reklama

Petardy z oken, alkohol na veřejnosti. Čeho se máme o letošním silvestru vyvarovat?

Silvestrovské oslavy by se letos v Česku na veřejných místech neměly vůbec konat kvůli pandemii koronaviru. Porušení večerního a nočního zákazu vycházení hodlají policisté posuzovat individuálně. Nejodbojnější hříšníky může čekat až několikatisícová pokuta. I přes tuto hrozbu se chystá na poslední den roku 2020 na pražském Václavském náměstí demonstrace ohlášená až do půlnoci.

reklama

Česko se přesunulo 27. prosince do pátého stupně protiepidemického systému PES, který zakazuje i vycházení od 21 hodin do pěti hodin ráno a pití alkoholu na veřejnosti. Češi proto letos plánují skromnější oslavy. „To se nedá ani slavit, tohleto,“ poznamenal řidič ze svého automobilu. „My budeme letos slavit silvestra doma u televize. Nic jiného se dělat nedá,“ dodala prodavačka.

K tématu

Kvůli zavřeným restauracím, barům či hospodám a zákazu pití alkoholu na veřejnosti se oslavy přesunou do soukromí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) apeluje na lidi, aby byli rozumní. „Opatření neregulují množství osob uvnitř vašich domovů, přesto, prosím, to v žádném případě neberte jako doporučení, aby se setkávalo větší množství rodin,“ uvedl Blatný.

Větší množství lidí se navzdory nařízením hodlá sejít na silvestra na Václavském náměstí, kam je nahlášené shromáždění, které by podle pořadatelů mělo skončit až o půlnoci. „My budeme toto shromáždění řešit podle aktuálně platných opatření, budeme věc konzultovat s dalšími orgány,“ sdělila policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Jinak řečeno, pokud se lidé po deváté večer nerozejdou sami, magistrát společně s policií pravděpodobně shromáždění rozpustí.

K opatrnosti nabádají i hasiči

Ten, kdo bude riskovat a půjde odpálit nakoupenou pyrotechniku po jedenadvacáté hodině před dům, riskuje „setkání“ s policií. Porušení se prý budou řešit nejprve domluvou. Mohou být ale i přísnější. „Může se také stát, že policisté posoudí celou věc tak, že vše oznámí příslušnému správnímu orgánu,“ řekla Siřišťová. Ten by mohl dát dotyčnému pokutu až do výše deseti tisíc korun.

Hasiči se obávají, aby se lidé nepokoušeli odpalovat rachejtle či ohňostroje z oken domů a bytů. „Můžete si tak zapálit vlastní byt nebo střechu sousedům. K takovému požáru přijede několik jednotek hasičů, pravděpodobně budeme evakuovat celý dům. Nejen že zkazíte příchod nového roku sobě, ale i ostatním. Nejen že budete muset zaplatit škodu po požáru, ale od nás dostanete také tučnou pokutu,“ apelují ve videu pražští hasiči.

Na některých místech Prahy je zakázáno pyrotechniku odpalovat úplně. Magistrát hlavního města vytvořil seznam lokalit s interaktivní mapou, kde se může, a naopak kde se nesmí petardy a ohňostroje odpalovat.

K tématu

Tagy: policie hasiči ohňostroj zákaz vycházení alkohol koronavirus pyrotechnika systém PES zábavní pyrotechnika pátý stupeň silvestr nový rok silvestrovské oslavy

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí

Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí

Před očkováním lidí starších 85 let proti nemoci COVID-19 by měl jejich celkový zdravotní stav nejprve zhodnotit lékař. V souvislosti s 33 úmrtími po vakcíně v Norsku to doporučuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten zatím v Česku zaznamenal jeden případ závažného zhoršení zdravotního stavu u seniora nad 80 let, který nastal třetí den po očkování proti koronaviru.

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní
Tetřev zaútočil na běžkařku. Mohl ji považovat za sexuálního partnera, míní ornitolog
V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří
Do Česka pronikne teplý vzduch z jihu, bude až 7 °C. Ráno komplikovalo dopravu náledí
Česká módní značka Pietro Filipi propustí všechny zaměstnance. Nemá na výplaty
Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES
reklama
reklama
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

360°

Domácí zpravodajství

Průzkum: Naočkovat už by se nechala téměř polovina Čechů. Větší zájem mají muži
Další články
reklama
reklama