reklama

Pětadvacítka pro umělce opět ve hře. Zaorálek chce přemluvit Schillerovou

Ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) bude usilovat o znovurozjetí programu Pětadvacítka pro umělce, kteří jsou OSVČ. Uvedl to v nedělní Partii na CNN Prima NEWS poté, co přiznal, že zatím ministryni financí Alenu Schillerovu (za ANO) nepřesvědčil.

reklama

„S pokračováním Pětadvacítky jsem zatím neuspěl, rozhoduje vláda. S ministerstvem financí jsme se nedohodli na tom, že ji znovu použijeme. Ale chci to s ministryní financí dojednat,“ prohlásil v nedělní Partii ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Ačkoliv kulturní oblast má možnost využít peníze z programu COVID-Kultura, řada umělců na peníze nedosáhne. Jde především o ty, kterou jsou OSVČ, a právě těm by znovu program Pětadvacítky pomohl.

„Jsem za tuto formu podpory rád, druhá věc je, jak je nastavena. V programu mi chybí dva klíčové náklady ke kompenzaci. V programu nelze uplatňovat náklady na zaměstnance a nájemné,“ vysvětlil již dříve pro CNN Prima NEWS ředitel festivalové asociace FESTAS Marek Vohralík.

K tématu

Umělci měli během jara a léta kvůli pandemii koronaviru mnohem méně práce. „Jsem na tom podobně, mám asi 25 či 30 procent vystoupení a koncertů,“ řekl pro CNN Prima NEWS houslista Pavel Šporcl. Ten měl dle svých slov v plánu koncerty v tuzemsku i ve světě, ale kvůli pandemii byly napřed přesunuty na podzim, ovšem ani ty se vzhledem k nynější situaci konat nemusí.

Podle Šporcla by bylo velmi dobré podpořit kulturu a umělce finančně. Zároveň by také pomohlo, kdyby umělci mohli mít „jízdní řád“, tedy předem nastavená pravidla, podle nichž by se mohli orientovat. „Není jednoduché doma cvičit a nevědět, co bude zítra, pozítří či příští týden. Ta situace je skutečně chaotická,“ doplnil houslista.

Na jeho slova reagoval šéf resortu kultury tím, že podpůrnými programy se pomohlo mnoha orchestrům a umělcům, ale to se nevztahovalo právě na OSVČ.

Peníze pro umělce by podpořil i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který se Zaorálkem v Partii debatoval. „Tito lidé jsou velký kapitál. Když se půjdou živit jinam, tak o ten kapitál přijdeme,“ uvedl šéf poslaneckého klubu TOP 09.

K tématu

O peníze zažádalo daleko méně podnikatelů než stát očekával

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce volnější pravidla pro finanční pomoc lidem a firmám působícím v kultuře, na které nepříznivě dopadla protikoronavirová opatření. Uvedl to pro CNN Prima NEWS. O peníze z podpůrného programu COVID-Kultura totiž doposud zažádalo jen 153 podnikatelů z kulturní oblasti, chtějí dohromady zhruba 64 milionů korun. To je daleko méně, než kolik stát pro program vyčlenil, a sice 900 milionů korun. Program proto bude pokračovat a podmínky pro čerpání peněz vláda slibuje změnit, aby na ně dosáhlo více dotčených.

Program je jedním z mnoha, které reagují na ztráty způsobené nouzovým stavem či protikoronavirovými opatřeními. Vzhledem k tomu, že se během nouzového stavu nekonaly koncerty či se nehrálo v divadlech, patřila kultura mezi nejsilněji ekonomicky zasažené oblasti.

K tématu

Další hlavní zprávy

Názory

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská

Známý intelektuální velikán a nezařazený poslanec Lubomír Volný se ve čtvrtek ve Sněmovně znovu postaral o nebývalý rozruch. Přímo v jednacím sále, kam vyrazil ve vytahaném triku a bez roušky, profackoval pár svých kolegů, protože mu nedovolili mluvit. Nejen slovy „jestli tady pudeš, dostaneš flákanec“ opět prokázal, že by tak složitou disciplínu, jakou je mluvené slovo, měl přenechat jiným. Mnohem více pozornosti než samotný incident si zaslouží fakt, že i Volný reprezentuje jistou část české společnosti, která podobnému chování tleská.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Blatný představí nového PSA. Jaká opatření od února navrhuje?

Sledujte ŽIVĚ: Blatný představí nového PSA. Jaká opatření od února navrhuje?

Prodlouží se nouzový stav a protiepidemická opatření? Vláda bude v pátek mimořádně jednat formou videokonference. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce navíc představit aktualizovanou tabulku opatření navázaných na protiepidemický systém PES. Bude navrhovat, aby platila od 1. února. Sledujte tiskovou konferenci živě v tomto článku. Začátek je plánovaný na 8:30.

Blatný: Pokud kvůli britské mutaci všechno selže, musí přijít nestandardní zásah
Pomáháme umělcům pouze přežít, hned tak se z toho nevyhrabeme, řekl Zaorálek
Nouzový stav bude trvat déle než čtyři měsíce. Vláda ho prodloužila do 14. února
reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Dám ti facku, opičáku! Čeští poslanci si rozbíjejí nosy od konce 19. století
Další články
reklama
reklama