Fiala se potká s prezidentem Bidenem. Premiér chce Česku udělat reklamu, Babiš je skeptický

Premiér Petr Fiala (ODS)

Premiér Fiala zamířil do USA

Premiér Petr Fiala (ODS) v neděli odletí do Washingtonu na očekávanou návštěvu Bílého domu, kde se o den později setká s americkým prezidentem Joem Bidenem. Zaměřit se chce hlavně na bezpečnost, ekonomiku a energetiku, přičemž nechce Česko prezentovat jako chudou zemi, ale naopak jako cenného partnera pro Spojené státy.

Dva roky spekulací, měsíce vyjednávání a týdny příprav jsou u konce. Premiér Petr Fiala se v Oválné pracovně Bílého domu setká s Bidenem. „Setkání s americkým prezidentem jako s nejmocnějším mužem světa je obrovská prestiž a bere se to jako určité uznání dosavadní politiky a zahraničních vztahů,“ řekl politolog Jan Kubáček pro CNN Prima NEWS.

ČTĚTE TAKÉ: „Já žiju ve 20. století.“ Joe Biden se opět přeřekl. Na klíčovém americko-japonském summitu

Fiala ve Spojených státech stráví dva pracovní dny, chce řešit i byznys. „Chceme prezentovat Českou republiku ne jako chudou zemi z východu, ale jako zemi, jejíž firmy v Americe investují a zaměstnávají lidi,“ sdělil národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar.

Premiér Fiala teď bude mít nabitý program. Do Washingtonu odletí v neděli po kongresu ODS, který byl v Ostravě. Z Ameriky potom nezamíří rovnou domů, ale ještě do Bruselu na jednání neformální evropské rady.

Český premiér byl v Oválné pracovně naposledy před pěti lety. Andrej Babiš se tenkrát setkal s prezidentem Donaldem Trumpem. Řešila se hlavně kybernetická bezpečnost a vrtulníky, které Česko nakupovalo od Američanů. „No, tak pan premiér bude mít fotečku v Bílém domě,“ glosoval Andrej Babiš (ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS Fialovu návštěvu s tím, že byl k ní velmi skeptický.

„Asi tam bude projednávat ty F-35, které přijdou za 11 let a mají všude zpoždění. Já od toho pro nás neočekávám vůbec nic. Pan premiér dělá zahraniční politiku místo toho, aby se konečně věnoval životní úrovni našich občanů,“ sdělil Babiš.

Jiného názoru byl ale Pojar. „Premiér tam jede probrat důležité součásti česko-amerických vztahů a ideálně to povede k prohloubení naší bezpečnostní spolupráce a posílení české bezpečnosti,“ uvedl.

Premiérovu cestu do Ameriky po celou dobu sledovat štáb CNN Prima NEWS, který o všem podstatném bude informovat v pondělí a úterý ve svém vysílání.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Horko ve Sněmovně: Chudák Klaus, pustil se Babiš do ODS. Ohradili se Kupka i Blažek

Tagy: