Piráti a Praha sobě uzavřeli alianci. Mají po krk pomalého povolebního vyjednávání

Piráti a Praha sobě uzavřeli alianci

Pražští Piráti a Praha sobě uzavřeli Alianci pro stabilitu a v povolebních vyjednáváních budou postupovat výhradně spolu. Důvodem je dosavadní pomalost povolebních vyjednávání. Novinářům to ve čtvrtek řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě). Piráti a Praha sobě mají v 65členném městském zastupitelstvu 24 hlasů. Ve volbách v Praze vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) před druhým ANO a třetími Piráty.

„Vyjednávání nepostupují tak, jak by měla. Jsou čtyři týdny po volbách a nejsou hmatatelné výsledky a teprve nyní se schází programové týmy. Jednání jsou pomalá, to je objektivní realita,“ řekl Hřib.

Právě postup při vyjednávání je hlavním důvodem, proč se obě strany odhodlaly dohodu podepsat. „Cílem je dodat jednání nový impuls, protože jednání ustavujícího zastupitelstva se blíží. V jiných městech jsou koalice domluveny a v Praze stále ne,“ řekl Čižinský. Programové rozpory mezi stranami prý navíc žádné nejsou.

Zároveň ale obě strany podle Hřiba s Čižinským respektují požadavek Spolu na obsazení funkce primátora. Rozhodnutí Hřib tlumočil lídrovi Spolu Bohuslavu Svobodovi (ODS), který jej podle něho „vzal na vědomí“. Oznámil ho také lídrovi STAN a náměstku primátora Petru Hlaváčkovi s tím, že se Starostové, kteří mají v zastupitelstvu pět mandátů, mohou k alianci přidat.

Vyjednávání o podobě nové koalice začala v Praze hned po volbách v neděli 2. října, kdy se odpoledne sešli Piráti, Praha sobě a STAN a večer potom Spolu se STAN. Od té doby se několikrát sešli Piráti se Spolu, která jednala také s ANO. Z žádného jednání však zatím dohoda nevzešla. Piráti a STAN několikrát vznesli požadavek, aby k jednáním byla přibrána Praha sobě, což Spolu stále odmítá.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, která získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

Tagy: