reklama

Blatný k silvestru: Opatření neurčují počty uvnitř domovů. Neberte to jako doporučení

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) před novináři ve středu potvrdil, že opatření neregulují množství osob, které se setká v domácím prostředí. Zároveň však apeluje na občany, aby se během nadcházejících oslav silvestra a Nového roku chovali zodpovědně a nesetkávali se ve větším množství než dva lidé z různých rodin.

reklama

Otázka domácích oslav silvestra ve větším počtu lidí než pro shromažďování stanovuje systém PES při pátém stupni, tedy dva lidé, se začala řešit kvůli plánovanému novoročnímu setkání rodin premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana. Přestože ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že je setkání v pořádku, oba ústavní činitelé se nakonec rozhodli sejít pouze ve dvou.

Lidem však tato otázka dala záminku pro vzájemné setkávání během silvestrovských oslav. Blatný tak nabádá, aby se lidé chovali zodpovědně. „V průběhu silvestrovských oslav buďme, prosím, zodpovědní. Lidé, kteří se dostanou do nemocnice nebo případně umřou, nejsou cizí lidé, jsou to naši příbuzní. Jestliže něco děláme pro sebe, dělejme to i pro ně, protože žádný cizí člověk neexistuje,“ apeloval ministr před novináři.

Potvrdil však svá předchozí slova, že je setkávání možné. „Opatření, která regulují množství osob, které se setkávají, to regulují na veřejně přístupných místech. Tato opatření neregulují množství osob uvnitř vašich domovů. Nicméně to neberte jako doporučení, aby se setkávalo větší množství rodin. Pořád platí ta epidemiologická potřeba, aby se nesetkávali více než dva lidé z různých rodin. Je to i mé doporučení pro nadcházející svátky,“ vysvětlil Blatný.

K tématu

Vládní web večírky nepovoluje

Jeho slova již dříve potvrdilo také ministerstvo. „Pokud se setkají dvě rodiny v soukromí, nejedná se o porušení protiepidemických opatření,“ doplnila pro CNN Prima NEWS mluvčí resortu zdravotnictví Barbora Peterová.

Ještě jinak hovoří vládní web COVID Portál, který uvádí, že domácí večírky povolené nejsou. „V současné době je výrazně omezen volný pohyb osob. Z těchto důvodů není povoleno se stýkat s osobami, které nejsou členy vaší domácnosti či rodiny. Není povoleno pořádat či se účastnit večírků, větších setkání ani oslav,“ píše se na webu.

Nejasnosti ve výkladu opatření provází Česko již několik měsíců. Jeden z vrcholů nastal začátkem prosince, kdy se celá země přesunula do třetího stupně systému PES, kde ale nakonec došlo k uzavření restaurací, což se původně stát nemělo, a následně se přešlo do stupně čtyři, ve kterém naopak zůstaly otevřené obchody, což se také podle tabulky ministerstva zdravotnictví dít nemělo.

K tématu

Další hlavní zprávy

Opozice

Jako rozbalování Kinder vajíčka, lidé jsou zmatení. Arenbergera kritizuje nejen opozice

Jako rozbalování Kinder vajíčka, lidé jsou zmatení. Arenbergera kritizuje nejen opozice

Je to ostuda, pokračuje vládní chaos a lidé už jsou zoufalí. Opoziční politici kritizují sobotní rozhodnutí ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO), který v pondělí navrhne vládě, aby i nadále omezila shromažďování maximálně na dvě osoby. To se dotkne také amatérských sportovců, kteří už se těšili na kolektivní aktivity. Návrh se tak nelibí ani sportovním organizacím, bývalý premiér Mirek Topolánek přirovnal situaci ke Kinder vajíčku.

Školství

Školství se bojí rozzuřených rodičů. V případě problémů hrozí policií i sociálkou

Školství se bojí rozzuřených rodičů. V případě problémů hrozí policií i sociálkou

Po celém Česku se v pondělí mohou s drobnými výjimkami rotačně vrátit do lavic žáci prvních stupňů, tedy od 1. do 5. třídy, a také předškoláci. Musí ale splnit přísné hygienické podmínky. Mezi ty patří pravidelné testování dvakrát týdně nebo nošení roušek. Resort školství předem prosí rodiče, aby vše dodržovali. Pokud se tak nestane, hrozí zásahem policistů nebo dokonce sociálních pracovníků.

Slavia, nebo Sparta? Poslanci se vsadili, kdo vyhraje derby. Nacher může leštit vitrínu
Romana nemohla ovládat tělo. Ve 33 letech si vyslechla krutou diagnózu: Parkinsonova nemoc
Průlom století: Fyzici jsou na stopě neznámé síle, která ovlivňuje částice v přírodě
Konspirátoři zneužívají tragickou smrt Petra Kellnera. Šíří o něm bizarní teorie
reklama
reklama
Tomský: Philip si sňatkem s Alžbětou zkazil kariéru, Harryho unesla šílená ženská

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama