Pavel odsoudil útok Íránu na Izrael. Budeme se snažit přispět ke zklidnění situace, tvrdí

Prezident Petr Pavel

Útok Íránu na Izrael nebezpečně eskaluje konflikt v regionu, uvedl český prezident Petr Pavel. Na síti X uvedl, že Česko je v kontaktu s partnery ve snaze bezpečnostní situaci zklidnit.

„Jednoznačně odsuzuji přímý útok Íránu na Izrael. Přestože se Izraeli a spojencům dnes v noci podařilo naprostou většinu smrtonosných íránských dronů a raket úspěšně zneškodnit, jde o krok, který nebezpečně eskaluje konflikt v regionu. Zůstáváme v průběžném kontaktu s našimi partnery ve snaze bezpečnostní situaci zklidnit,“ uvedl prezident.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Izraeli kryl v noci záda dřívější nepřítel. Vedle Američanů pomohli Francouzi i Britové

Podporu Izraeli v uplynulých hodinách vyjádřili mnozí čeští politici. Někteří míní, že stejnou podporu, jakou má nyní Izrael, by si zasloužila i Ukrajina, která už přes dva roky čelí ruské invazi.

Izrael v noci na neděli čelil rozsáhlému vzdušnému útoku ze strany Íránu. Útok nakonec zřejmě nepřinesl velké škody, výrazně ale zostřil napětí v neklidném regionu.

Podle izraelské armády Írán za uplynulou noc vyslal přes 300 dronů a raket, 99 procent z nich však bylo sestřeleno. Teherán uvádí, že útok podnikl v odvetě za nedávný úder proti íránskému konzulátu v Damašku připisovaný Izraeli.

Tagy: