reklama

Blatný k silvestru: Opatření neurčují počty uvnitř domovů. Neberte to jako doporučení

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) před novináři ve středu potvrdil, že opatření neregulují množství osob, které se setká v domácím prostředí. Zároveň však apeluje na občany, aby se během nadcházejících oslav silvestra a Nového roku chovali zodpovědně a nesetkávali se ve větším množství než dva lidé z různých rodin.

reklama

Otázka domácích oslav silvestra ve větším počtu lidí než pro shromažďování stanovuje systém PES při pátém stupni, tedy dva lidé, se začala řešit kvůli plánovanému novoročnímu setkání rodin premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana. Přestože ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že je setkání v pořádku, oba ústavní činitelé se nakonec rozhodli sejít pouze ve dvou.

Lidem však tato otázka dala záminku pro vzájemné setkávání během silvestrovských oslav. Blatný tak nabádá, aby se lidé chovali zodpovědně. „V průběhu silvestrovských oslav buďme, prosím, zodpovědní. Lidé, kteří se dostanou do nemocnice nebo případně umřou, nejsou cizí lidé, jsou to naši příbuzní. Jestliže něco děláme pro sebe, dělejme to i pro ně, protože žádný cizí člověk neexistuje,“ apeloval ministr před novináři.

Potvrdil však svá předchozí slova, že je setkávání možné. „Opatření, která regulují množství osob, které se setkávají, to regulují na veřejně přístupných místech. Tato opatření neregulují množství osob uvnitř vašich domovů. Nicméně to neberte jako doporučení, aby se setkávalo větší množství rodin. Pořád platí ta epidemiologická potřeba, aby se nesetkávali více než dva lidé z různých rodin. Je to i mé doporučení pro nadcházející svátky,“ vysvětlil Blatný.

Vládní web večírky nepovoluje

Jeho slova již dříve potvrdilo také ministerstvo. „Pokud se setkají dvě rodiny v soukromí, nejedná se o porušení protiepidemických opatření,“ doplnila pro CNN Prima NEWS mluvčí resortu zdravotnictví Barbora Peterová.

Ještě jinak hovoří vládní web COVID Portál, který uvádí, že domácí večírky povolené nejsou. „V současné době je výrazně omezen volný pohyb osob. Z těchto důvodů není povoleno se stýkat s osobami, které nejsou členy vaší domácnosti či rodiny. Není povoleno pořádat či se účastnit večírků, větších setkání ani oslav,“ píše se na webu.

Nejasnosti ve výkladu opatření provází Česko již několik měsíců. Jeden z vrcholů nastal začátkem prosince, kdy se celá země přesunula do třetího stupně systému PES, kde ale nakonec došlo k uzavření restaurací, což se původně stát nemělo, a následně se přešlo do stupně čtyři, ve kterém naopak zůstaly otevřené obchody, což se také podle tabulky ministerstva zdravotnictví dít nemělo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné
Koronavirus

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý
Koronavirus

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Střelba v Michiganu si vyžádala čtvrtou oběť. 17letý chlapec zemřel v nemocnici

Aktualizováno

Řádění 15letého střelce, který v úterý na střední škole v americkém státě Michigan střílel po ostatních studentech, si vyžádalo čtvrtou oběť. 17letý Justin Shilling podlehl svým vážným zraněním v nemocnici. Je tak už čtvrtým nezletilým žákem školy, který střelbu nepřežil. Dalších sedm osob je zraněných. Vyšetřovatelé se snaží objasnit, proč se Ethan Crumbley rozhodl na své spolužáky střílet. Mladík je ve vazbě a podle dřívějších informací odmítá s vyšetřovateli spolupracovat. Byl už obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů.

Sněmovna obnovila bonus pro lidi v karanténě. Ošetřovné budou dostávat i příbuzní

Poslanci ve středu opět schválili takzvanou izolačku. Lidé v karanténě budou dostávat bonus 370 korun ke svému platu. Sněmovna také obnovila krizové ošetřovné a odhlasovala, že za děti do 10 let by mohli pobírat ošetřovné i příbuzní. Poslanci ve středu schválili i kompenzační bonus pro podnikatele, společníky malých firem a osoby pracující na dohodu. Umožnili souběh s dalšími podporami.

Je to absurdní, Charles není rasista. Popřel by tím 70 let svého života, říká historik

Královskou rodinou opět zmítají spory. Princ Charles čelí nařčení, že je rasista. Vyplývá to z nové knihy Christophera Andersena. Odborník na Velkou Británii Martin Kovář ale těmto obviněním příliš nevěří. „Jestli se někdo z královské rodiny projevoval proti rasismu, tak to byl právě Charles. Byl první z nejbližších členů rodiny, kdo měl osobní stráž, která nebyla bílé barvy pleti,“ uvedl historik v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama