reklama

Petardy z oken, alkohol na veřejnosti. Čeho se máme o letošním silvestru vyvarovat?

Silvestrovské oslavy by se letos v Česku na veřejných místech neměly vůbec konat kvůli pandemii koronaviru. Porušení večerního a nočního zákazu vycházení hodlají policisté posuzovat individuálně. Nejodbojnější hříšníky může čekat až několikatisícová pokuta. I přes tuto hrozbu se chystá na poslední den roku 2020 na pražském Václavském náměstí demonstrace ohlášená až do půlnoci.

reklama

Česko se přesunulo 27. prosince do pátého stupně protiepidemického systému PES, který zakazuje i vycházení od 21 hodin do pěti hodin ráno a pití alkoholu na veřejnosti. Češi proto letos plánují skromnější oslavy. „To se nedá ani slavit, tohleto,“ poznamenal řidič ze svého automobilu. „My budeme letos slavit silvestra doma u televize. Nic jiného se dělat nedá,“ dodala prodavačka.

Kvůli zavřeným restauracím, barům či hospodám a zákazu pití alkoholu na veřejnosti se oslavy přesunou do soukromí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) apeluje na lidi, aby byli rozumní. „Opatření neregulují množství osob uvnitř vašich domovů, přesto, prosím, to v žádném případě neberte jako doporučení, aby se setkávalo větší množství rodin,“ uvedl Blatný.

Větší množství lidí se navzdory nařízením hodlá sejít na silvestra na Václavském náměstí, kam je nahlášené shromáždění, které by podle pořadatelů mělo skončit až o půlnoci. „My budeme toto shromáždění řešit podle aktuálně platných opatření, budeme věc konzultovat s dalšími orgány,“ sdělila policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Jinak řečeno, pokud se lidé po deváté večer nerozejdou sami, magistrát společně s policií pravděpodobně shromáždění rozpustí.

K opatrnosti nabádají i hasiči

Ten, kdo bude riskovat a půjde odpálit nakoupenou pyrotechniku po jedenadvacáté hodině před dům, riskuje „setkání“ s policií. Porušení se prý budou řešit nejprve domluvou. Mohou být ale i přísnější. „Může se také stát, že policisté posoudí celou věc tak, že vše oznámí příslušnému správnímu orgánu,“ řekla Siřišťová. Ten by mohl dát dotyčnému pokutu až do výše deseti tisíc korun.

Hasiči se obávají, aby se lidé nepokoušeli odpalovat rachejtle či ohňostroje z oken domů a bytů. „Můžete si tak zapálit vlastní byt nebo střechu sousedům. K takovému požáru přijede několik jednotek hasičů, pravděpodobně budeme evakuovat celý dům. Nejen že zkazíte příchod nového roku sobě, ale i ostatním. Nejen že budete muset zaplatit škodu po požáru, ale od nás dostanete také tučnou pokutu,“ apelují ve videu pražští hasiči.

Lidi, nestřílejte ty rachejtle z oken! Buďte prosím opatrní, ať k vám nemusíme. #silvestrbezhasičů

Posted by HZS Praha on Wednesday, December 30, 2020

Na některých místech Prahy je zakázáno pyrotechniku odpalovat úplně. Magistrát hlavního města vytvořil seznam lokalit s interaktivní mapou, kde se může, a naopak kde se nesmí petardy a ohňostroje odpalovat.

Tagy:
policie hasiči ohňostroj zákaz vycházení alkohol koronavirus pyrotechnika systém PES zábavní pyrotechnika pátý stupeň silvestr nový rok silvestrovské oslavy

Za polní nemocnici v Letňanech zaplatí stát 88 milionů korun. Nikdo se tam neléčil

Ministerstvo zdravotnictví poslalo nemocnici Bulovka 88 milionů korun za polní nemocnici v Letňanech, uvedla ČT. Ta sloužila jako záloha pro případ přeplnění nemocnic pacienty s COVID-19. Nakonec se v ní ale žádný pacient neléčil. Zaplatit bylo třeba nejen nájem, ale také energie. Většina sumy poputuje na konto miliardáře Pavla Sehnala, který poskytl pro nemocnici prostory.

Vrazím ti kudlu do zad, vyhrožují lidé starostce Mikulčic. Kvůli vyhnání dobrovolníků

Drsná kritika se snesla na sociálních sítích na starostku Mikulčic Martu Otáhalovou (Nový směr). Lidem vadí její nevybíravé chování vůči dobrovolníkům, kteří pomáhají obci zasažené tornádem. Kvůli ní totiž přišli o nocleh ve sportovní hale. Kromě nenávistných komentářů jí začaly chodit i SMS zprávy. Lidé jí vyhrožují podpálením domu či smrtí.

Můžu kandidovat v každém kraji, hlásá Babiš a směřuje do Ústeckého. Nahradí ho Havlíček?

Už několik týdnů se spekuluje o tom, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš opustí „svůj“ Středočeský kraj a o hlasy voličů bude usilovat v Ústeckém kraji. Došlo by tak na pikantní souboj, kde by se o vítězství mohl Babiš prát s šéfem Pirátů Ivanem Bartošem. Premiér tvrdí, že kandidovat může kdekoliv. Definitivně jasno by mělo být ve středu večer, po jednání celorepublikového výboru ANO.

Živě
ON-LINE: Basketbalisté hrají proti Francii. Prskavec i Fišerová postupují dál

Plavkyně Barbora Seemanová vybojovala na kraulařské dvoustovce šesté místo a zároveň opět překonala český rekord. Skifařky Lenka Antošová s Lenkou Fleissnerovou skončily ve finále B čtvrté a celkově desáté, dvojskif ve složení Vraštil, Šimánek naopak postoupil do finále. O medaile ve čtyřhře zabojují tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková a ve dvouhře Markéta Vondroušová. Kvalifikaci zvládli vodní slalomáři Tereza Fišerová a Jiří Prskavec. Čeští basketbalisté hrají druhý zápas na hrách, tentokrát proti Francii.

Biden otočil: Chce povinné očkování pro státní zaměstnance, vakcinovaní mají nosit roušky

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) aktualizovalo svá doporučení pro boj proti covidu. Mimo jiné navrhuje návrat k rouškám některým plně naočkovaným lidem. Ti by si podle agentury měli obličej zakrývat ve vnitřních prostorách v oblastech s vysokým výskytem koronavirových infekcí. Americký prezident Joe Biden naznačil, že jeho administrativa zvažuje zavedení vakcinačního požadavku pro federální zaměstnance.

reklama

Domácí zpravodajství

Dobrá zpráva pro rodiče: Otcovská se protáhne. Zmírní se nároky na ošetřovatelské volno

Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho týdne na dva týdny. Předpokládá to předloha poslanců ČSSD, kterou ve středu schválila s úpravami Sněmovna. Novela o nemocenském pojištění se týká také ošetřovného, změny vycházejí podle předkladatelů z nedostatků zjištěných v praxi. Nyní ji dostanou k posouzení senátoři.

Babiš se Kalouskovi omlouvat nemusí. Ve Sněmovně o něm řekl, že „zabil lidi cez padáky“

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v Poslanecké sněmovně. Ve středu o tom rozhodl soud, podle nějž by případnou odpovědnost za premiérova slova beztak nesl stát, nikoliv Babiš osobně. Verdikt není pravomocný. Premiér o svém politickém rivalovi prohlásil, že rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“.

Černý den ČSA: Před 45 lety se u Bratislavy zřítilo letadlo. Zemřelo 76 lidí, přežili tři

Když slunného letního rána 28. července 1976 do čtyřmotorového letadla Il-18B nastoupilo na pražském letišti v Ruzyni k letu ČSA do Bratislavy 79 lidí, nikdo nemohl tušit, že pro většinu jde o poslední cestu. Letoun se zřítil kousek od svého cíle – do jezera Zlaté písky u Bratislavy. Jedná se o druhou nejhorší leteckou katastrofu na území Slovenska.

reklama