reklama

Pětadvacítka pro umělce opět ve hře. Zaorálek chce přemluvit Schillerovou

Ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) bude usilovat o znovurozjetí programu Pětadvacítka pro umělce, kteří jsou OSVČ. Uvedl to v nedělní Partii na CNN Prima NEWS poté, co přiznal, že zatím ministryni financí Alenu Schillerovu (za ANO) nepřesvědčil.

reklama

„S pokračováním Pětadvacítky jsem zatím neuspěl, rozhoduje vláda. S ministerstvem financí jsme se nedohodli na tom, že ji znovu použijeme. Ale chci to s ministryní financí dojednat,“ prohlásil v nedělní Partii ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Ačkoliv kulturní oblast má možnost využít peníze z programu COVID-Kultura, řada umělců na peníze nedosáhne. Jde především o ty, kterou jsou OSVČ, a právě těm by znovu program Pětadvacítky pomohl.

„Jsem za tuto formu podpory rád, druhá věc je, jak je nastavena. V programu mi chybí dva klíčové náklady ke kompenzaci. V programu nelze uplatňovat náklady na zaměstnance a nájemné,“ vysvětlil již dříve pro CNN Prima NEWS ředitel festivalové asociace FESTAS Marek Vohralík.

K tématu

Umělci měli během jara a léta kvůli pandemii koronaviru mnohem méně práce. „Jsem na tom podobně, mám asi 25 či 30 procent vystoupení a koncertů,“ řekl pro CNN Prima NEWS houslista Pavel Šporcl. Ten měl dle svých slov v plánu koncerty v tuzemsku i ve světě, ale kvůli pandemii byly napřed přesunuty na podzim, ovšem ani ty se vzhledem k nynější situaci konat nemusí.

Podle Šporcla by bylo velmi dobré podpořit kulturu a umělce finančně. Zároveň by také pomohlo, kdyby umělci mohli mít „jízdní řád“, tedy předem nastavená pravidla, podle nichž by se mohli orientovat. „Není jednoduché doma cvičit a nevědět, co bude zítra, pozítří či příští týden. Ta situace je skutečně chaotická,“ doplnil houslista.

Na jeho slova reagoval šéf resortu kultury tím, že podpůrnými programy se pomohlo mnoha orchestrům a umělcům, ale to se nevztahovalo právě na OSVČ.

Peníze pro umělce by podpořil i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který se Zaorálkem v Partii debatoval. „Tito lidé jsou velký kapitál. Když se půjdou živit jinam, tak o ten kapitál přijdeme,“ uvedl šéf poslaneckého klubu TOP 09.

K tématu

O peníze zažádalo daleko méně podnikatelů než stát očekával

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce volnější pravidla pro finanční pomoc lidem a firmám působícím v kultuře, na které nepříznivě dopadla protikoronavirová opatření. Uvedl to pro CNN Prima NEWS. O peníze z podpůrného programu COVID-Kultura totiž doposud zažádalo jen 153 podnikatelů z kulturní oblasti, chtějí dohromady zhruba 64 milionů korun. To je daleko méně, než kolik stát pro program vyčlenil, a sice 900 milionů korun. Program proto bude pokračovat a podmínky pro čerpání peněz vláda slibuje změnit, aby na ně dosáhlo více dotčených.

Program je jedním z mnoha, které reagují na ztráty způsobené nouzovým stavem či protikoronavirovými opatřeními. Vzhledem k tomu, že se během nouzového stavu nekonaly koncerty či se nehrálo v divadlech, patřila kultura mezi nejsilněji ekonomicky zasažené oblasti.

K tématu

Tagy: hudba Lubomír Zaorálek kultura ministerstvo kultury Partie Terezie Tománkové podpůrný program Ministerstvo financí vláda koronavirus Miroslav Kalousek koronavirová opatření Pavel Šporcl

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1 619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Domácí

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.

reklama
Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři
Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama