reklama

Petardy z oken, alkohol na veřejnosti. Čeho se máme o letošním silvestru vyvarovat?

Silvestrovské oslavy by se letos v Česku na veřejných místech neměly vůbec konat kvůli pandemii koronaviru. Porušení večerního a nočního zákazu vycházení hodlají policisté posuzovat individuálně. Nejodbojnější hříšníky může čekat až několikatisícová pokuta. I přes tuto hrozbu se chystá na poslední den roku 2020 na pražském Václavském náměstí demonstrace ohlášená až do půlnoci.

reklama

Česko se přesunulo 27. prosince do pátého stupně protiepidemického systému PES, který zakazuje i vycházení od 21 hodin do pěti hodin ráno a pití alkoholu na veřejnosti. Češi proto letos plánují skromnější oslavy. „To se nedá ani slavit, tohleto,“ poznamenal řidič ze svého automobilu. „My budeme letos slavit silvestra doma u televize. Nic jiného se dělat nedá,“ dodala prodavačka.

Kvůli zavřeným restauracím, barům či hospodám a zákazu pití alkoholu na veřejnosti se oslavy přesunou do soukromí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) apeluje na lidi, aby byli rozumní. „Opatření neregulují množství osob uvnitř vašich domovů, přesto, prosím, to v žádném případě neberte jako doporučení, aby se setkávalo větší množství rodin,“ uvedl Blatný.

Větší množství lidí se navzdory nařízením hodlá sejít na silvestra na Václavském náměstí, kam je nahlášené shromáždění, které by podle pořadatelů mělo skončit až o půlnoci. „My budeme toto shromáždění řešit podle aktuálně platných opatření, budeme věc konzultovat s dalšími orgány,“ sdělila policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Jinak řečeno, pokud se lidé po deváté večer nerozejdou sami, magistrát společně s policií pravděpodobně shromáždění rozpustí.

K opatrnosti nabádají i hasiči

Ten, kdo bude riskovat a půjde odpálit nakoupenou pyrotechniku po jedenadvacáté hodině před dům, riskuje „setkání“ s policií. Porušení se prý budou řešit nejprve domluvou. Mohou být ale i přísnější. „Může se také stát, že policisté posoudí celou věc tak, že vše oznámí příslušnému správnímu orgánu,“ řekla Siřišťová. Ten by mohl dát dotyčnému pokutu až do výše deseti tisíc korun.

Hasiči se obávají, aby se lidé nepokoušeli odpalovat rachejtle či ohňostroje z oken domů a bytů. „Můžete si tak zapálit vlastní byt nebo střechu sousedům. K takovému požáru přijede několik jednotek hasičů, pravděpodobně budeme evakuovat celý dům. Nejen že zkazíte příchod nového roku sobě, ale i ostatním. Nejen že budete muset zaplatit škodu po požáru, ale od nás dostanete také tučnou pokutu,“ apelují ve videu pražští hasiči.

Lidi, nestřílejte ty rachejtle z oken! Buďte prosím opatrní, ať k vám nemusíme. #silvestrbezhasičů

Posted by HZS Praha on Wednesday, December 30, 2020

Na některých místech Prahy je zakázáno pyrotechniku odpalovat úplně. Magistrát hlavního města vytvořil seznam lokalit s interaktivní mapou, kde se může, a naopak kde se nesmí petardy a ohňostroje odpalovat.

Tagy:
policie hasiči ohňostroj zákaz vycházení alkohol koronavirus pyrotechnika systém PES zábavní pyrotechnika pátý stupeň silvestr nový rok silvestrovské oslavy

Hlavní zprávy

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama