reklama

Piráti jsou nevyzpytatelní, mohou ještě zamíchat kartami, varuje politolog Pehe

Pirátské fórum je nevyzpytatelné a může ještě zamíchat s kartami. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to k účasti Pirátů ve vládě řekl politolog a komentátor Jiří Pehe. Upozornil také na fakt, že Pirátům aktuálně může hrozit podobná situace jako Straně zelených po pádu vlády Miroslava Topolánka.

reklama

Ačkoliv v pondělí všech pět vládních stran podepsalo koaliční smlouvu, neschválila ji ještě členská základna Pirátské strany. Nabízí se tedy otázka, zda Piráti ještě nemohou zamíchat kartami.

„Samozřejmě mohou. Pirátské fórum je nevyzpytatelné. Do hlasování se pravděpodobně zapojí většina členské základny, v níž mohou existovat různé názory, jak dále postupovat. My to nevíme, nevznikl žádný průzkum, spíše slyšíme výroky typu, že není důvod účast Pirátů ve vládě nepotvrdit, ale když se člověk podívá na některé výroky řadových Pirátů, přílišná chuť jít do vlády není,“ vysvětlil Pehe.

„Může to dopadnout tak, že Piráti to odmítnou a pak by nastala velmi zajímavá situace. Projekt vládní koalice by to nepoložilo, namísto pěti členů by měla čtyři. Otázkou ale je, podle jakého klíče by se rozdělila ministerstva, která mají mít Piráti. Jestli by všechna šla pod gesci STAN, nebo by se rozdělila i ve prospěch ostatních stran podle nějakého klíče,“ pokračoval politolog.

Zamíchají Piráti kartami?

Pehe celou situaci u Pirátů vidí tak, že 60 procent strany bude chtít do vlády jít, 40 procent bude proti. „Mohu se ale mýlit. Může převážit názor, že Piráti by si vstupem do vlády mohli uškodit. Je tady odstrašující případ Zelených, kteří se stali součástí Topolánkovy vlády a po jejím pádu už se nikdy nebyli schopni se do Sněmovny vrátit. Strana byla svoji primární identitou spíše levicová a mnoho lidí považovalo vstup do pravicově konzervativní vlády za zradu,“ popsal Pehe ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Vzhledem k tomu, že Piráti v opozici by byli v defenzivě, protože by mohli těžko hrát roli nějaké silné opozice poté, co schválili vládní program, myslel bych si, že nakonec převáží názor, že pro ně bude lepší být ve vládě a být vidět,“ dodal politolog.

Babiš není politik z opozičního těsta

Ve středu bude nová Sněmovna volit svého předsedu a místopředsedy. „Překvapení neočekávám, pokud jde o jména, ale může dojít k určitému zádrhelu u místopředsednických křesel. Záleží na ANO, jestli přijme vůli momentální většiny, aby místopředsedou nebyl Radek Vondráček. Zajímavé také bude, jak se vyřeší spor SPD. I tam může dojít k určitému zdržování, pokud by se nakonec všichni nedohodli,“ předpověděl Pehe.

Hnutí ANO s Andrejem Babišem v čele zasedne po osmi letech v opozici. „Myslím, že Andrej Babiš je docela udatným politikem, pokud jde o vypichování nedostatků ostatních. Předpokládám, že vzhledem k tomu, jakou má za sebou mediální mašinérií, bude viditelný. Záleží, jak dlouho v této roli vydrží. Není politik z opozičního těsta. Jinak si myslím, že jak on, tak paní Schillerová budou velmi zdatnými oponenty vládních stran ve Sněmovně,“ míní politolog.

Tagy:
Andrej Babiš komentář STAN Interview Poslanecká sněmovna Piráti hnutí ANO koalice politolog vláda Jiří Pehe koaliční smlouva SPOLU pirátské fórum místopředseda

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Biatlonistka Markéta Davidová vyhrála vytrvalostní závod. Pomohla jí čistá střelba

  Mistryně světa Markéta Davidová zahájila Světový pohár v biatlonu vítězstvím ve vytrvalostním závodě. Díky čisté střelbě ho v sobotu ve švédském Östersundu ovládla o minutu a 17,7 sekundy před Rakušankou Lisou Theresou Hauserovou. Po triumfu na únorovém světovém šampionátu v Pokljuce podruhé za sebou vyhrála závod na 15 kilometrů a znovu na střelnici neminula ani jeden terč.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Maye Musk: Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila, říká matka slavných synů

  Maye Musk je úspěšná podnikatelka, modelka a také máma tří úspěšných dětí včetně byznysmena a zakladatele společnosti SpaceX Elona Muska. Investice do jejich i svého vzdělání považuje za ty nejdůležitější. Velkým tématem je pro ni jako pro dietoložku také zdraví a zdravá strava. Pro Vogue CS se fotila v modelech DressX, značky digitální módy, se kterou spolupracuje – během své dlouhé modelingové kariéry zažila analogové focení, přechod na digitální přístroje a nyní i digitální oděvy. Jak sama říká, vše nové a futuristické ji baví, takže také sama inciovala focení, kdy svůj výsledný vzhled viděla až na samotných fotografiích.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  reklama