reklama

Blatný k silvestru: Opatření neurčují počty uvnitř domovů. Neberte to jako doporučení

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) před novináři ve středu potvrdil, že opatření neregulují množství osob, které se setká v domácím prostředí. Zároveň však apeluje na občany, aby se během nadcházejících oslav silvestra a Nového roku chovali zodpovědně a nesetkávali se ve větším množství než dva lidé z různých rodin.

reklama

Otázka domácích oslav silvestra ve větším počtu lidí než pro shromažďování stanovuje systém PES při pátém stupni, tedy dva lidé, se začala řešit kvůli plánovanému novoročnímu setkání rodin premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana. Přestože ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že je setkání v pořádku, oba ústavní činitelé se nakonec rozhodli sejít pouze ve dvou.

Lidem však tato otázka dala záminku pro vzájemné setkávání během silvestrovských oslav. Blatný tak nabádá, aby se lidé chovali zodpovědně. „V průběhu silvestrovských oslav buďme, prosím, zodpovědní. Lidé, kteří se dostanou do nemocnice nebo případně umřou, nejsou cizí lidé, jsou to naši příbuzní. Jestliže něco děláme pro sebe, dělejme to i pro ně, protože žádný cizí člověk neexistuje,“ apeloval ministr před novináři.

Potvrdil však svá předchozí slova, že je setkávání možné. „Opatření, která regulují množství osob, které se setkávají, to regulují na veřejně přístupných místech. Tato opatření neregulují množství osob uvnitř vašich domovů. Nicméně to neberte jako doporučení, aby se setkávalo větší množství rodin. Pořád platí ta epidemiologická potřeba, aby se nesetkávali více než dva lidé z různých rodin. Je to i mé doporučení pro nadcházející svátky,“ vysvětlil Blatný.

Vládní web večírky nepovoluje

Jeho slova již dříve potvrdilo také ministerstvo. „Pokud se setkají dvě rodiny v soukromí, nejedná se o porušení protiepidemických opatření,“ doplnila pro CNN Prima NEWS mluvčí resortu zdravotnictví Barbora Peterová.

Ještě jinak hovoří vládní web COVID Portál, který uvádí, že domácí večírky povolené nejsou. „V současné době je výrazně omezen volný pohyb osob. Z těchto důvodů není povoleno se stýkat s osobami, které nejsou členy vaší domácnosti či rodiny. Není povoleno pořádat či se účastnit večírků, větších setkání ani oslav,“ píše se na webu.

Nejasnosti ve výkladu opatření provází Česko již několik měsíců. Jeden z vrcholů nastal začátkem prosince, kdy se celá země přesunula do třetího stupně systému PES, kde ale nakonec došlo k uzavření restaurací, což se původně stát nemělo, a následně se přešlo do stupně čtyři, ve kterém naopak zůstaly otevřené obchody, což se také podle tabulky ministerstva zdravotnictví dít nemělo.

Tagy:
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama