanů nebo mimozemské inteligence. S odvoláním na v pátek zveřejněné závěry o tom informuje web stanice Hlas Ameriky (VOA). Nárůst zpráv o spatření UFO v 50. a 60. letech 20. století mohl být podle Pentagonu spojen s testy amerických špionážních letounů a vesmírných technologií.

Studie Úřadu pro řešení anomálií (AARO) ministerstva obrany analyzovala vládní šetření nahlášených pozorování UFO od roku 1945. Nezjistila žádné důkazy o tom, že by v některém z těchto případů skutečně šlo o mimozemský život nebo že by americká vláda a soukromé společnosti využívaly mimozemskou technologii a zatajovaly ji. Podle zprávy předložené v pátek Kongresu se ve většině případů hlášení o UFO ve skutečnosti jednalo o běžné objekty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záhadný objev v Kolumbii. Podle ufologa mimozemšťan, vědkyně má jednodušší vysvětlení

Představitelé Pentagonu ovšem připouštějí, že závěry studie zřejmě nepotlačí přesvědčení mnohých o přítomnosti mimozemských návštěvníků. Podle průzkumu agentury Gallup z roku 2021 si více než 40 procent Američanů myslí, že Zemi navštívily mimozemské lodě.

„Rozšíření televizních pořadů, knih, filmů a obrovské množství obsahu na internetu a sociálních sítích zaměřeného na témata související s UAP (neidentifikované anomální nebo také vzdušné jevy, pozn. red.) pravděpodobně ovlivnilo veřejnou debatu a posílilo tato přesvědčení u některých skupin obyvatelstva,“ stojí ve zprávě. UAP je zkratka používaná americkou vládou pro objekty dříve obecně známé pod pojmem UFO.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že úředníci přistupovali ke zprávě s nadhledem, ale nenašli žádné důkazy o mimozemských návštěvnících. „Veškeré vyšetřovací úsilí na všech úrovních utajení dospělo k závěru, že ve většině hlášení šlo o běžné objekty a jevy a jednalo se o chybnou identifikaci,“ řekl novinářům mluvčí Pat Ryder.

Růst hlášení kvůli výškovým balonům

AARO zkoumal archivy a tajné spisy a prověřil všechna oficiální vládní vyšetřování od roku 1945. Badatelé pátrali po zprávách o mimozemských kosmických lodích a zjistili například, že údajná uniklá zpráva o UFO z roku 1961 je neautentická a že vzorek „mimozemské kosmické lodi“ odebraný vyšetřovateli nebyl vyroben z mimozemského materiálu, ale byl složen převážně z hořčíku, zinku a bismutu.

Zpráva zároveň popisuje nové technologie, které podle vědců vedly k prudkému nárůstu hlášení o UAP v 50. a 60. letech. V této souvislosti zmiňuje výškové balony a špionážní letouny U-2. Havárie výškového balonu poblíž města Roswell v Novém Mexiku v roce 1947 vyvolala spekulace o létajícím talíři a o nálezu mimozemských těl. Podle americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) se ve více než polovině tehdy hlášených případů vypozorování UFO ve skutečnosti jednalo o americké průzkumné lety.

ČTĚTE TAKÉ: UFO nás na základně trápilo roky. Nešlo to vysvětlit, tvrdí americký voják o záhadné „medúze“

Řada tajných projektů v období studené války zahrnovala vývoj letadel diskového tvaru, což odpovídalo představě o létajících talířích. Příkladem takového letounu byl kanadský letoun VZ-9AV Avrocar, který byl navržen tak, aby byl schopen kolmého startu a přistání.

Podle AARO se počet hlášení o pozorování UAP nyní pohybuje mezi 50 a 100 měsíčně a spekulace o vládním utajování mimozemšťanů pokračují.

Loni bývalý americký zpravodajec David Grusch při slyšení v Kongresu prohlásil, že americká vláda drží v tajnosti dlouholetý program, který se zabývá shromažďováním a reprodukcí létajících objektů neznámého původu. Grusch, který tvrdí, že se jeho tvrzení opírají o dokumenty, nahrávky a rozhovory s kolegy, v minulosti působil jako rozvědčík a byl součástí pracovní skupiny pro studium UAP. AARO přislíbil, že vydá další zprávu, která se bude zabývat novějšími hlášeními o spatření UFO.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Unikátní operace ve vesmíru: Robot zvládl chirurgický zákrok. Obrovský pokrok těší vědce

Tagy: