reklama

Pirátům roste podpora, na ANO ale pořád nestačí. Pohoršily si ODS a ČSSD

Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše by podle volebního modelu CVVM získalo nejvíce hlasů.
Foto: Profimedia.cz

Volby do Poslanecké sněmovny by v červenci vyhrálo hnutí ANO, vyplývá z volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Oproti červnu klesla podpora ČSSD či ODS, naopak mírně stoupla Pirátům.

reklama

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly letos v červenci, přišlo by k urnám 61 procent voličů. Hlasovat se naopak nechystá 27 procent dotázaných, čtyři procenta zatím neví. Volební účast by tak byla srovnatelná s posledními sněmovními volbami v říjnu 2017.

K tématu

Největší podporu má stále hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Ve volebním modelu CVVM mu připadlo 29 procent hlasů. Druzí Piráti získali poloviční podporu, ANO si tak drží slušný náskok. Třetí ODS by volilo 12 procent, čtvrtou ČSSD 9,5 procenta a páté komunisty 7,5 procenta respondentů.

Do Sněmovny by se nejspíše dostali ještě lidovci, u SPD s šesti procenty a Starostů a nezávislých 5,5 procenta to jisté není. „U uskupení SPD a STAN není možné vzhledem k intervalům spolehlivosti a váhání voličů mezi více stranami říci, zda by se do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR dostaly, či nedostaly,“ konstatovali analytici CVVM.

Ostatní strany a hnutí už získaly méně než pět procent hlasů a nesplnily by tak hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny.

Oproti červnovému průzkumu si polepšili Piráti, kteří se dostali před občanské demokraty. Těm naopak podpora klesla, stejně jako ČSSD. Rekordních 13 procent, které získali sociální demokraté v modelu v červnu, tak bylo podle odborníků nejspíš odchylkou. Stejnou podporu si dlouhodobě udržují komunisté.

Průzkum CVVM probíhal ve dnech 18. až 29. července na reprezentativním vzorku populace. Účastnilo se ho 972 respondentů.

/ fotografií
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Sport

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Nemluví se o něm tak často jako o jiných českých cyklistech – Zdeňku Štybarovi nebo Romanu Kreuzigerovi. Josef Černý ale svoji vlast na Giru d´Italia reprezentoval více než skvěle. Slavný „růžový“ závod zakončil šestým místem v časovce, tedy přesně tak, jak do něj vstoupil. Zatím nemá podepsanou smlouvu na další rok, ovšem po třech týdnech v Itálii, během kterých oslavil i vítězství, by brzy měl mít angažmá zajištěné.

reklama
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
ČEZ prodal domy v Hluboké nad Vltavou firmě na zpracování kovů. Ta na nich trží dvakrát víc
reklama
reklama
Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

MMR má v účetnictví chyby za pět miliard. Není to tak zásadní, konstatoval NKÚ
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
Další články
reklama
reklama