reklama

Pirátům roste podpora, na ANO ale pořád nestačí. Pohoršily si ODS a ČSSD

Volby do Poslanecké sněmovny by v červenci vyhrálo hnutí ANO, vyplývá z volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Oproti červnu klesla podpora ČSSD či ODS, naopak mírně stoupla Pirátům.

reklama

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly letos v červenci, přišlo by k urnám 61 procent voličů. Hlasovat se naopak nechystá 27 procent dotázaných, čtyři procenta zatím neví. Volební účast by tak byla srovnatelná s posledními sněmovními volbami v říjnu 2017.

Největší podporu má stále hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Ve volebním modelu CVVM mu připadlo 29 procent hlasů. Druzí Piráti získali poloviční podporu, ANO si tak drží slušný náskok. Třetí ODS by volilo 12 procent, čtvrtou ČSSD 9,5 procenta a páté komunisty 7,5 procenta respondentů.

Do Sněmovny by se nejspíše dostali ještě lidovci, u SPD s šesti procenty a Starostů a nezávislých 5,5 procenta to jisté není. „U uskupení SPD a STAN není možné vzhledem k intervalům spolehlivosti a váhání voličů mezi více stranami říci, zda by se do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR dostaly, či nedostaly,“ konstatovali analytici CVVM.

Ostatní strany a hnutí už získaly méně než pět procent hlasů a nesplnily by tak hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny.

Oproti červnovému průzkumu si polepšili Piráti, kteří se dostali před občanské demokraty. Těm naopak podpora klesla, stejně jako ČSSD. Rekordních 13 procent, které získali sociální demokraté v modelu v červnu, tak bylo podle odborníků nejspíš odchylkou. Stejnou podporu si dlouhodobě udržují komunisté.

Průzkum CVVM probíhal ve dnech 18. až 29. července na reprezentativním vzorku populace. Účastnilo se ho 972 respondentů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Farský na veřejnost vztyčil prostředníček. Je to tragikomické, shodují se komentátoři

Jan Farský (STAN) svými rozhodnutími vztyčil prostředníček směrem k veřejnosti. Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásil komentátor webu Info.cz Petr Holec. „Překvapil mě amatérismus STAN,“ řekl novinář. Zároveň ovšem dodal, že tato kauza podle jeho mínění hnutí v následujících volbách neohrozí. Komentátor MF Dnes Petr Kolář označil celou kauzu za „tragikomický příběh“.

reklama