Petr Fiala jedná v Bílém domě s Bidenem. Prezidentovi USA přivezl dva dárky

Premiér Petr Fiala (ODS)

Fiala na návštěvě USA

Prezident USA Joe Biden přijal v Bílém domě premiéra Petra Fialu (ODS). Český ministerský předseda je ve Spojených státech na dvoudenní návštěvě, jejímž hlavním bodem je právě schůzka s americkým prezidentem, kterému přivezl dva dárky.

Biden a Fiala spolu budou hovořit o česko-amerických vztazích. Ty Fiala označil za vynikající. Pochopitelně také přijde řeč na zahraniční otázky, jako je ruská invaze na Ukrajinu či nelichotivá situace na Blízkém východě.

VIDEO: Jak to vypadá v Bílém domě?

Fiala rovněž Bidenovi přivezl dva dárky. „České sklo, tedy umělecký produkt, který vytvořila studentka Vysoké školy uměleckoprůmyslové Anna Martinková. Vedle toho dám panu prezidentu Bidenovi ještě takový osobnější dar – Škáchovu fotografii Václava Havla s Madeleine Albrightovou, kterou pan prezident Biden dobře znal,“ sdělil pro CNN Prima NEWS ještě před setkáním.

Fiala zahájil svou návštěvu USA jednáním v sídle americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) s jejím ředitelem Williamem Burnsem. Středeční schůzky se zúčastnili i šéfové všech tří českých tajných služeb a národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar.

„Bylo to velmi úspěšně strávené dopoledne. Pozvání i debata ukázaly vysokou míru důvěry ze strany USA. Je to také ocenění spolupráce v bezpečnostní oblasti a mezi zpravodajskými službami, která dlouhodobě probíhá,“ uvedl Fiala po setkání s Burnsem a jeho kolegy.

Tagy: