CNN Prima News Írán

Írán

Výpis příspěvků ke štítku „Írán“

Hizballáh vypálil na Izrael desítky raket. Je to odveta za útoky v Libanonu, tvrdí hnutí

Libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, v pátek oznámilo, že odpálilo desítky raket na izraelské pozice. Britský web Sky News s odkazem na izraelské vojenské představitele informuje o 40 střelách. Podle Hizballáhu se tak stalo v reakci na izraelské útoky na jihu Libanonu, informovala agentura AFP. Americký prezident Joe Biden v pátek novinářům řekl, že k útoku na Izrael ze strany Íránu „dříve či později“ dojde, informuje CNN.

Opusťte Írán, vyzývá Čechy ministerstvo. Napětí roste, odvetný útok na Izrael může přijít brzy

České ministerstvo zahraničí v pátek vydalo varování před cestami do Íránu a vyzvalo české občany, kteří v zemi pobývají, aby ji opustili. Uvedlo to ve zprávě v cestovatelském systému Drozd. Důvodem jsou aktuální specifická bezpečnostní rizika pro občany EU v Íránu v kontextu současné vnitřní i mezinárodní politické situace. Čechům pobývajícím v Izraeli pak ministerstvo doporučuje dbát zvýšené opatrnosti. Írán by mohl podle Wall Street Journal zaútočit na Izrael v následujících hodinách.

Hrozba války na Blízkém východě. Izraelci zvažují útok na jaderné struktury, píší média

Napětí mezi Izraelem a Íránem prudce eskaluje. Teherán židovskému státu slibuje odplatu za bombový útok na íránský konzulát v syrském Damašku, který je mu připisován. Arabsky píšící portál Elaph působící ve Velké Británii zase uvádí, že by Izraelci mohli zaútočit na íránské jaderné zařízení. Médium se odkazuje na svůj zdroj ze „západní bezpečnostní struktury“.

Při útoku na konzulát v Damašku zemřeli dva generálové a dalších pět osob. Íránci viní Izrael

Aktualizováno

Izrael zaútočil na íránský konzulát v syrském hlavním městě Damašku, uvedla v pondělí podle agentury Reuters íránská oficiální média. Revoluční gardy islámské republiky tvrdí, že izraelský útok zabil dva generály a pět důstojníků této vojenské organizace, uvedla AP. Podle íránského velvyslance přišlo o život nejméně sedm lidí.

Izraelci bombardovali sklad zbraní u syrského letiště. Při náletech zahynulo 42 lidí

Při izraelských úderech mířených na oblast nedaleko Halabu (Aleppa) na severu Sýrie zahynulo podle agentury AFP nejméně 42 lidí, včetně syrských vojáků a členů Hizballáhu. Izrael podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) cílil na sklady zbraní poblíž mezinárodního letiště. Organizace to uvedla na síti X a příspěvky doprovodila záběry explozí.

Írán popravil nejvíce lidí od roku 2015. Trestá pomalým oběšením i ukamenováním

Írán v loňském roce popravil nejméně 834 lidí. Jde o nejvyšší počet od roku 2015 a o 43procentní nárůst oproti roku 2022. Mezi nejčastější metody patří oběšení, které vede k pomalé a bolestivé smrti, využívá se ale také ukamenování. Těm, kteří nejsou odsouzeni k smrti, ale provinili se proti zákonu, hrozí například amputace prstů, bití či bičování.

Moskevské námluvy s Hamásem jako poslední kapka aneb Fenomén izraelsko-ruských vztahů

Zatímco se Rusko sbližuje s Hamásem, Izrael oznámil dodávku systémů protivzdušné obrany Ukrajině. Znamená to definitivní rozkmotření Jeruzaléma s Moskvou? A proč kolem sebe dvě zmíněné jaderné mocnosti ještě donedávna našlapovaly s velkou opatrností? Izraelsko-ruské vztahy provází mnoho proměnných. Patří mezi ně například politika Íránu, napjatá situace ve válkou zmítané Sýrii i technologická vyspělost Izraele.

První plavidlo, které povstalečtí Hútíové zničili. Nákladní loď Rubymar se potopila

Nákladní loď Rubymar, na kterou 18. února zaútočili v Rudém moři jemenští povstalci, se potopila. S odvoláním na mezinárodně uznávanou jemenskou vládu o tom v sobotu informovala agentura Reuters. Loď byla registrovaná v Británii, ale měla libanonského provozovatele. Jde o první plavidlo, které povstalečtí Hútíové zničili při své kampani na podporu Palestinců v Pásmu Gazy.