reklama

Piráti stále ve vedení, Přísaha před branami Sněmovny, uvádí průzkum pro CNN Prima NEWS

Koalice Pirátů a hnutí STAN má nadále nejlepší preference ze všech politických subjektů, které budou v říjnu usilovat o vstup do Poslanecké sněmovny. Druhé místo patří podle průzkumu společnosti Phoenix research, který vznikl exkluzivně pro CNN Prima NEWS, hnutí ANO premiéra Andreje Babiše a třetí pozici drží koalice Spolu. Průzkum ukazuje také nadále sílící potenciál hnutí Přísaha bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty.

reklama

Piráti a hnutí STAN vedou jednotlivé průzkumy již několik měsíců. Průzkum společnosti Phoenix research jim aktuálně přisluhuje preference 24,2 procenta a potenciál 27,7 procenta. Druhé hnutí ANO má preference 20,2 procenta a potenciál dosáhnout 24 procent. Třetí koalice Spolu, která zahrnuje ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, disponuje momentálně podporou téměř 16 procent voličů s potenciálem k 18 procentům.

Do Sněmovny by se ještě aktuálně dostaly SPD a ČSSD. Potenciál mají však i další strany, jako jsou komunisté či černý kůň letošní voleb – hnutí Přísaha. Politický subjekt kolem Roberta Šlachty má podle průzkumu preference 4,2 procenta, ale potenciál dokonce 7,5 procenta.

Společnost Phoenix také sleduje dlouhodobý vývoj preferencí jednotlivých stran a hnutí. Lze z něj vypozorovat, že koalice Pirátů a STAN již přestala růst a její preference se několik měsíců drží na stejné úrovni.

Naopak pozorujeme nadále pokračující pokles nejsilnější vládní strany, tedy hnutí ANO. Koalice středopravicových sil Spolu sice v minulosti poklesla, aktuálně se však začíná mírně zvedat. Stabilně stoupá také SPD Tomia Okamury, která může očekávat volební výsledek ke 13 procentům.

Nejvýznamněji ovšem stoupá hnutí Přísaha, u kterého je stále zřejmější, že promluví do výsledků podzimních voleb a možná do skládání příští vlády. Preference hnutí od dubna rostou, přestože se v květnu nárůst zmírnil, má obrovský volební potenciál a dá se předpokládat, že hranici pěti procent v průzkumech brzy překročí.

Výzkum „Preference, potenciál, červen 2021“ byl proveden ve dnech 1. 6. až 10. 6.2021 na vzorku 1 099 respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel celé ČR ve věku od osmnácti let

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama