reklama

Pětadvacítka pro umělce opět ve hře. Zaorálek chce přemluvit Schillerovou

Ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) bude usilovat o znovurozjetí programu Pětadvacítka pro umělce, kteří jsou OSVČ. Uvedl to v nedělní Partii na CNN Prima NEWS poté, co přiznal, že zatím ministryni financí Alenu Schillerovu (za ANO) nepřesvědčil.

reklama

„S pokračováním Pětadvacítky jsem zatím neuspěl, rozhoduje vláda. S ministerstvem financí jsme se nedohodli na tom, že ji znovu použijeme. Ale chci to s ministryní financí dojednat,“ prohlásil v nedělní Partii ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Ačkoliv kulturní oblast má možnost využít peníze z programu COVID-Kultura, řada umělců na peníze nedosáhne. Jde především o ty, kterou jsou OSVČ, a právě těm by znovu program Pětadvacítky pomohl.

„Jsem za tuto formu podpory rád, druhá věc je, jak je nastavena. V programu mi chybí dva klíčové náklady ke kompenzaci. V programu nelze uplatňovat náklady na zaměstnance a nájemné,“ vysvětlil již dříve pro CNN Prima NEWS ředitel festivalové asociace FESTAS Marek Vohralík.

Umělci měli během jara a léta kvůli pandemii koronaviru mnohem méně práce. „Jsem na tom podobně, mám asi 25 či 30 procent vystoupení a koncertů,“ řekl pro CNN Prima NEWS houslista Pavel Šporcl. Ten měl dle svých slov v plánu koncerty v tuzemsku i ve světě, ale kvůli pandemii byly napřed přesunuty na podzim, ovšem ani ty se vzhledem k nynější situaci konat nemusí.

Podle Šporcla by bylo velmi dobré podpořit kulturu a umělce finančně. Zároveň by také pomohlo, kdyby umělci mohli mít „jízdní řád“, tedy předem nastavená pravidla, podle nichž by se mohli orientovat. „Není jednoduché doma cvičit a nevědět, co bude zítra, pozítří či příští týden. Ta situace je skutečně chaotická,“ doplnil houslista.

Na jeho slova reagoval šéf resortu kultury tím, že podpůrnými programy se pomohlo mnoha orchestrům a umělcům, ale to se nevztahovalo právě na OSVČ.

Peníze pro umělce by podpořil i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který se Zaorálkem v Partii debatoval. „Tito lidé jsou velký kapitál. Když se půjdou živit jinam, tak o ten kapitál přijdeme,“ uvedl šéf poslaneckého klubu TOP 09.

O peníze zažádalo daleko méně podnikatelů než stát očekával

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce volnější pravidla pro finanční pomoc lidem a firmám působícím v kultuře, na které nepříznivě dopadla protikoronavirová opatření. Uvedl to pro CNN Prima NEWS. O peníze z podpůrného programu COVID-Kultura totiž doposud zažádalo jen 153 podnikatelů z kulturní oblasti, chtějí dohromady zhruba 64 milionů korun. To je daleko méně, než kolik stát pro program vyčlenil, a sice 900 milionů korun. Program proto bude pokračovat a podmínky pro čerpání peněz vláda slibuje změnit, aby na ně dosáhlo více dotčených.

Program je jedním z mnoha, které reagují na ztráty způsobené nouzovým stavem či protikoronavirovými opatřeními. Vzhledem k tomu, že se během nouzového stavu nekonaly koncerty či se nehrálo v divadlech, patřila kultura mezi nejsilněji ekonomicky zasažené oblasti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

reklama

Domácí zpravodajství

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama