
Mrtvou ženu objevili v lomu na Berounsku. Na místo byl povolán vrtulník
Údery proti íránským jaderným zařízením vrátily íránský jaderný program o téměř dva roky zpět, uvedl ve středu podle agentury AFP mluvčí Pentagonu Sean Parnell. Hodnocení vychází z analýzy zpravodajských informací pracovníků ministerstva obrany USA. Izrael zahájil 13. června údery proti jaderným provozům, vojenské infrastruktuře a dalším cílům v Íránu, čímž započal 12denní konflikt, do něhož se jednorázově zapojily i Spojené státy.
Srdečné pozdravy od prezidenta ČSSR Gustáva Husáka. To byla první slova československého komunistického premiéra Ladislava Adamce, když ho 30. ledna 1989 uvítal v Teheránu prezident Alí Chameneí. Tentýž ajatolláh Chameneí, který je i dnes nejvyšším představitelem Íránu a vrchním velitelem ozbrojených sil. A aktuálně zřejmě i nejdéle vládnoucím státníkem na světě, prezidentem islámské republiky se stal již v roce 1981. U moci je 44 let a stále patří k nejvíce nebezpečným politickým vůdcům – Rusko zásobuje drony pro válku s Ukrajinou a hrozí i jadernou pumou. Izrael ho považuje za novodobého Hitlera, zatímco 86letý Chameneí se drze pře s Trumpem, kdo je vlastně vítězem aktuálního vojenského konfliktu na Blízkém východě.
Írán se vzpamatovává z útoků izraelských raket a zásahů amerických bombardérů svých jaderných zařízení. Napětí na Blízkém východě, natož přímé útoky a blokády, vedou často ve světě k rapidnímu růstu cen ropy. Nyní se však nečekaně děje pravý opak.
Už to vypadalo, že se světová ekonomika po covidové pandemii nadechne, současná obchodní válka ale podle Světové banky globální růst opět přiškrtí. Ekonomiku zbrzdí i konflikty a další krize. CNN proto s odvoláním na projekci varuje, že svět prožívá nejslabší ekonomickou dekádu od vrcholu studené války.
Írán má kapacity obnovit obohacování uranu v horizontu měsíců. Pro stanici CBS News to řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Izraelské a americké údery proti íránským jaderným zařízením podle něj nedokázaly zničit vše. Zřejmě tak bude nutné vrátit se k jednacímu stolu. Grossiho slova jsou v rozporu s opakovanými tvrzeními prezidenta USA Donalda Trumpa, který tvrdí, že americké údery zcela a totálně zničily zařízení na obohacování uranu.
Americký prezident Donald Trump v neděli středoevropského času na sociální síti Truth Social znovu kritizoval izraelskou justici kvůli procesu s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Podle Trumpa Netanjahu právě vyjednává o návratu zbývajících rukojmí z Pásma Gazy, které tam drží teroristické hnutí Hamás.
Americký prezident Donald Trump tvrdí, že v právě skončené válce íránskému duchovnímu vůdci Alímu Chameneímu zachránil život. Šéf Bílého domu to napsal na sociální síti Truth Social. Na tiskové konferenci ve Washingtonu zase řekl, že by zvážil další bombardování 90milionové blízkovýchodní země, pokud bude Írán znovu obohacovat uran na úroveň, která bude Spojené státy znepokojovat.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že pomůže Íránu získat až 30 miliard dolarů (skoro 633 miliard Kč) na vybudování programu na výrobu jaderné energie pro civilní účely. Spojené státy rovněž projednávají možnost zmírnění sankcí uvalených na Írán a uvolnění miliard dolarů z peněz, které má Írán blokované na zahraničních bankovních účtech. Tyto diskuse jsou součástí sílící snahy Washingtonu přimět Teherán, aby se vrátil k vyjednávání o svém jaderném programu. S odvoláním na čtyři informované zdroje to napsal web stanice CNN.
Po summitu Severoatlantické aliance se hojně diskutuje o postoji generálního tajemníka NATO Marka Rutteho k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. „Taťka občas musí sáhnout k peprnějším výrazům,“ omlouval Rutte jeho ostré výroky týkající se íránsko-izraelského konfliktu. Později však uvedl, že šlo o metaforu, nikoliv o přímé titulování amerického prezidenta. Podle analýzy CNN byl Rutte během setkání lídrů schopen udělat cokoliv, aby pohladil Trumpovi ego a zachránil mu tvář.
Při americkém útoku v Íránu, kdy bombardéry B-2 zasáhly jaderná zařízení, strávili piloti v kokpitu 37 hodin. Šlo o nejdelší leteckou misi od roku 2001, kdy Amerika po 11. září zaútočila na al-Káidu a Tálibán. Jak takové akce probíhají, popsal pro CNN plukovník letectva v důchodu Melvin G. Deaile. Vysvětlil například, jak posádka chodí na toaletu a jestli má prostor na spánek.
Americké údery na íránské jaderné provozy podle předběžného hodnocení zpravodajců íránský jaderný program nezničily. Mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová označila zmíněné hodnocení za „údajné“, „přísně tajné“ a „zcela nepravdivé“, píše web CNN. Prezident USA Donald Trump na své síti tyto zprávy odmítl s tím, že zařízení jsou po útoku zcela zničena. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v televizním projevu ohlásil, že se židovskému státu podařilo společně s USA jaderný program zničit.
Úspěšné americké a izraelské útoky na íránská jaderná zařízení mohou vystrašit jiného velkého světového hráče – Rusko. Spojenci totiž dokázali poměrně snadno překonat defenzivu Teheránu, kterou tvoří i ruské technologie, a následně odrazili raketovou pomstu. Pomohou nově nabyté zkušenosti i Ukrajině?