Přezdívalo se mu ušaté torpédo i traktorista. Bývalý premiér za ODS Petr Nečas o něm mluví jako o fízlovi. Část lidí v Robertu Šlachtovi naopak vidí odvážného a čestného policistu. Připomeňte si kariéru muže, jehož hnutí Přísaha nyní v průzkumech atakuje hranici pro vstup do Sněmovny.
„Proč do toho jdu? Protože chci spravedlivé Česko. Třicet let jsem sloužil občanům a naší zemi. Třicet let jsem spal na ubytovně, nedržel víkendy ani Vánoce a bojoval za lidi. Třicet let byla má práce mým posláním. Byl jsem polda a jsem na to hrdý,“ vysvětluje rodák z jihomoravských Boskovic důvody, proč se rozhodl kandidovat ve volbách do Sněmovny.
K policii se dal v roce 1991, dva roky sloužil jako řadový policista v Pohořelicích, kde dodnes žije. Před prací u policie jezdil s traktorem a kombajnem, pomáhal při žních. Vystudoval střední zemědělskou školu.
„Z téhle doby pochází i ta nálepka ušatý traktorista,“ připomíná Šlachta na oficiálním webu hnutí Přísaha své odstáté uši. Přezdívalo se mu také ušaté torpédo. Nakonec si kvůli tomu nechal uši přišít.
„Pravda je, že extremisté občas vykřikovali, že je zatkl ušatec nebo tak nějak. Takže za tím nestála žádná žena, ale spíš to, že se mi smáli lumpové. A pak mi jedna kamarádka řekla, že není problém to spravit, tak jsem na to šel. U dospělého to bolí hrozně... jak vám lámou ty chrupavky. Museli to nařezat, zlomit... ježišmarjá. Ale stálo to za to,“ řekl v roce 2014 Lidovkám.
K policii se dostal díky bratrovi. „Celé jedno léto jsem absolvoval jako kombajnér. Ale bratr v té době vstoupil k policejnímu sboru a já jsem to trošku chytil od něj. Začalo se mi to líbit, napadlo mě, že by to bylo možná pro mě to pravé,“ vzpomínal Šlachta v roce 2014 v rozhovoru pro Lidové noviny.
Nečas: Šlachta nám zničil profesní život
Největší změna přišla v roce 1995. Začal působit v jednotce brněnské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Od roku 2001 se stal vedoucím. Do Prahy se přesunul v roce 2004, když odešel dělat náměstka do Národní protidrogové centrály.
O tři roky později se stal zástupcem ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. V roce 2008 se stal ředitelem ÚOOZ. Zřejmě „největší kauzu“ zažil v roce 2013. Červnová razie na Úřadu vlády kvůli údajné korupci a kontaktům mezi premiérovým okolím a šéfy podsvětí nakonec vedla k pádu kabinetu Petra Nečase.
Padla řada obvinění, začaly soudní procesy. Obžalobě čelil expremiér Nečas i jeho žena – v té době milenka a ředitelka kabinetu Jana Nagyová (dnes Nečasová). Po několikaletých tahanicích soud manžele Nečasovy osvobodil. Obvinění z korupce tehdy čelili také exposlanci Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř. Skončili sice ve vazbě, ale Nejvyšší soud rozhodl o tom, že se jich trestní stíhání netýká kvůli poslanecké imunitě.
Soud zároveň zastavil stíhání Nečasové, které se týkalo nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů. Ze Šlachtova útvaru unikly na veřejnost intimní odposlechy rozhovorů mezi Nečasem a Nagyovou. O razii z roku 2013 si můžete přečíst zde.
„Zničil nám s manželkou profesní životy, společenskou pověst. Nestyděl se zveřejnit záběry ze zatčení mé ženy. To jsou běloruské poměry, které on tady zaváděl, a obávám se toho, že i jeho fízl parta půjde tímto směrem,“ postěžoval si Nečas na působení bývalého šéfa ÚOOZ ve vysílání CNN Prima NEWS.
Je to pohledný muž, dělá to dobře. Babiš chválí Šlachtu
Šlachta na to reagoval slovy, že Nečas se snaží hnutí Přísaha dehonestovat v médiích. „Vnímám to jako zoufalou snahu ODS vystrčit poslední triumf – bývalého premiéra pana Nečase,“ komentoval Šlachta.
Na oficiálním webu hnutí Přísaha Šlachta píše: „Milenka premiéra za úplatky od kmotrů řídila tuhle zemi a všichni na to jenom koukali. To jsem já nemohl. Zákon musí platit pro všechny stejně. Pamatuji si na tu noc před zásahem na Úřadu vlády. Ani jsem nespal, jaké jsem měl nervy.“
Šlachta z elitního útvaru odešel v roce 2016, když ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) začal reorganizovat policejní útvary. ÚOOZ se spolu s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality sloučil do Národní centrály boje proti organizovanému zločinu (NCOZ).
Ještě ve stejném roce se stal náměstkem generálního ředitele Celní správy České republiky. Na podzim 2019 podal žádost o uvolnění ze služebního poměru a odešel do civilu.
S novinářem Josefem Klímou sepsal knihu Šlachta – Třicet let pod přísahou. Prostřednictvím rozhovoru v ní popisuje fungování u policie. Někteří lidé tvrdí, že Šlachta si knihou připravoval půdu pro vstup do politiky.
Část lidí také Šlachtovi vyčítá, že svržením premiéra Nečase uvolnil Andreji Babišovi cestu k moci. Šlachta to odmítá, Babiš si však od Šlachty slibuje hodně.
„Dělá to dobře, je to pohledný muž, chodí mezi lidi, má kontakty. Nevadí mi, dělá protikorupční hnutí,“ řekl o Šlachtovi v úterním vysílání CNN Prima NEWS premiér Babiš.
Šlachta každopádně se svojí Přísahou slibuje, že nikomu nepůjde na ruku. „Jako polda jsem potkal asi každého lumpa, kterého tahle země má. A nikdy jsem neuhnul. Nic na tom nezměním. Nikdy neuhnu, nikdy nic neukradnu a nikdy nepůjdu nikomu na ruku. To vám přísahám,“ stojí na jeho webu.