reklama

Plán testování: Začne se učiteli, od 18. prosince přijde na řadu zbytek Čechů

Jak bude v praxi probíhat plošné testování antigenními testy, které občanům Česka před Vánoci nabídl zdarma premiér Andrej Babiš? CNN Prima NEWS exkluzivně získala první konkrétní informace. Začít se má s učiteli, od 18. prosince mají přijít na řadu zbylí obyvatelé. Testy jsou dobrovolné. Hrazené budou z veřejného zdravotního pojištění.

reklama

„Plánujeme, že na počátku prosince by měli být testováni učitelé, protože je to první skupina, která díky návratu dětí do škol může být ohrožena. Před Vánoci, zhruba od 18. 12., by následně měla být po dobu přibližně dvou týdnů nabídnuta všem občanům České republiky, kteří se budou cítit ohroženi, možnost podstoupit jedno kolo antigenního testování hrazeného z veřejného zdravotního pojištění,“ uvedlo ve svém vyjádření pro CNN Prima NEWS ministerstvo.

Testovací místo v každém okrese

Ministerstvo prý již nyní vysílá signál nemocnicím, aby se předzásobily antigenními testy. „V každém okrese by mělo být místo, kam mohou lidé přijít na test. Mělo by se jednat o stejná místa jako doposud,“ uvedl úřad ministra Jana Blatného (za ANO). Resort věří, „že právě testováním se zabrání nekontrolovanému šíření v populaci a masivnímu nárůstu nakažených v lednu, kdy se budou lidé vracet po svátcích do zaměstnání. Je nezbytné podotknout, že o finální podobě této strategie rozhodne vláda“.

K tématu

O možnosti, že by stát nabídl občanům bezplatné antigenní testy, v úterý premiér Andrej Babiš hovořil na slavnostním zahájení velitelského shromáždění české armády, které poděkoval za klíčovou roli při zvládání koronavirové epidemie. Babiš považuje za nutné, aby resort zdravotnictví předložil co nejdříve strategii antigenního testování.

„Byl bych velice rád, abychom tuto výzvu zvládli do Vánoc, abychom umožnili všem občanům aspoň týden nebo deset dní před Vánoci se nechat dobrovolně a zdarma testovat antigenními testy,“ uvedl Babiš.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by mohl strategii opakovaného testování vybraných skupin obyvatel na COVID-19 představit ve středu. „Záměr je takový, že by měly být vytipované skupiny pro opakované testování antigenními testy,“ uvedl v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Výsledky antigenních testů jsou rychlejší, ale méně spolehlivé než PCR testy.

K tématu

Tagy: Vánoce testování plošné testování Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 Andrej babiš Jan Blatný

Další hlavní zprávy

Politika

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Desítky lidí s transparenty, českými i černými vlajkami, koňmi a rakví se v sobotu odpoledne vydaly k domu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v Jinačovicích na Brněnsku. Účastníci akce protestovali proti vládním opatřením a protiepidemickému systému (PES), který vnímají jako nesmyslný. Opatření decimují ekonomiku, a i přesto počet nakažených koronavirem stále roste, řekl novinářům organizátor akce Tomáš Franzki.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

Nové mutace koronaviru se začínají rozšiřovat po celém světě a najdou se státy, které už kvůli obavám z nové varianty začínají rušit například lety z rizikových zemí. Odborníci odhadují, že i když je mnoho mutací nakažlivějších než původní typ, vakcína by na ně měla zabírat. Podle některých expertů už SARS-CoV-2 dokázal zmutovat více než tisíckrát, potvrzena je ale zatím necelá desítka čerstvě objevených proměn nemoci COVID-19. Do Česka zatím dorazila mutace s označením „britská“.

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky
Slovensko letos předstihne Česko ve výstavbě dálnic o více než 11 kilometrů
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Němci sáňkují u bývalého koncentračního tábora. Nepřijatelné, zuří ředitel památníku
KOMENTÁŘ: Předbíhání ve frontě na vakcínu je normální. Vláda to měla čekat
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C
Jak to muselo vypadat v době, kdy se zapálil, zavzpomínal Vystrčil na Palacha
Další články
reklama
reklama