reklama

Plán testování: Začne se učiteli, od 18. prosince přijde na řadu zbytek Čechů

Jak bude v praxi probíhat plošné testování antigenními testy, které občanům Česka před Vánoci nabídl zdarma premiér Andrej Babiš? CNN Prima NEWS exkluzivně získala první konkrétní informace. Začít se má s učiteli, od 18. prosince mají přijít na řadu zbylí obyvatelé. Testy jsou dobrovolné. Hrazené budou z veřejného zdravotního pojištění.

reklama

„Plánujeme, že na počátku prosince by měli být testováni učitelé, protože je to první skupina, která díky návratu dětí do škol může být ohrožena. Před Vánoci, zhruba od 18. 12., by následně měla být po dobu přibližně dvou týdnů nabídnuta všem občanům České republiky, kteří se budou cítit ohroženi, možnost podstoupit jedno kolo antigenního testování hrazeného z veřejného zdravotního pojištění,“ uvedlo ve svém vyjádření pro CNN Prima NEWS ministerstvo.

Testovací místo v každém okrese

Ministerstvo prý již nyní vysílá signál nemocnicím, aby se předzásobily antigenními testy. „V každém okrese by mělo být místo, kam mohou lidé přijít na test. Mělo by se jednat o stejná místa jako doposud,“ uvedl úřad ministra Jana Blatného (za ANO). Resort věří, „že právě testováním se zabrání nekontrolovanému šíření v populaci a masivnímu nárůstu nakažených v lednu, kdy se budou lidé vracet po svátcích do zaměstnání. Je nezbytné podotknout, že o finální podobě této strategie rozhodne vláda“.

K tématu

O možnosti, že by stát nabídl občanům bezplatné antigenní testy, v úterý premiér Andrej Babiš hovořil na slavnostním zahájení velitelského shromáždění české armády, které poděkoval za klíčovou roli při zvládání koronavirové epidemie. Babiš považuje za nutné, aby resort zdravotnictví předložil co nejdříve strategii antigenního testování.

„Byl bych velice rád, abychom tuto výzvu zvládli do Vánoc, abychom umožnili všem občanům aspoň týden nebo deset dní před Vánoci se nechat dobrovolně a zdarma testovat antigenními testy,“ uvedl Babiš.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by mohl strategii opakovaného testování vybraných skupin obyvatel na COVID-19 představit ve středu. „Záměr je takový, že by měly být vytipované skupiny pro opakované testování antigenními testy,“ uvedl v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Výsledky antigenních testů jsou rychlejší, ale méně spolehlivé než PCR testy.

K tématu

Tagy: Vánoce testování plošné testování Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 Andrej babiš Jan Blatný

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Fotbal

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Proti vzniku fotbalové Superligy se postavili hráči i fanoušci. Protestují dokonce i fanoušci klubů, které se nadnárodní soutěže mají účastnit. Mezi nimi byli i příznivci londýnské Chelsea, kteří se rozhodli vyrazit na protest. Rozčilené fanoušky se snažil uklidnit nynější činovník klubu a bývalý veleúspěšný brankář týmu i české reprezentace Petr Čech. Nakonec se velkoklub rozhodl z nové soutěže vycouvat.

Krimi

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Policie ukončila vyšetřování střelby před domem vlivného podnikatele z Liberce. Jiří Vařil, který podle zasvěcených dlouhou dobu skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v zemi, s největší pravděpodobností stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. A není to jediný jeho problém se zákonem. Už tři roky jeho jméno figuruje v policejním spisu rozsáhlé korupční kauzy ve veřejné dopravě.

Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Superliga se za obřího tlaku začíná hroutit. Po dvou dnech ji opouští City i Chelsea
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama