reklama

Piráti stále ve vedení, Přísaha před branami Sněmovny, uvádí průzkum pro CNN Prima NEWS

Koalice Pirátů a hnutí STAN má nadále nejlepší preference ze všech politických subjektů, které budou v říjnu usilovat o vstup do Poslanecké sněmovny. Druhé místo patří podle průzkumu společnosti Phoenix research, který vznikl exkluzivně pro CNN Prima NEWS, hnutí ANO premiéra Andreje Babiše a třetí pozici drží koalice Spolu. Průzkum ukazuje také nadále sílící potenciál hnutí Přísaha bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty.

reklama

Piráti a hnutí STAN vedou jednotlivé průzkumy již několik měsíců. Průzkum společnosti Phoenix research jim aktuálně přisluhuje preference 24,2 procenta a potenciál 27,7 procenta. Druhé hnutí ANO má preference 20,2 procenta a potenciál dosáhnout 24 procent. Třetí koalice Spolu, která zahrnuje ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, disponuje momentálně podporou téměř 16 procent voličů s potenciálem k 18 procentům.

Do Sněmovny by se ještě aktuálně dostaly SPD a ČSSD. Potenciál mají však i další strany, jako jsou komunisté či černý kůň letošní voleb – hnutí Přísaha. Politický subjekt kolem Roberta Šlachty má podle průzkumu preference 4,2 procenta, ale potenciál dokonce 7,5 procenta.

Společnost Phoenix také sleduje dlouhodobý vývoj preferencí jednotlivých stran a hnutí. Lze z něj vypozorovat, že koalice Pirátů a STAN již přestala růst a její preference se několik měsíců drží na stejné úrovni.

Naopak pozorujeme nadále pokračující pokles nejsilnější vládní strany, tedy hnutí ANO. Koalice středopravicových sil Spolu sice v minulosti poklesla, aktuálně se však začíná mírně zvedat. Stabilně stoupá také SPD Tomia Okamury, která může očekávat volební výsledek ke 13 procentům.

Nejvýznamněji ovšem stoupá hnutí Přísaha, u kterého je stále zřejmější, že promluví do výsledků podzimních voleb a možná do skládání příští vlády. Preference hnutí od dubna rostou, přestože se v květnu nárůst zmírnil, má obrovský volební potenciál a dá se předpokládat, že hranici pěti procent v průzkumech brzy překročí.

Výzkum „Preference, potenciál, červen 2021“ byl proveden ve dnech 1. 6. až 10. 6.2021 na vzorku 1 099 respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel celé ČR ve věku od osmnácti let

Tagy:
Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo
Politika

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

Lukašenko varuje sportovce bez medaile: Zvažte návrat do země, cpeme do vás hodně peněz
OH 2021

Lukašenko varuje sportovce bez medaile: Zvažte návrat do země, cpeme do vás hodně peněz

Snem snad každého sportovce je startovat na olympiádě. Běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi ale vadí, když se reprezentanti vracejí bez medaile. Země do jejich přípravy prý dává hodně peněz, ale výsledky se nedostavují. Sportovce dokonce varoval, že pokud na hrách v japonském Tokiu nezískají medaili, měli by zvážit návrat do země. „Vyložte si to, jak chcete,“ vzkázal prezident.

Sledujte 360° se šéfkou Trikolóry: Co bylo po odchodu Klause ml. a proč „skončila v díře“?
Sledujte v TV

Sledujte 360° se šéfkou Trikolóry: Co bylo po odchodu Klause ml. a proč „skončila v díře“?

Jen půl roku před volbami otřásl Trikolórou šok, když na post předsedy rezignoval Václav Klaus mladší. Podařilo se Zuzaně Majerové Zahradníkové zažehnat krizi uvnitř hnutí? Jak vnímali její roli předsedkyně kolegové i rodina? Se kterými poslanci z jiných stran si rozumí a proč podle jejího manžela jednou „skončila v díře“? To vše odhalí poslední díl speciálu 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

Označte volby za zkorumpované a zbytek nechte na mně, žádal Trump ministerstvo

Vedení jednoho z výborů americké Sněmovny reprezentantů zveřejnilo nové materiály dokládající rozsah snahy bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa zpochybnit výsledek prohraných listopadových voleb. Jde o poznámky o jeho telefonátu s tehdejším vedením ministerstva spravedlnosti, podle nichž Trump žádal, aby přední představitelé rezortu volby prohlásili za „zkorumpované“. Šéfka sněmovního výboru pro dohled a reformu Carolyn Maloneyová ohlásila vyšetřování.

Cestování zpřísní: Do Německa jen s testem či očkováním. Francie a Dánsko budou červené

Cestováni od pondělí zpřísní. Neočkovaní budou muset po návratu z Francie a Dánska na PCR test i do izolace, země se přesouvají do červené kategorie. Oranžová se rozšiřuje o Itálii, Švýcarsko a Island, uvádí ministerstvo zahraničí. Německo bude od neděle vyžadovat, aby měli lidé při vstupu do země buď negativní test na COVID-19, potvrzení o uzdravení nebo doklad o očkování.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama