reklama

Pětadvacítka pro umělce opět ve hře. Zaorálek chce přemluvit Schillerovou

Ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) bude usilovat o znovurozjetí programu Pětadvacítka pro umělce, kteří jsou OSVČ. Uvedl to v nedělní Partii na CNN Prima NEWS poté, co přiznal, že zatím ministryni financí Alenu Schillerovu (za ANO) nepřesvědčil.

reklama

„S pokračováním Pětadvacítky jsem zatím neuspěl, rozhoduje vláda. S ministerstvem financí jsme se nedohodli na tom, že ji znovu použijeme. Ale chci to s ministryní financí dojednat,“ prohlásil v nedělní Partii ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Ačkoliv kulturní oblast má možnost využít peníze z programu COVID-Kultura, řada umělců na peníze nedosáhne. Jde především o ty, kterou jsou OSVČ, a právě těm by znovu program Pětadvacítky pomohl.

„Jsem za tuto formu podpory rád, druhá věc je, jak je nastavena. V programu mi chybí dva klíčové náklady ke kompenzaci. V programu nelze uplatňovat náklady na zaměstnance a nájemné,“ vysvětlil již dříve pro CNN Prima NEWS ředitel festivalové asociace FESTAS Marek Vohralík.

K tématu

Umělci měli během jara a léta kvůli pandemii koronaviru mnohem méně práce. „Jsem na tom podobně, mám asi 25 či 30 procent vystoupení a koncertů,“ řekl pro CNN Prima NEWS houslista Pavel Šporcl. Ten měl dle svých slov v plánu koncerty v tuzemsku i ve světě, ale kvůli pandemii byly napřed přesunuty na podzim, ovšem ani ty se vzhledem k nynější situaci konat nemusí.

Podle Šporcla by bylo velmi dobré podpořit kulturu a umělce finančně. Zároveň by také pomohlo, kdyby umělci mohli mít „jízdní řád“, tedy předem nastavená pravidla, podle nichž by se mohli orientovat. „Není jednoduché doma cvičit a nevědět, co bude zítra, pozítří či příští týden. Ta situace je skutečně chaotická,“ doplnil houslista.

Na jeho slova reagoval šéf resortu kultury tím, že podpůrnými programy se pomohlo mnoha orchestrům a umělcům, ale to se nevztahovalo právě na OSVČ.

Peníze pro umělce by podpořil i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který se Zaorálkem v Partii debatoval. „Tito lidé jsou velký kapitál. Když se půjdou živit jinam, tak o ten kapitál přijdeme,“ uvedl šéf poslaneckého klubu TOP 09.

K tématu

O peníze zažádalo daleko méně podnikatelů než stát očekával

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce volnější pravidla pro finanční pomoc lidem a firmám působícím v kultuře, na které nepříznivě dopadla protikoronavirová opatření. Uvedl to pro CNN Prima NEWS. O peníze z podpůrného programu COVID-Kultura totiž doposud zažádalo jen 153 podnikatelů z kulturní oblasti, chtějí dohromady zhruba 64 milionů korun. To je daleko méně, než kolik stát pro program vyčlenil, a sice 900 milionů korun. Program proto bude pokračovat a podmínky pro čerpání peněz vláda slibuje změnit, aby na ně dosáhlo více dotčených.

Program je jedním z mnoha, které reagují na ztráty způsobené nouzovým stavem či protikoronavirovými opatřeními. Vzhledem k tomu, že se během nouzového stavu nekonaly koncerty či se nehrálo v divadlech, patřila kultura mezi nejsilněji ekonomicky zasažené oblasti.

K tématu

Další hlavní zprávy

Školství

Maláčová: Začátkem května snad vrátíme děti do školek. Izolačka funguje, prodloužíme ji

Maláčová: Začátkem května snad vrátíme děti do školek. Izolačka funguje, prodloužíme ji

„Ideální by bylo, aby se děti do školek vrátily 1. května, budu to prosazovat v pondělí na vládě,“ oznámila po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Zároveň řekla, že takzvaná izolačka funguje, proto ji prodlouží. S ostatními ministry se musí shodnout, zda o dva měsíce, nebo jestli ji protáhnou na celý rok.

Reportáž

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Poslední z vlajkových lodí těžkého průmyslu v Ostravě nabírá vodu. Napřed šly ke dnu ostravské uhelné doly, po nich se začaly potápět Vítkovické železárny a nyní už teče i do oceláren Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal a Nová huť), které zaměstnávají přes 6 tisíc lidí. Všechny odborové organizace působící v ocelárně nyní vyhlásily stávkovou pohotovost, proto v pátek 16. dubna přijel rozbouřenou huť uklidnit i premiér Andrej Babiš.

Sportovce čeká kosmetické rozvolnění. Už teď ale ministr projevil vůli, říká Jansta
Dlouhá éra končí. Kubánské komunisty už nepovede rodina Castrových, vládla přes 60 let
Volby vyhrajeme a zavřeme Babiše, hlásá Chcípl PES. Hnutí představilo program
reklama
reklama
Vzpomínky na štěstí. Královna zveřejnila svou nejoblíbenější fotografii s manželem

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Desítky lidí vyrazily na farmářské trhy i v sychravém počasí. Dodržují opatření?
Kdykoliv mohou začít krvácet. Život hemofilikům usnadňuje moderní léčba
Další články
reklama
reklama