reklama

Piráti jsou nejslabší článek koalice. K vládnímu směřování mají nejdál, říká politolog

Piráty považuji za nejslabší článek nové vlády. Jsou také svým směřováním trochu vzdálení od konzervativně-liberálního mainstreamu vládní koalice. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl politolog Lubomír Kopeček.

reklama

Podle Kopečka bude nová vláda v nejbližších týdnech a možná i měsících primárně řešit pandemii koronaviru. „Co souvisí s ekonomikou, je také hodně podstatné. To jest, jakým způsobem seškrtat navržené výdaje ve státním rozpočtu na příští rok, které navrhla předchozí vláda,“ řekl politolog.

„Je otázkou, do jaké míry bude tento kabinet úspěšný. Je možné, že v souvislosti s covidem a dalšími záležitostmi, které se na nás valí, třeba zdražování energií, budou státní výdaje nakonec vyšší, než to v tuto chvíli vypadalo,“ vysvětlil Kopeček s tím, že zajímavé v příštích měsících bude, do jaké míry dokáže nová vláda jednotně fungovat.

Nejslabší článek nové vlády

Politolog uvedl, že nový kabinet je z hlediska politického směřování stran rozdílný. „Hlavně je vidět, že Piráti jsou nejen nejslabší článek této vlády, ale jsou i trochu vzdálení svým směřováním od konzervativně-liberálního mainstreamu této vládní koalice,“ řekl politolog.

Členové Pirátské strany si odsouhlasili vládní angažmá teprve v pondělí, když v celostátním fóru podpořili ratifikaci koaliční smlouvy s ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a se Starosty. Pro bylo 888 členů, což je 82,1 procenta z těch, co hlasovali. Možnost sdělit svůj názor zvolila drtivá část základny. „Hlasování, ke kterému u Pirátů došlo, pravděpodobně v tomto volebním období nebude jediným hlasováním o vládě. Tipl bych si, že tato záležitost se bude vracet,“ dodal na závěr rozhovoru Kopeček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama