
Šándor o Zelenského návštěvě: V Česku se nic neutají. Řekl, co je pro ochránce noční můrou
Přinejmenším 40 obětí a více než 1200 raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
Americký prezident Donald Trump zablokoval plánovaný izraelský útok na íránské jaderné provozy a dal přednost jednáním s Íránem o omezení jeho jaderného programu. S odvoláním na představitele Trumpovy administrativy to ve středu uvedl zpravodajský server The New York Times (NYT).
Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) informovala, že íránské úřady se chystají v následujících dnech useknout prsty třem mužům. Má jít o odplatu za údajnou loupež. Ve věznici měli být podle Amnesty International mučeni. Organizace vyzvala íránské úřady, aby od vykonání trestu ustoupily.
Pentagon vyslal na ostrov Diego Garcia v Indickém oceánu nejméně šest bombardérů B-2, což je zhruba třetina flotily neviditelných bombardérů amerického letectva. Analytici to podle CNN označují za vzkaz jemenským Hútíům a Íránu v době, kdy na Blízkém východě opět narůstá napětí.
Americký prezident Donald Trump pohrozil Teheránu bombardováním, pokud Írán nebude souhlasit s jadernou dohodou. Pohrozil i dalšími cly na íránskou ropu.
Diskuse o tom, který politik si do kterého státu chodí pro noty, vyvolala v europoslaneckém speciálu na CNN Prima NEWS v Bruselu ostrou hádku mezi Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Kateřinou Konečnou (KSČM). Ta lidoveckého politika obvinila ze lži, když prohlásil, že ona a její kolegové byli zvyklí docházet na íránskou, čínskou nebo ruskou ambasádu. Konečná přitom spor začala, když naznačila, že si členové české vlády chodili pro noty na ambasádu americkou.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se podle listu The Jerusalem Post zabývá možností lepšího vyzbrojení Izraele, aby teoreticky dokázala přerušit íránský jaderný program. Ve hře je údajně i zaslání jedné z nejsilnějších bomb světa, zvláštní Trumpův vyslanec pro Blízký východ zatím informaci odmítá.
Spojené státy chtějí převzít kontrolu a vlastnictví nad Pásmem Gazy a přestavět ho poté, co bude místní palestinské obyvatelstvo přesídleno jinam. Řekl to podle agentury AP americký prezident Donald Trump po úterním jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v Bílém domě. Netanjahu byl prvním zahraničním lídrem, kterého Trump přijal od 20. ledna zahájil své druhé prezidentství. Palestinské teroristické hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, považuje Trumpův návrh za směšný, absurdní a nebezpečný.
Česká republika má dnes v Sýrii mimořádně dobré jméno díky tomu, jak během občanské války pomáhala na území jak režimu Bašára al-Asada, tak revolucionářů. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl diplomat a ředitel Odboru Blízkého východu ministerstva zahraničí Petr Hladík. Mimo jiné dodal, že Syřané naopak nenávidí Rusy, protože poslední roky vraždili místní obyvatele, a zmínil, jaký postoj lze od nové syrské vlády očekávat směrem k Moskvě.
Íránský prezident Masúd Pezeškján a jeho ruský protějšek Vladimir Putin v pátek v Kremlu podepsali novou dohodu o komplexním strategickém partnerství mezi oběma zeměmi, oznámily tiskové agentury. Pakt, který vyvolává obavy na Západě a který zahrnuje vojenskou spolupráci, Moskva a Teherán uzavřely krátce před návratem Donalda Trumpa do Bílého domu.
Nová Sýrie stojící na rozcestí může čerpat z českých zkušeností a know-how při transformaci na demokratický systém. V exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl bývalý velvyslanec v Rusku a nově chargé d'affaires české ambasády v Sýrii Vítězslav Pivoňka. Vyjádřil se i k teroristické minulosti nynějšího faktického vládce země Ahmada Šary a k možnému osudu dlouholetého padlého diktátora Bašára al-Asada. Ten si sice zachránil život útěkem do Ruska, z něj však takřka jistě nikam jinam nemůže.
Rok 2025 bude z pohledu geopolitiky podobně nestabilní jako ty předchozí. Svět bude v nadcházejících 12 měsících čelit řadě výzev, na ty nejdůležitější upozornil ve své analýze americký politolog Ian Bremmer. Tvrdí dokonce, že se v poslední době vracíme k „zákonu džungle“. Tento trend bude pokračovat i letos. Bremmer upozorňuje na rizika spojená s druhým prezidentstvím Donalda Trumpa, Íránem a situací na Blízkém východě i problémy spojenými se světem „G-nula“.