reklama

Blatný k silvestru: Opatření neurčují počty uvnitř domovů. Neberte to jako doporučení

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) před novináři ve středu potvrdil, že opatření neregulují množství osob, které se setká v domácím prostředí. Zároveň však apeluje na občany, aby se během nadcházejících oslav silvestra a Nového roku chovali zodpovědně a nesetkávali se ve větším množství než dva lidé z různých rodin.

reklama

Otázka domácích oslav silvestra ve větším počtu lidí než pro shromažďování stanovuje systém PES při pátém stupni, tedy dva lidé, se začala řešit kvůli plánovanému novoročnímu setkání rodin premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana. Přestože ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že je setkání v pořádku, oba ústavní činitelé se nakonec rozhodli sejít pouze ve dvou.

Lidem však tato otázka dala záminku pro vzájemné setkávání během silvestrovských oslav. Blatný tak nabádá, aby se lidé chovali zodpovědně. „V průběhu silvestrovských oslav buďme, prosím, zodpovědní. Lidé, kteří se dostanou do nemocnice nebo případně umřou, nejsou cizí lidé, jsou to naši příbuzní. Jestliže něco děláme pro sebe, dělejme to i pro ně, protože žádný cizí člověk neexistuje,“ apeloval ministr před novináři.

Potvrdil však svá předchozí slova, že je setkávání možné. „Opatření, která regulují množství osob, které se setkávají, to regulují na veřejně přístupných místech. Tato opatření neregulují množství osob uvnitř vašich domovů. Nicméně to neberte jako doporučení, aby se setkávalo větší množství rodin. Pořád platí ta epidemiologická potřeba, aby se nesetkávali více než dva lidé z různých rodin. Je to i mé doporučení pro nadcházející svátky,“ vysvětlil Blatný.

K tématu

Vládní web večírky nepovoluje

Jeho slova již dříve potvrdilo také ministerstvo. „Pokud se setkají dvě rodiny v soukromí, nejedná se o porušení protiepidemických opatření,“ doplnila pro CNN Prima NEWS mluvčí resortu zdravotnictví Barbora Peterová.

Ještě jinak hovoří vládní web COVID Portál, který uvádí, že domácí večírky povolené nejsou. „V současné době je výrazně omezen volný pohyb osob. Z těchto důvodů není povoleno se stýkat s osobami, které nejsou členy vaší domácnosti či rodiny. Není povoleno pořádat či se účastnit večírků, větších setkání ani oslav,“ píše se na webu.

Nejasnosti ve výkladu opatření provází Česko již několik měsíců. Jeden z vrcholů nastal začátkem prosince, kdy se celá země přesunula do třetího stupně systému PES, kde ale nakonec došlo k uzavření restaurací, což se původně stát nemělo, a následně se přešlo do stupně čtyři, ve kterém naopak zůstaly otevřené obchody, což se také podle tabulky ministerstva zdravotnictví dít nemělo.

K tématu

Tagy: pes setkání opatření koronavirus COVID-19 Jan Blatný silvestr

Další hlavní zprávy

Motorismus

Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky

Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky

„Nejsme kusy masa,“ ohradila se proti vyjádření českého pilota kamionu Aleše Lopraise šestnáctiletá dvojčata majitele stáje Buggyra Racing Martina Koloce. „Hele, černoška z Roudnice jde vpravo,“ řekl Loprais před šestou etapu Rallye Dakar. Člen jeho posádky Petr Pokora k tomu dodal: „Jedna je plochá a sjízdná, ta druhá moc ne.“ Po vlně kritiky se oba omluvili, dívkám to ale nestačilo.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

Nové mutace koronaviru se začínají rozšiřovat po celém světě a najdou se státy, které už kvůli obavám z nové varianty začínají rušit například lety z rizikových zemí. Odborníci odhadují, že i když je mnoho mutací nakažlivějších než původní typ, vakcína by na ně měla zabírat. Podle některých expertů už SARS-CoV-2 dokázal zmutovat více než tisíckrát, potvrzena je ale zatím necelá desítka čerstvě objevených proměn nemoci COVID-19. Do Česka zatím dorazila mutace s označením „britská“.

Koronavirus

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma

Stav dvouleté holčičky, která v pražské nemocnici v Motole bojuje se závažným syndromem multisystémové zánětlivé odpovědi spojené s covidem, se zlepšuje. Její maminka doufá, že do středy by ji mohli lékaři propustit domů. Syndrom postihuje malé děti několik týdnů poté, co prodělali nákazu koronavirem. Může vést až k poškození orgánů s vleklými komplikacemi. V Česku se objevil už u asi 60 dětí.

Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Němci sáňkují u bývalého koncentračního tábora. Nepřijatelné, zuří ředitel památníku
KOMENTÁŘ: Předbíhání ve frontě na vakcínu je normální. Vláda to měla čekat
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C
Jak to muselo vypadat v době, kdy se zapálil, zavzpomínal Vystrčil na Palacha
Další články
reklama
reklama