CNN Prima News Írán

Írán

Výpis příspěvků ke štítku „Írán“

Íránci a Afghánci se ostřelují kvůli řece. Tálibán má v boji využívat americkou techniku

30. května 2023 10:42

Při přestřelkách na hranici mezi Íránem a Afghánistánem zemřeli v posledních dnech nejméně tři lidé. Ozbrojené složky obou zemí se totiž pustily do křížku kvůli bobtnajícímu politickému sporu, který se točí kolem řeky Hilmand. Podle některých zdrojů vytáhli tálibánci do boje s technikou, kterou v zemi zanechali Američané.

Charanzová: V systému protiruských sankcí jsou díry. Při odsouzení invaze nelze zůstat u slov

28. května 2023 17:18

Co by měla Evropská unie udělat, aby Rusko v budoucnu již nemohlo obcházet sankce uvalené Západem? Europoslankyně Dita Charanzová (za ANO) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedla, že se EU musí zaměřit především na obchodníky ze třetích zemí, kteří obcházení ruských sankcí napomáhají. „Bylo by dobré, kdyby u některých států odsuzování invaze nezůstávalo jen u slov na papíře,“ zdůraznila.

EU nesmí být za hlupáka. Čeští europoslanci navrhují, jak přitvrdit sankce proti Rusku

19. května 2023 05:41

Co by měla Evropská unie udělat, aby Rusko v budoucnu již nemohlo obcházet sankce uvalené Západem? Podle českých europoslanců oslovených redakcí CNN Prima NEWS se EU musí zaměřit na země, jako je Čína nebo Írán. Tyto státy totiž prý svým chováním obcházení ruských sankcí napomáhají. Evropská unie v ekonomickém boji proti Rusku nesmí být za hlupáka, upozornil například europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Chaos při pomoci chudým přerostl v horor: Dav v Jemenu zpanikařil, ušlapáno bylo 78 lidí

20. dubna 2023 07:53

V tlačenici v jemenském hlavním městě Saná ve středu večer přišlo o život nejméně 78 lidí a přes 70 dalších utrpělo zranění, uvedlo podle agentur ministerstvo vnitra vedené húsíjskými povstalci. Neštěstí se stalo v centru města, kde se bez koordinace s úřady rozdělovala lidem finanční pomoc. Na akci konanou krátce před koncem ramadánu, posvátného měsíce muslimů, přišly stovky zájemců.

Diplomatická škatulata. Mírová dohoda Saúdské Arábie a Íránu s nečekaným partnerem šokuje USA

13. března 2023 17:40

Saúdská Arábie a Írán, ještě nedávno zarytí nepřátelé, koncem minulého týdne uzavřely dohodu o restartu vzájemné spolupráce. Mírová jednání zprostředkoval Peking, čímž podle amerických médií naprosto opařil administrativu v USA. Odborníci se domnívají, že dohoda významně oslabuje vliv Spojených států na Blízkém východě, který patří mezi přední body zájmu Bílého domu.

Vztahy Íránu a Saúdské Arábie se po letech zvedají z bodu mrazu. Země překvapily dohodou

10. března 2023 13:27
Aktualizováno

Írán a Saúdská Arábie se dohodly na obnovení diplomatických vztahů, které přerušily v roce 2016. Oznámení Teheránu posléze potvrdil i Rijád s tím, že dohoda byla uzavřena v Pekingu. Zlepšení vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem by podle televize Al-Džazíra mohlo mít pozitivní vliv na bezpečnost v regionu, zejména v Jemenu, kde tyto země podporují soupeřící strany konfliktu.

Znásilnění obuškem, trhání nehtů a elektrošoky. CNN odhalila tajná mučící centra v Íránu

7. března 2023 12:03

Americká stanice CNN odhalila síť tajných mučících středisek v Íránu. Končí tam ti, kteří se odvážili protestovat proti tamnímu režimu. Reportéři za pomoci svědeckých výpovědí a satelitních snímků identifikovali více než 30 tajných věznic, ve kterých panují nelidské podmínky. Íránský režim podle slov přeživších a expertů demonstranty brutálně mučí. Mezi nekrutější metody patří šoky elektrickým proudem, sexuální násilí, bití, bičování nebo trhání nehtů.

Experti MAAE našli v Íránu vysoce obohacený uran. Používá se pro výrobu jaderných zbraní

28. února 2023 19:09

Experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) našli v lednu v Íránu stopy uranu obohaceného na 83,7 procenta. To je jen těsně pod 90 procenty, které jsou potřeba pro výrobu jaderných zbraní. Napsala to v úterý agentura DPA s odvoláním na šéfa MAAE Rafaela Grossiho. Írán tvrdí, že chce atomovou energii využívat jen k mírovým účelům. Velmi vysokou úroveň obohacení u nalezených stop označil za „nezamýšlenou fluktuaci“.