Perný večer moravskoslezských hasičů: Kvůli silným bouřkám vyjížděli ke stovkám zásahů

Moravskoslezští hasiči vyjížděli ke stovkám zásahů

Moravskoslezští hasiči od pátečního podvečera až do sobotního rána vyjížděli ke stovkám zásahů v souvislosti se silnými bouřkami. Ve většině případů šlo ale naštěstí o čerpání vody nebo odstranění popadaných stromů.

„Od páteční sedmnácté hodiny do sobotní šesté hodiny ranní hasiči v kraji evidují 266 zásahů spojených s počasím – z toho 14 v okrese Frýdek-Místek, 21 Karviná, 78 Nový Jičín, 38 Opava a 115 Ostrava,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

Šest jednotek zasahovalo v Jeseníku nad Odrou, kde přívalový déšť zatopil kromě jednotlivých sklepů rovněž prostory v centru obce.  „Hasiči museli před záplavou ochránit trafostanici – vykopali několik provizorních kanálů ze vzniklé laguny do řeky a tím se jim podařilo udržet hladinu vody pod kritickým místem,“ upřesnil Kozák.

Další problémy pak voda způsobila ve Studénce, kde se vylil z břehů Butovický potok a znemožnil tak provoz na několika ulicích ve městě. Hasiči tak do pozdních večerních hodin odčerpávali zaplavené domy.

Na „Prodloužené Rudné“ nevydržel svah

Stejná situace nastala později v Ostravě. „Hasiči museli po dvacáté hodině odčerpávat vodu z několika garáží, uvolňovat kanálové vpustě či odstranit několik stromů. Na některých místech stavěli hasiči hráze z pytlů, aby usměrnili vodu do míst, kde nenapáchá škodu,“ řekl Kozák.

Na „Prodloužené Rudné“ pak problémy způsobil sesuv svahu. „V Dobroslavicích na Opavsku poškodil vítr eternitovou střechu a voda tak začala zatékat do domu. I v dalších částech tohoto regionu řešili hasiči následky přívalových srážek – voda zatopila přízemí rodinného domu v Kružberku, hasiči ve Štáblovicích odčerpávali vodu ze zatopené kanalizace,“ doplnil Kozák.

Voda zaplavila sklepy a komunikace rovněž na Frýdecko-Místecku. Několik příkopů museli hasiči odčerpat v Jablunkově a snížit tak riziko zaplavení přilehlých rodinných domů.

Tagy: